Czy podcinanie włosów przyspiesza ich porost?

Czy podcinanie włosów przyspiesza ich porostWłosy rosną w różnym tempie – średni ich przyrost to około 0,35 mm w ciągu dnia, co daje 1 cm w skali miesiąca. Większość panów, będąc amatorami krótszych fryzur, skłania się ku temu, aby włosy odrastały jak najwolniej. Z kolei kobietom zależy na jak najszybszym ich wzroście. Czy mamy jednak wpływ na to, w jakim tempie wydłużają się nasze włosy? I czy ich regularne podcinanie wpływa pozytywnie na tempo wzrostu?

Od czego zależy tempo przyrostu włosów?

Wydłużanie się włosa odbywa się na drodze podziałów komórkowych w obrębie cebulek włosowych. Włosy rosną zatem „od głowy”. Tempo ich wzrostu uzależnione jest od czynników genetycznych, gospodarki hormonalnej, diety, a także pielęgnacji włosów. Tempo wzrostu włosa jest często wyznacznikiem jego kondycji – jeśli włos jest osłabiony, nieodżywiony, przeciążony kosmetykami – wtedy będzie wolniej rósł, a także wykazywać będzie tendencję do utraty blasku, nadmiernej łamliwości i przerzedzenia włosów.

Jeśli chcesz przyspieszyć tempo wzrostu włosów, musisz zadbać o wzmocnienie zarówno macierzy włosa, jak i mieszków włosowych. Musisz kompleksowo zadbać o włosy i skórę głowy, pobudzić krążenie krwi, dostarczyć niezbędnych składników odżywczych, unikać stresu. Podcinanie kocówek włosów nie wpłynie pozytywnie na tempo ich wzrostu – ale przyczyni się do zdrowego wyglądu włosów, utrzymania właściwego kształtu fryzury oraz pozbycia się rozdwojonych końcówek.

Jak przyspieszyć porost włosów?

Aby móc cieszyć się długimi i mocnymi włosami, należy przede wszystkim zadbać o dietę. Spożywaj codziennie warzywa i owoce będące źródłami witamin i minerałów, mięs i ryb dostarczających aminokwasów i żelaza, a także olejów roślinnych i orzechów stanowiących źródło omega 3. Do picia idealnie sprawdzą się napary ziołowe, zwłaszcza z pokrzywy oraz skrzypu. Dobrze jest także pić zieloną herbatę oraz umiarkowane ilości kawy, które zawierają mnóstwo antyutleniaczy.

Bardzo ważną kwestią jest pobudzenie krążenia krwi w skórze głowy – idealnie sprawdzą się zatem codzienne masaże, a także szczotkowanie szczotką z naturalnego włosia. Lepsze krążenie krwi to optymalne odżywienie i dotlenienie mieszków włosowych, a tym samym szybszy porost włosów. Wspomagająco można stosować pielęgnację wspomagającą wzrost włosów – nie brakuje kosmetyków i preparatów aptecznych, które wspomagają tempo wzrostu włosów. Jednocześnie unikać należy kosmetyków zbyt ciężkich, na bazie alkoholu, a także kosmetyków do stylizacji. Te ostatnie osiadają na powierzchni włosa nadmiernie go obciążając, ale także zalegają na skórze głowy, powodując jej przetłuszczanie. Z naturalnych kosmetyków szczególnie godne uwagi są:

– wcierka z kozieradki
– masaż skóry głowy z wykorzystaniem olejku z nasion czarnuszki
– wcierka z soku brzozy
– wcierka z korzenia łopianu
– maska z czarnej rzepy

Regularna pielęgnacja wzmacniająca włosów oraz urozmaicona dieta to najważniejsze, czego potrzebują Twoje włosy, aby wyglądać zdrowo i szybko rosnąć.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Biotyna - jedna z najważniejszych witamin dla pięknych włosów Biotyna – jedna z najważniejszych witamin dla pięknych włosów

Aby nasze włosy wyglądały pięknie i były zdrowe oraz mocne, konieczne jest ich właściwe odżywienie. Dostarczenie wraz z dietą składników budulcowych, takich jak aminokwasy czy kwasy omega 3 oraz składników...

Jak farbować włosy henną Najważniejsze zasady naturalnej koloryzacji Jak farbować włosy henną? Najważniejsze zasady naturalnej koloryzacji

Farbowanie włosów to jeden z najczęściej wykonywanych na włosach inwazyjnych zabiegów. Popularności farbowania sprzyja fakt, iż można przeprowadzić te zabieg w warunkach domowych i w przeciągu kilkudziesięciu minut całkowicie zmienić...

Co Twoje włosy mówią o stanie zdrowia Co Twoje włosy mówią o stanie zdrowia?

Włosy to jeden z najważniejszych elementów naszego wizerunku, ale jednocześnie mogą być wskaźnikiem naszego stanu zdrowia. Jako struktury podlegające stałym podziałom i procesowi wzrostu, włosy najszybciej reagują na wszelkie problemy...