Dlaczego rozdwajają się końcówki włosów

Dlaczego rozdwajają się końcówki włosówJednym z najczęściej zgłaszanych problemów z włosami jest rozdwajanie się ich końcówek. Problem ten jest o tyle uciążliwy, iż w rzeczywistości jedyną skuteczną metodą rozwiązania problemu z rozdwajającymi się końcówkami jest ich obcięcie. Łatwiej jest zatem zapobiegać rozdwajaniu końcówek włosów niż potem starać się zażegnać tą nieestetyczną, niekorzystną zmianę w wyglądzie włosów. Jak to zrobić skutecznie?

Jakie są przyczyny rozdwajania się końcówek włosów?

Podstawowymi przyczynami rozdwajających się końcówek jest osłabienie struktury włosów. Generowane jest ono przesuszeniem włosów, ich mechanicznym uszkodzeniem lub niedoborami pokarmowymi.Najbardziej podatne na rozdwajanie się końcówek są włosy suche, a szczególnie widoczne są rozdwojone końcówki na przerzedzonych włosach. Jeśli zadziałamy na nie gorącym powietrzem czy nadużywać będziemy zabiegów stylizujących, doprowadzimy do jeszcze większego ich przesuszenia. Poza szkodliwym działaniem czynników termicznych czy mechanicznych, włosy często podawane są także działaniu uszkodzeń chemicznych, zwłaszcza podczas zabiegów farbowania, rozjaśniania włosów czy trwałej ondulacji. Do uszkodzenia końcówek włosów przyczynia się także zbyt gwałtowne rozczesywanie włosów, poddawanie ich działaniu słońca czy chlorowanej wody, a także klimatyzacji.
Winowajcami mogą być także niewłaściwe dopasowane kosmetyki do włosów – zwłaszcza ta zawierające alkohol.

Nie bez znaczenia jest oczywiście dieta. Jeśli nie dostarcza ona niezbędnych do budowy macierzy włosa minerałów i witamin – szybko dojdzie do osłabienia włosów i rozdwajania końcówek. Szczególnie daje się we znaki niedobór żelaza, magnezu, krzemu, witaminy D, witamin z grupy B oraz witaminy C. Bardzo często rozszczepianie się końcówek włosów spowodowane jest zbyt niską podażą w diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz aminokwasów. Ostatecznie dochodzi do uszkodzenia struktury włosów, utraty ich spójności i rozdwojenia końcówek.

Sposoby na rozdwojone końcówki

Aby zapobiec powstawaniu rozdwojonych końcówek, przede wszystkim należy zadbać o dietę. Warto wzbogacić codzienny jadłospis o orzechy, awokado, oleje roślinne, chude mięsa, ryby oraz jaja. Należy stosować kosmetyki do pielęgnacji włosów o delikatnej formule oraz o niskim pH. Kosmetyki powinny być pozbawione alkoholu. Końcówki włosów należy zabezpieczać specjalnym serum lub olejkiem do włosów. Na noc można wykonywać zabiegi olejowania włosów naturalnymi olejami. Do szczotkowania warto jest używać szczotek z naturalnego włosia. No i oczywiście nie należy zapobiegać o regularnym podcinaniu końcówek.

Ponadto należy ograniczyć oddziaływanie na włosy wymienionych wcześniej czynników uszkadzających ich strukturę. Zapewni to najlepszą profilaktykę rozdwajania się kocówek włosów, a jeśli już dojdzie do pojawienia się tego problemu – odpowiednie postępowanie zapobiegnie ponownemu rozdwajaniu końcówek po ich obcięciu.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Laminowanie włosów – w domu czy u fryzjera Laminowanie włosów – w domu czy u fryzjera?

Laminowanie włosów to zabieg dedykowany włosom zniszczonym zabiegami rozjaśniania czy prostowania włosów, włosom matowym i pozbawionym elastyczności, z rozdwojonymi końcówkami. Zabieg ten polega na powleczeniu powierzchni włosa warstwą ochronną, która...

Przeproteinowanie włosów – jak mu zapobiegać Przeproteinowanie włosów – jak mu zapobiegać?

Podstawowym budulcem włosów jest keratyna, czyli białko strukturalne. Większość z nas kojarzy zatem udaną pielęgnację włosów z dostarczeniem składników białkowych. Świadczy o tym ogromna popularność terapii keratynowych oraz powszechne występowanie...

Porowatość włosów – jak wpływa na ich pielęgnację Porowatość włosów – jak wpływa na ich pielęgnację?

Porowatość włosów to jedna z najważniejszych cech je charakteryzujących. Sposób ułożenia łusek włosowych determinuje bowiem wygląd włosów, sposób ich układania się, podatność na zabiegi stylizacyjne, ale także rodzaj pielęgnacji włosów....