Łuszczyca skóra głowy

Łuszczyca skóra głowyŁuszczyca to jedna z najczęstszych dermatoz o przewlekłym charakterze. Najczęściej dotyczy skóry ciała, ale możliwe jest także jej wystąpienie na owłosionej skórze głowy. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ma jednak nawrotowy charakter. Jakie są przyczyny łuszczycy skóry głowy? I jak objawia się ta choroba?

Skąd się bierze łuszczyca skóry głowy?

Łuszczyca to choroba skóry o charakterze autoimmunologicznym. Oznacza to, że nasz układ immunologiczny atakuje własne tkanki – a w przypadku łuszczycy obiektem tego ataku jest skóra. Przyczyny łuszczycy są bardzo zróżnicowane – odpowiadać mogą one zarówno za zainicjowanie choroby, jak i jej nawroty. Najważniejsze czynniki generujące łuszczycę to:

– stres
– palenie papierosów
– mechaniczne, chemiczne i termiczne podrażnienia skóry głowy
– zakażenia wirusowe i bakteryjne
– stosowanie niektórych leków: glikokortykosteroidów, beta – blokerów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, salicylanów
– współwystępowanie chorób przewlekłych i autoimmunologicznych

Podobnie, jak w przypadku pozostałych chorób autoimmunologicznych, najważniejszym czynnikiem generującym jest nieregularny i stresujący tryb życia. Ogromne znaczenie mają także predyspozycje genetyczne – ryzyko wystąpienia choroby u dziecka rodziców chorych na łuszczycę wynosi ponad 70%.

Jak objawia się łuszczyca skóry głowy?

Zmiany łuszczycowe na skórze głowy są dość charakterystyczne. Wynikają one z zaburzenia prawidłowego cyklu różnicowania naskórka. Prawidłowo trwa on 28 – 30 dni, zaś w przebiegu łuszczycy zostają one skrócone do zaledwie 4 dni. Konsekwencją takiego zaburzenia cyklu życiowego skóry jest nadmierne jej łuszczenie. Objawy łuszczycy skóry głowy to przede wszystkim niewielkie grudki, z czasem przybierające postać powiększających się tarczek. Ostatecznie powierzchnię zmian skórnych pokrywa biała, srebrzysta łuska. Ostatecznie średnica zmian łuszczycowych sięga kilku centymetrów.

W obrębie zmian łuszczycowych pojawia się świąd, ból, mogą pojawiać się wypadające włosy. Ponadto często pojawiają się zmiany skórne na całym ciele, zwłaszcza łokciach i kolanach, okolicy lędźwiowo – krzyżowej czy płytce paznokciowej.

Czy można wyleczyć łuszczycę skóry głowy?

Leczenie łuszczycy skóry głowy polega zarówno na leczeniu objawowy, jak i przyczynowym. Przede wszystkim stosowane są miejscowe preparaty złuszczające martwy naskórek, a także nawilżające skórę głowy. Najczęściej stosowane są preparaty z kwasem salicylowym, dziegciami, witaminą D, steroidami czy cygnoliną. Skutecznym uzupełnieniem terapii łuszczycy jest fototerapia, czyli połączenie kuracji dziegciami z naświetlaniem zmian skórnych promieniowaniem UV. W ciężkich przypadkach łuszczycy konieczna jest hospitalizacja i zaawansowane leczenie ogólnoustrojowe. Wtedy stosowane są doustne retinoidy, hydroksymocznik oraz leki immunosupresyjne.

Standardowo terapia łuszczycy trwa około 8 tygodni, przy czym konieczne jest okresowe stosowanie leków w celu zapobiegania nawrotom. Kluczowe znaczenie ma jednak zdrowy, uregulowany tryb życia, unikanie stresu oraz podrażnień skóry głowy. Bardzo ważne jest także stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy, delikatne ich mycie i szczotkowanie oraz unikanie suszenia przy użyciu wysokich temperatur.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Jak przygotować włosy na lato Jak przygotować włosy na lato

Lato to czas, gdy często ograniczamy stosowanie kosmetyków. Jednocześnie nasza skóra i włosy potrzebują ochrony przed przesuszeniem. Włosy są latem narażone na działanie suchego i gorącego powietrza, słonej czy chlorowanej...

Ajurwedyjska pielęgnacja włosów Ajurwedyjska pielęgnacja włosów

Ajurweda to licząca sobie tysiące lat naturalna medycyna hinduska. Zakłada ona holistyczne podejście do kwestii zdrowia, a także urody. W myśli filozofii ajurwedyjskiej włosy i paznokcie są czułymi wskaźnikami naszego...

Regeneracja włosów – czy możliwe jest naprawienie zniszczonych włosów Regeneracja włosów – czy możliwe jest naprawienie zniszczonych włosów?

Nasze włosy stale narażone są na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą odbijać się negatywnie na kondycji włosów. Uszkodzenie struktury włosów może dotyczyć jego najbardziej powierzchniowej warstwy włosów,...