Jak farbować włosy henną? Najważniejsze zasady naturalnej koloryzacji

Jak farbować włosy henną Najważniejsze zasady naturalnej koloryzacjiFarbowanie włosów to jeden z najczęściej wykonywanych na włosach inwazyjnych zabiegów. Popularności farbowania sprzyja fakt, iż można przeprowadzić te zabieg w warunkach domowych i w przeciągu kilkudziesięciu minut całkowicie zmienić swój wizerunek. Jednak stosowanie farb zawierających amoniak i inne szkodliwe związki może negatywnie wpływać na kondycję włosów. Czy to oznacza, że należy zrezygnować z koloryzacji włosów? Oczywiście, że nie! Co więcej – można połączyć farbowanie włosów z ich dogłębnym odżywieniem – mowa o koloryzacji henną.

Czym jest henna?

Henna to naturalny barwnik pochodzenia roślinnego, pozyskiwany na drodze sproszkowania pędów i listków lawsonii bezbronnej. Pozyskiwany w ten sposób czerwono – pomarańczowy barwnik służy do farbowania włosów, brwi czy wykonywania na skórze zmywalnych tatuaży. Jeśli taki podstawowy barwnik roślinny zostanie wzbogacony o inne pigmenty – otrzymamy rozmaite mieszanki kolorystyczne. Poza efektem koloryzacji włosów, henna odżywia włosy. Przenikając w ich głąb sprzyja ich nawilżeniu, pogrubieniu, dodaniu im blasku oraz ograniczeniu nadmiernego wypadania włosów. Z tego względu henna stosowana może być jako farba, ale także jako wzmacniająca maska do włosów – wtedy wykorzystywana jest henna bezbarwna.

Henna to idealne rozwiązanie dla posiadaczek słabych, osłabionych, cienkich i rzadkich włosów. Zyskać można dzięki niej piękny kolor i intensywną, dogłębną pielęgnację włosów. Jednak aby móc cieszyć się pełnią korzyści, należy wiedzieć, jak stosować hennę na włosy. Oto kilka cennych wskazówek.

Jak farbować włosy henną?

Koloryzacja włosów z wykorzystaniem naturalnych barwników umożliwia pogłębienie naturalnego koloru włosów, zmianę jego odcienia czy pokrycie siwizny. Początkowym krokiem jest wybranie dobrej jakości henny, bez syntetycznych dodatków – minimalizuje to ryzyko podrażnień czy alergii. Prawdziwa henna występuje w postaci proszku o zielonkawym odcieniu – i takiego produktu należy poszukiwać. A gdy już go zdobędziemy – oto, co należy zrobić krok po kroku:

– przygotowanie mieszanki polega na wymieszaniu proszku z ciepłą wodą aż do uzyskania gładkiej, dość gęstej konsystencji, która nie będzie spływać z włosów
– do rozmieszania henny i jej aplikacji nie wolno używać metalowych przedmiotów
– henna powinna być nakładana na świeżo umyte, mokre włosy – pasmo po pasmie, rozpoczynając od nasady włosów
– po zaaplikowaniu mieszanki koloryzującej na włosy należy pozostawić mieszankę na określany czas; dla łagodnego efektu koloryzującego wystarczy 30 minut, zaś dla efektu intensywnego – nawet dwie godziny
– po upływie określonego czasu hennę należy zmyć ciepłą wodą

Najczęściej każdy musi opracować własną technikę farbowania, dopasować odpowiedni odcień, jego konsystencję i czas trzymania mieszanki na włosach. Kilka pierwszych zabiegów farbowania to najczęściej zabiegi eksperymentalne.
Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania henny jest uczulenie na jakikolwiek składnik – zdarza się to jednak niezwykle rzadko.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Najszybsza metoda zagęszczania włosów dla każdego Najszybsza metoda zagęszczania włosów dla każdego

Jedną z najczęstszych przypadłości dotyczących włosów jest ich nadmierne wypadanie. U podstaw tego niepożądanego i mało estetycznego problemu leżeć może wiele zaniedbań pielęgnacyjnych, niezdrowy styl życia, a także poważne schorzenia...

Jak suszyć włosy, aby im nie szkodzić Jak suszyć włosy, aby im nie szkodzić?

Suszenie włosów suszarką to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. Większość z nas nie ma bowiem czasu, aby czekać aż włosy same wyschną. Jednak codzienne stosowanie suszarki może odbić się niekorzystnie...

Pielęgnacja włosów dla brunetki i blondynki Pielęgnacja włosów dla brunetki i blondynki

Poszukując kosmetyków do włosów i wykonując domowe zabiegi pielęgnacyjne, najczęściej staramy się dopasować je do ogólnej kondycji włosów. Analizujemy, czy nasze włosy są przesuszone, a może mają tendencję do przetłuszczania...