Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Pielęgnacja włosów przetłuszczających sięPrzetłuszczanie się skóry głowy to jeden z najczęściej spotykanych problemów z włosami. Zazwyczaj postrzegamy ten problem jedynie przez pryzmat jego wpływu na estetykę fryzury, podczas gdy u podłoża tego zaburzenia mogą leżeć niektóre schorzenia skóry głowy. Manifestacją ich obecności jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych. W warunkach fizjologicznych wydzielanie umiarkowanych ilości łoju na skórze głowy pełni rolę ochronną dla skóry i włosów, jednak zaburzenia pracy gruczołów prowadzi do zbyt obfitego natłuszczenia skóry głowy. Szczególnie widoczne jest to w przypadku cienkich i przerzedzonych włosów.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Przyczyny przetłuszczania się włosów mogą mieć różnorodny charakter. Najczęściej wynikają one z niewłaściwej pielęgnacji włosów – a zasadniczym błędem, który popełniany jest nagminnie jest przesuszanie skóry głowy. Zbyt sucha skóra odpowiada – w ramach kompensacji – nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Przesuszaniu skóry głowy sprzyja stosowanie kosmetyków zawierających alkohole, SLS, częste stosowanie suszarki do włosów czy narażenie jej na zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury. Niekorzystnie może zadziałać także kontakt z chlorowaną wodą. Winowajcą może być także niewłaściwa częstotliwość mycia włosów:

– zbyt rzadkie mycie włosów sprzyja kumulacji na skórze głowy łoju, zanieczyszczeń i składników kosmetyków, co spowoduje przetłuszczenie powierzchni głowy
– zbyt częste mycie włosów usuwa ochronną warstwę sebum i sprzyja przesuszeniu skóry włosów

Nadmierne przetłuszczanie skóry głowy towarzyszy także niektórym schorzeniom skóry, takim jak łuszczyca a także schorzeniom ogólnoustrojowym, np. nadczynności tarczycy czy zaburzeniom poziomu hormonów płciowych. I wreszcie – aktywność gruczołów łojowych określana jest predyspozycjami genetycznymi, stanowi zatem bardzo indywidualną kwestię.

Jak ograniczyć nadmierny łojotok skóry głowy?

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się powinna przebiegać dwutorowo – z jednej strony chodzi o wyeliminowanie tych czynników, które generują nadmierny łojotok, a z drugiej – zapewnienie optymalnego nawilżenia i odżywienia skóry głowy. Najczęstszym błędem popełnianym w pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy jest unikanie kosmetyków o odżywczej formule. Jednak bardzo często samo mycie włosów szamponem nie wystarczy. Konieczne jest stosowanie nawilżających masek czy odżywek, które przywracają równowagę skóry głowy. Do mycia włosów najlepiej jest używać naturalnych, ziołowych szamponów, które oczyszczą skórę głowy bez jej przesuszenia, obciążenia czy podrażnienia. Po myciu warto ponadto zastosować odżywkę lub maskę. Bez względu na to, czy Twoje włosy przetłuszczają się na całej długości, czy tylko u nasady – odżywkę nakładaj jedynie na końce i dokładnie spłukuj kosmetyk. Skuteczne są także domowej roboty kosmetyki do włosów przetłuszczających się:

– płukanka z cytryny z soku z połowy cytryny, 2 łyżek octu i 3 szklanek ciepłej wody
– płukanki z naparu ziołowego (szałwii, rumianku, nagietka i lawendy) oraz łyżki octu jabłkowego
– maska z dwóch łyżek glinki czerwonej, 2 łyżek naparu z pokrzywy, 2 łyżek octu jabłkowego.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Jak przygotować włosy na lato Jak przygotować włosy na lato

Lato to czas, gdy często ograniczamy stosowanie kosmetyków. Jednocześnie nasza skóra i włosy potrzebują ochrony przed przesuszeniem. Włosy są latem narażone na działanie suchego i gorącego powietrza, słonej czy chlorowanej...

Ajurwedyjska pielęgnacja włosów Ajurwedyjska pielęgnacja włosów

Ajurweda to licząca sobie tysiące lat naturalna medycyna hinduska. Zakłada ona holistyczne podejście do kwestii zdrowia, a także urody. W myśli filozofii ajurwedyjskiej włosy i paznokcie są czułymi wskaźnikami naszego...

Regeneracja włosów – czy możliwe jest naprawienie zniszczonych włosów Regeneracja włosów – czy możliwe jest naprawienie zniszczonych włosów?

Nasze włosy stale narażone są na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą odbijać się negatywnie na kondycji włosów. Uszkodzenie struktury włosów może dotyczyć jego najbardziej powierzchniowej warstwy włosów,...