Łysienie polekowe – nie tylko po chemioterapii

Łysienie polekowe – nie tylko po chemioterapiiUtrata włosów na skutek leczenia kojarzona jest głównie z terapią onkologiczną. Okazuje się jednak, że istnieje szereg leków – także tych stosowanych na co dzień – które mogą przyczynić się do nadmiernej utraty włosów. Bardzo wiele osób stosujących te leki nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie one odpowiedzialne są za zauważalne przerzedzenie fryzury. Warto poznać głównych winowajców takiego stanu rzeczy – zwolni to bowiem z konieczności poszukiwania innych przyczyn wypadania włosów.

Jakie leki mogą powodować łysienie?

Aby zrozumieć, w jaki sposób leki generują nadmierne wypadanie włosów, warto jest poznać cykl życia włosa. Jedną z najważniejszych faz tego cyklu jest telogen, czyli okres zahamowania wzrostu włosa i jego wypadania. Leki mogą wydłużać okres telogenu, co prowadzi do nadmiernej utraty włosów. W związku z tym, że faza telogenu trwa kilka miesięcy – pierwsze symptomy łysienia telogenowego zauważyć można po około trzech miesiącach od stosowania leków. Dlatego powiązanie farmakoterapii z łysieniem może sprawiać tyle trudności. Mniejsze znaczenie na utratę włosów ma wpływ leków na mieszki włosowe, które mogą ulec miniaturyzacji.

Jakie leki są najczęściej odpowiedzialne za nadmiernie wypadające włosy? Przede wszystkim – powszechnie stosowane leki hormonalne. Doustna antykoncepcja hormonalna czy androgeny mogą powodować zaburzenie równowagi między żeńskimi a męskimi hormonami płciowymi. Stanowi to podłoże do łysienia androgenowego, generowanego zwiększeniem stężenia męskich hormonów płciowych (androgenów) oraz nadmiernej konwersji testosteronu do jego pochodnej DHT. Inne leki generujące wypadanie włosów to:

– statyny stosowane w celu normalizacji podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi
– hormony tarczycy
– retinoidy wykorzystywane w terapii łuszczycy czy trądziku
– leki antydepresyjne
– leki stosowane w kardiologii
– antykoagulanty normalizujące krzepliwość krwi
– leki stosowane w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów.

Czy łysienie polekowe jest odwracalne?

Najczęściej łysienie generowane stosowaniem leków ma odwracalny charakter. Wystarczy odstawić problematyczny lek, aby w przeciągu kilku tygodni – miesięcy fryzura powróciła do stanu wyjściowego. Nie zawsze mamy jednak możliwość rezygnacji ze stosowania leków. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak wzmocnić włosy odpowiednią pielęgnacją, suplementacją czy zabiegami medycyny estetycznej.

Zadbaj zatem o zróżnicowaną dietę, dostarczającą sporo białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B, D, C i A, żelaza, wapnia, selenu, cynku czy krzemu. Unikaj stresu, nie nadużywaj zabiegów stylizujących na włosy. Sięgaj po aplikowane na skórę włosy preparaty wzmacniające, stosuj doustną suplementację. A w celu natychmiastowego zamaskowania przerzedzonej fryzury skorzystaj z innowacyjnej metody zagęszczania włosów – mikrowłókien do włosów. Jednorazowa aplikacja takich mikrowłókien do zagęszczania włosów wystarczy, aby przez cały dzień móc cieszyć się nienaganną fryzurą.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Laminowanie włosów – w domu czy u fryzjera Laminowanie włosów – w domu czy u fryzjera?

Laminowanie włosów to zabieg dedykowany włosom zniszczonym zabiegami rozjaśniania czy prostowania włosów, włosom matowym i pozbawionym elastyczności, z rozdwojonymi końcówkami. Zabieg ten polega na powleczeniu powierzchni włosa warstwą ochronną, która...

Przeproteinowanie włosów – jak mu zapobiegać Przeproteinowanie włosów – jak mu zapobiegać?

Podstawowym budulcem włosów jest keratyna, czyli białko strukturalne. Większość z nas kojarzy zatem udaną pielęgnację włosów z dostarczeniem składników białkowych. Świadczy o tym ogromna popularność terapii keratynowych oraz powszechne występowanie...

Porowatość włosów – jak wpływa na ich pielęgnację Porowatość włosów – jak wpływa na ich pielęgnację?

Porowatość włosów to jedna z najważniejszych cech je charakteryzujących. Sposób ułożenia łusek włosowych determinuje bowiem wygląd włosów, sposób ich układania się, podatność na zabiegi stylizacyjne, ale także rodzaj pielęgnacji włosów....