Przedwczesne siwienie włosów – czy świadczy o chorobie?

Przedwczesne siwienie włosów – czy świadczy o chorobieKiedyś pojawienie się siwizny na włosach świadczyło o życiowej mądrości i było związane z dużym poszanowaniem społecznym. Dziś jednak żyjemy w dobie kultu młodości – zatem siwe włosy stały się niepożądanym symbolem upływającego czasu. Nawet osoby w podeszłym wieku starają się ukryć siwiznę, stosując płukanki czy farby do włosów. A co, jeśli siwe włosy pojawia się przedwcześnie? Czy stanowi to jedynie problem natury estetycznej, czy może także zdrowotnej?

Dlaczego siwiejemy?

Za nasz naturalny kolor włosów odpowiada barwnik melanina, który wytwarzany jest przez melanocyty, czyli komórki zlokalizowane w korzeniu włosa. Wraz z wiekiem dochodzi do upośledzenia ich funkcji i zaprzestania syntezy melaniny. Wyrastające wtedy włosy mają kolor budującej je keratyny, czyli przyjmują barwę białą lub beżową, z odcieniem żółtego. Prawidłowo siwienie rozpoczyna się około 30 – 40 roku życia. Tempo takiego fizjologicznego siwienia i czas jego rozpoczęcia uwarunkowane są genetycznie. Jeśli natomiast zauważysz sporo siwych włosów znacznie wcześniej – takiego siwienia nie można nazwać fizjologicznym. Jakie są jego przyczyny?

Przedwczesne siwienie włosów – przyczyny

Niekiedy zbyt wczesnemu siwieniu włosów sprzyjają stres i traumatyczne przeżycia – niektórzy z nas reagują na nie niemal natychmiastowym, całkowitym osiwieniem. Częściej ma jednak miejsce stopniowe siwienie pod wpływem stresu. Prawdopodobnie w takich przypadkach za siwienie mogą odpowiadać powstałe w przebiegu stresu wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się organizmu.

Inną przyczyną przedwczesnego siwienia włosów są niedobory dietetyczne – zwłaszcza w przebiegu hipowitaminozy witamin z grupy B, niedoboru jodu, cynku, żelaza, miedzi czy selenu. Na przedwczesne siwienie włosów narażeni są także palacze papierosów. Siwe włosy mogą pojawić się przedwcześnie także w przebiegu następujących chorób:

– anemii złośliwej
– cukrzycy
– chorób tarczycy
– zaburzeń krążenia
– problemów z szyjnym odcinkiem kręgosłupa
– choroby Wernera

Niekiedy siwienie generowane niedoborami pokarmowymi czy chorobami ma charakter odwracalny. A czy można spowolnić nieco proces siwienia?

Zdrowe nawyki przeciwko siwieniu włosów

W celu ograniczenia procesu odbarwiania włosów warto wdrożyć w życie kilka zdrowych nawyków. Nietrudno się domyślić, że najważniejsze znaczenie ma unikanie stresu oraz zbilansowana dieta. Warto opanować skuteczne techniki relaksacji, spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, regularnie uprawiać sport. Dieta powinna obfitować w pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, ryby, mięsa, warzywa i owoce.

Zdrowy styl życia pomoże ograniczyć zarówno przedwczesne siwienie włosów, jak i pomoże uporać się z innym problemem, jakim są nadmiernie wypadające włosy. Zyska także kondycja Twojej skóry i paznokci.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Jak przygotować włosy na lato Jak przygotować włosy na lato

Lato to czas, gdy często ograniczamy stosowanie kosmetyków. Jednocześnie nasza skóra i włosy potrzebują ochrony przed przesuszeniem. Włosy są latem narażone na działanie suchego i gorącego powietrza, słonej czy chlorowanej...

Ajurwedyjska pielęgnacja włosów Ajurwedyjska pielęgnacja włosów

Ajurweda to licząca sobie tysiące lat naturalna medycyna hinduska. Zakłada ona holistyczne podejście do kwestii zdrowia, a także urody. W myśli filozofii ajurwedyjskiej włosy i paznokcie są czułymi wskaźnikami naszego...

Regeneracja włosów – czy możliwe jest naprawienie zniszczonych włosów Regeneracja włosów – czy możliwe jest naprawienie zniszczonych włosów?

Nasze włosy stale narażone są na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą odbijać się negatywnie na kondycji włosów. Uszkodzenie struktury włosów może dotyczyć jego najbardziej powierzchniowej warstwy włosów,...