Rozjaśnianie włosów – czy szkodzi włosom?

Rozjaśnianie włosów – czy szkodzi włosomRozjaśnianie włosów to dziś zabieg dorównujący popularnością farbowaniu. Zarówno posiadaczki włosów ciemniejszych, jak i blond pragną uzyskać jaśniejszy odcień włosów. Decydując się na zabieg rozjaśniania włosów należy zwrócić uwagę na dwie kluczowe kwestie. Pierwszą jest efekt końcowy rozjaśniania – chodzi o to, aby był on jak najbardziej naturalny, bez niepożądanych żółtych czy zielonkawych tonów. Kwestia druga dotyczy natomiast wyjściowej kondycji włosów i tego, czy zabieg rozjaśniania nie pogorszy ich stanu.

Na czym polega rozjaśnianie włosów?

Rozjaśnianie włosów polega na pozbawieniu włosów ich naturalnego pigmentu. Może odbywać się to na drodze utlenienia chemicznego, a także mniej skutecznych metod rozjaśniania naturalnego. Chemiczne rozjaśnianie włosów ingeruje w strukturę włosów – aby dotrzeć do barwnika włosa, konieczne jest rozpulchnienie włosów, czyli podniesienie łusek włosowych. W przeciwnym razie utleniacz nie dotrze w głąb włosa. Po zabiegu rozjaśniania konieczne jest z kolei przywrócenie właściwego położenia łusek włosa na drodze zastosowania substancji zakwaszających i regenerujących. Jak widać – zabieg ten nie pozostaje neutralny dla włosa.

Rozjaśnianie daje możliwość zmiany barwy włosa nawet o 8 tonów, najlepiej jest jednak nie rozjaśniać włosów mocniej niż o 2 – 3 tony. Należy mieć ponadto na uwadze, że dany odcień włosa może rozjaśnić do pewnego stopnia – dalsza ingerencja z użyciem utleniacza nie rozjaśni włosów bardziej, a jedynie znacząco uszkodzi ich strukturę.
Samodzielne rozjaśnianie chemiczne włosów jest bardzo ryzykowne – taki zabieg najlepiej jest powierzyć fryzjerowi. A jeśli zależy nam na naturalnym efekcie i pięknych, niezniszczonych włosach – można spróbować metod naturalnego rozjaśniania włosów.

Naturalne rozjaśnianie włosów – zdrowa alternatywa dla rozjaśniania chemicznego

Przeciwwskazaniem do chemicznego rozjaśniania włosów jest zła kondycja włosów – włosy rzadkie, cienkie, wypadające w nadmiarze, łamliwe, przesuszone i wysokoporowate źle zniosą działanie silnego utleniacza. Wtedy – jeśli nie chcemy rezygnować z delikatnych, jaśniejszych refleksów na włosach – można przetestować skuteczność naturalnych metod rozjaśniania. Oto najpopularniejsze z nich:

– płukanie włosów rumiankiem
– płukanie włosów wodą z miodem i cytryną
– płukanie włosów naparem z dziewanny oraz rumianku
– stosowanie wywaru z łusek cebuli
– stosowanie octu winnego
– poddawanie włosów ekspozycji na słońce

Wspomniane sposoby rozjaśniania nie dadzą efektu po jednorazowym zastosowaniu – wymagane jest systematyczne powtarzanie zabiegów naturalnego rozjaśniania. Oczywiście takie naturalne rozjaśnianie włosów nie zagwarantuje radykalnej zmiany odcienia na jaśniejszy. Możesz jednak liczyć na subtelne, naturalnie rozjaśnione refleksy na włosach, które zapewnią efekt optycznego zagęszczenia włosów. A jeśli chcesz zyskać na objętości włosów bez konieczności ich naturalnego rozjaśniania – sięgnij po innowacyjne, bezpieczne w stosowaniu mikrowłókna do włosów.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Biotyna - jedna z najważniejszych witamin dla pięknych włosów Biotyna – jedna z najważniejszych witamin dla pięknych włosów

Aby nasze włosy wyglądały pięknie i były zdrowe oraz mocne, konieczne jest ich właściwe odżywienie. Dostarczenie wraz z dietą składników budulcowych, takich jak aminokwasy czy kwasy omega 3 oraz składników...

Jak farbować włosy henną Najważniejsze zasady naturalnej koloryzacji Jak farbować włosy henną? Najważniejsze zasady naturalnej koloryzacji

Farbowanie włosów to jeden z najczęściej wykonywanych na włosach inwazyjnych zabiegów. Popularności farbowania sprzyja fakt, iż można przeprowadzić te zabieg w warunkach domowych i w przeciągu kilkudziesięciu minut całkowicie zmienić...

Co Twoje włosy mówią o stanie zdrowia Co Twoje włosy mówią o stanie zdrowia?

Włosy to jeden z najważniejszych elementów naszego wizerunku, ale jednocześnie mogą być wskaźnikiem naszego stanu zdrowia. Jako struktury podlegające stałym podziałom i procesowi wzrostu, włosy najszybciej reagują na wszelkie problemy...