Kosmetyki do włosów z silikonami – czy należy ich unikać?

Kosmetyki do włosów z silikonami – czy należy ich unikaćStosowanie silikonów na włosy wciąż owiane jest wieloma niedomówieniami. Jedni unikają ich jak ognia twierdząc, że kosmetyki do włosów zawierające silikony prowadzą do nadmiernego przetłuszczenia włosów, ich obciążenia oraz uniemożliwiają przenikanie w głąb włosa substancji odżywczych. Inni wręcz przeciwnie – traktują pielęgnację silikonami jako sposób na zdyscyplinowanie włosów, ochronę przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych oraz sposób na scalanie rozdwojonych końcówek. Jak jest w rzeczywistości? Jak wykorzystać silikony do włosów, aby nie szkodziły tylko pielęgnowały?

Zasady pielęgnacji włosów silikonami

Silikony to bezbarwne i bezzapachowe substancje, które są pochodnymi krzemów i kwarców. Silikony stosowane są w kosmetykach do włosów w celu zapewnienia ochrony włosów. Jak rozpoznać, czy kosmetyk do włosów zawiera silikony? Tego typu związki ukrywają się pod końcówkami:

– silicone
– silanol
– siloxane
– methicone

Utrzymują one odpowiedni stan nawilżenia włosów, scalają rozdwojone końcówki, wygładzają powierzchnię włosa. Tworzą na powierzchni włosa lekką powłokę, która minimalizuje ryzyko uszkodzeń podczas suszenia i modelowana włosów, ich szczotkowania czy narażania na ekspozycję na słońce.

Zastosowanie silikonu na włosy daje natychmiastowy efekt wygładzenia i nabłyszczenia włosów, przestają się one puszyć, dodatkowo zyskują optycznie na objętości, gdyż silikony pogrubiają średnicę łodygi włosa. Na czym polega zatem problem z ich stosowaniem? Użycie silikonów nierozpuszczalnych w wodzie wymaga mycia włosów specjalnymi szamponami – w przeciwnym razie silikony zalegać będą na powierzchni włosów, uniemożliwiając wnikanie substancji odżywczych dostarczanych w odżywkach czy maskach. Wystarczy jedynie poznać podstawowe zasady pielęgnacji włosów silikonami, aby odnieść sporo korzyści.

Jak stosować silikony na włosy?

Podstawowa zasada pielęgnacji silikonowej brzmi: silikony stosujemy wyłącznie jako końcowy etap pielęgnacji włosów. Tego typu preparaty mają bowiem dać efekt ostatecznego wygładzenia włosów, nie kolidując jednocześnie z wcześniejszymi etapami pielęgnacji. Nie należy zatem sięgać po szampony z silikonami – gdyż wtedy mija się z celem stosowanie w kolejnym etapie pielęgnacji odżywki czy maski. Jeśli jednak wcześniej zastosujemy kosmetyk odżywczy – uwieńczeniem pielęgnacji włosów może być aplikacja preparatu z silikonami.

Podstawowy poziom silikonów to ten na rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie. Silikony rozpuszczalne w wodzie to m. in. silikony zawierające w nazwie PEG oraz:

– Dimethicone copolyol
– Lauryl methicone copolyol
– Hydrolyzed wheat protein hydroxypropyl polysiloxane.

Tego typu silikony można usunąć dowolnym szamponem. Nieco inaczej ma się kwestia silikonów nierozpuszczalnych w wodzie – do ich usunięcia konieczne jest użycie szamponów zawierających SLS. Takie nierozpuszczalne w wodzie silikony to m. in.:

Cyclomethicone,
Cyclopentasiloxane,
Trimethylsilylamodimethic,
Trimethylsiloxysilicates.

W przypadku tego typu silikonów zawsze przed nałożeniem odżywki czy maski, należy umyć włosy szamponem zawierającym którąś z substancji:

Amodimethicone,
Dimethicone,
Dimethiconol,
Beheonoxy dimethicone,
Phenyl trimethicone,
Simethicone,
Trimethicone.

Niekiedy dostępne są też lotne silikony, które odparowują po kilku godzinach z włosów i nie mają tendencji do kumulowania się na powierzchni włosów (Decamethylcyclotetrasiloxane, Hexamethylcyclotrisiloxane, Octamethylcyclotetrasiloxane). Podumowując – silikony to cenny sposób na uzupełnienie pielęgnacji włosów, także w przypadku rzadkich włosów lub włosów cienkich. Należy tylko wiedzieć, jak stosować je prawidłowo.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Laminowanie włosów – w domu czy u fryzjera Laminowanie włosów – w domu czy u fryzjera?

Laminowanie włosów to zabieg dedykowany włosom zniszczonym zabiegami rozjaśniania czy prostowania włosów, włosom matowym i pozbawionym elastyczności, z rozdwojonymi końcówkami. Zabieg ten polega na powleczeniu powierzchni włosa warstwą ochronną, która...

Przeproteinowanie włosów – jak mu zapobiegać Przeproteinowanie włosów – jak mu zapobiegać?

Podstawowym budulcem włosów jest keratyna, czyli białko strukturalne. Większość z nas kojarzy zatem udaną pielęgnację włosów z dostarczeniem składników białkowych. Świadczy o tym ogromna popularność terapii keratynowych oraz powszechne występowanie...

Porowatość włosów – jak wpływa na ich pielęgnację Porowatość włosów – jak wpływa na ich pielęgnację?

Porowatość włosów to jedna z najważniejszych cech je charakteryzujących. Sposób ułożenia łusek włosowych determinuje bowiem wygląd włosów, sposób ich układania się, podatność na zabiegi stylizacyjne, ale także rodzaj pielęgnacji włosów....