Humektanty, emolienty, proteiny – czego potrzebują Twoje włosy

Humektanty, emolienty, proteiny – czego potrzebują Twoje włosyKosmetyki do włosów obfitują w wiele cennych składników pielęgnacyjnych. Warto wiedzieć, jaki rodzaj pielęgnacji zapewniają poszczególne składniki kosmetyków i do jakiego rodzaju włosów są dedykowane. Zdarza się bowiem, że włosy źle reagują na określone składniki, zaś inne zauważalnie poprawiają kondycję włosów. Oto zastosowanie najważniejszych składników kosmetyków do włosów, czyli humektantów, protein i emolientów. Najczęściej kosmetyki do włosów zawierają co najmniej dwa z wymienionych składników, a kluczem do skutecznego ich działania jest zachowanie proporcji tych składników, które odpowiadają potrzebom poszczególnych rodzajów włosów.

Humektanty – dogłębne nawilżenie

Humektanty to składniki kosmetyków o działaniu nawilżającym. Nawilżenia potrzebują każde włosy – zarówno przesuszone, rzadkie włosy jak i włosy zniszczone, z tendencją do łamliwości. Humektanty mają zdolność wiązania wody i zatrzymywania jej w głębi macierzy włosa. Dzięki temu włos jest nawilżony, elastyczny, pełen blasku i mniej podatny na zniszczenia.

Najczęściej stosowane humektanty zawarte w kosmetykach do włosów to:

– mocznik
– kwas hialuronowy
– aloes
– panthenol
– ekstrakty ziołowe
– miód
– cukier
– gliceryna

Humektanty zadziałają skutecznie jedynie wtedy, gdy zabezpieczymy je przed odparowaniem z powierzchni włosa i utratą wody. Dlatego po użyciu humektantów należy zastosować kosmetyk zawierający emolienty.

Emolienty do włosów – skuteczna ochrona

Emolienty to substancje o charakterze ochronnym, które kumulują się na powierzchni włosa, ograniczając jego zniszczenia. Wygładzają łuski włosa, dodają blasku i elastyczności, ograniczają przesuszenie włosów. Zwiększają ponadto wytrzymałość włosów na szkodliwe działanie czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie słoneczne, uszkodzenia termiczne i mechaniczne, chemiczne zabiegi fryzjerskie. Ponadto emolienty ułatwiają rozczesywanie i stylizację oraz chronią włosy przed puszeniem.

Najbardziej znane substancje o działaniu emolientowym to:

– olejki roślinne
– tłoczone na zimno oleje
– masło shea
– silikony
– parafina
– woski pszczele
– nafta kosmetyczna
– trójglicerydy

Emolienty stosować można na całej długości włosów, np. podczas zabiegu olejowania lub zabezpieczać jedynie końcówki włosów.

Proteiny – ostrożnie przy włosach wysokoporowatych

Kosmetyki proteinowe mają na celu odbudowanie struktury włosów, dedykowane są zatem włosom zniszczonym. Niekiedy jednak osoby stosujące proteiny na włosy zauważają, że stan włosów natychmiast się pogarsza. Wynika to z faktu, że proteiny jako cząstki o dużych rozmiarach niekiedy nie przenikają w głąb włosa, a kumulują się na jego powierzchni. Skutkuje to zmatowieniem włosa, jego większą łamliwością i szorstkością, włosy stają się sztywne i „sianowate”. Aby temu zapobiec, należy ostrożnie stosować kosmetyki proteinowe i łączyć taką kurację z jednoczesnym stosowaniem emolientów lub humektantów.

Zawarte w kosmetykach do włosów proteiny to najczęściej:

– keratyna
– jedwab
– kolagen
– mleczko pszczele
– proteiny pszenicy
– elastyna
– kaszmir
– L – cysteina.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Jak przygotować włosy na lato Jak przygotować włosy na lato

Lato to czas, gdy często ograniczamy stosowanie kosmetyków. Jednocześnie nasza skóra i włosy potrzebują ochrony przed przesuszeniem. Włosy są latem narażone na działanie suchego i gorącego powietrza, słonej czy chlorowanej...

Ajurwedyjska pielęgnacja włosów Ajurwedyjska pielęgnacja włosów

Ajurweda to licząca sobie tysiące lat naturalna medycyna hinduska. Zakłada ona holistyczne podejście do kwestii zdrowia, a także urody. W myśli filozofii ajurwedyjskiej włosy i paznokcie są czułymi wskaźnikami naszego...

Regeneracja włosów – czy możliwe jest naprawienie zniszczonych włosów Regeneracja włosów – czy możliwe jest naprawienie zniszczonych włosów?

Nasze włosy stale narażone są na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą odbijać się negatywnie na kondycji włosów. Uszkodzenie struktury włosów może dotyczyć jego najbardziej powierzchniowej warstwy włosów,...