Wpływ witaminy D3 na włosy

Wpływ witaminy D3 na włosyWitamina D to jedna z najbardziej niedoborowych witamin. Pomimo tego, iż nasz organizm ma możliwość jej syntezy w skórze pod wpływem promieniowania UV – niemal 90% z nas ma zbyt mało witaminy D. Wiemy dziś, że witamina D3 wzmacnia kości, część z nas ma świadomość, że związek ten wspomaga odporność, pracę serca czy układu nerwowego. Mało kto wie jednak, że witamina D3 jest niezbędna dla zdrowia skóry i włosów.

Włosy potrzebują witaminy D

Witamina D3 to związek o aktywności analogicznej do hormonów, który reguluje cykl życiowy komórek skóry oraz włosów. W obrębie mieszków włosowych znajdują się receptory VDR, które są wrażliwe na działanie witaminy D3. Regularność i cykliczność zmian w strukturze włosów, obejmujących wypadanie włosów i wyrastanie na ich miejsce nowych, zapewnia piękną i bujną fryzurę. Witamina D niezbędna jest w procesie regulacji cyklu wzrostu włosa, zwłaszcza najważniejszej jego fazy, czyli anagenu. Faza ta, trwająca około 3 do 6 lat, warunkuje wzrost włosa.
Rola witaminy D3 w utrzymaniu bujnej fryzury i zahamowaniu nadmiernego wypadania włosów to także:

– regulowanie aktywności gruczołów łojowych na skórze głowy
– ograniczenie nadmiernego rogowacenia naskórka
– hamowanie stanów zapalnych w obrębie mieszków włosowych

W licznych badaniach klinicznych wykazano skuteczność suplementacji większych dawek witaminy D w przypadku terapii licznych schorzeń przyczyniających się do nadmiernej utraty włosów. Mowa chociażby o łuszczycy skóry głowy, łysieniu plackowatym, androgenowym czy telogenowym. Wykazano także bezpośrednią zależność między niskim poziomem witaminy D3 w organizmie a nasileniem wypadania włosów. U większości osób dotkniętych rozmaitymi typami łysienia stwierdzono bardzo niski poziom witaminy D3. Wniosek? Jeśli chcesz cieszyć się piękną i bujną fryzurą – zadbaj o właściwą podaż witaminy D3. Zapobiegniesz w ten sposób wypadaniu włosów, a jeśli już dotyczy Cię ten problem – uzupełnisz terapię łysienia.

Witamina D3 dla włosów – skąd ją dostarczyć?

Głównym źródłem pozyskiwania witaminy D3 w organizmie jest jej synteza skórna. Aby nie doprowadzić do niedoboru witaminy D3, należałoby codziennie opalać się przez kilkanaście minut. W naszej strefie klimatycznej jest to niestety niemożliwe – okres jesienno – zimowy to czas niemal zerowej ekspozycji a słońce. A nawet w lecie spędzamy całe dnie w pracy, a jeśli już wystawiamy skórę na działanie słońca – stosujemy filtry anty – UV.

Jeśli chodzi o dostarczanie witaminy D3 z dietą – jej najbogatszym źródłem są ryby morskie: węgorz, dorsz, makrela, śledź. Jednak spożycie ryb może okazać się niewystarczające. Dziś za najpewniejszy sposób na dostarczenie odpowiednich ilości witaminy D3 uznawana jest suplementacja. Eksperci zalecają suplementowanie witaminy D3 każdemu w okresie od września do marca, a osobom unikającym słońca – przez cały rok. Wybieraj suplementy z naturalną witaminą D3, najlepiej w formie łatwych do zażycia kapsułek, o formule wolnej od syntetycznych dodatków. Regularna suplementacja większych dawek witaminy D3, rzędu 2000 IU wpłynie korzystnie na zdrowie i urodę, nie niosąc ze sobą ryzyka przedawkowania.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Biotyna - jedna z najważniejszych witamin dla pięknych włosów Biotyna – jedna z najważniejszych witamin dla pięknych włosów

Aby nasze włosy wyglądały pięknie i były zdrowe oraz mocne, konieczne jest ich właściwe odżywienie. Dostarczenie wraz z dietą składników budulcowych, takich jak aminokwasy czy kwasy omega 3 oraz składników...

Jak farbować włosy henną Najważniejsze zasady naturalnej koloryzacji Jak farbować włosy henną? Najważniejsze zasady naturalnej koloryzacji

Farbowanie włosów to jeden z najczęściej wykonywanych na włosach inwazyjnych zabiegów. Popularności farbowania sprzyja fakt, iż można przeprowadzić te zabieg w warunkach domowych i w przeciągu kilkudziesięciu minut całkowicie zmienić...

Co Twoje włosy mówią o stanie zdrowia Co Twoje włosy mówią o stanie zdrowia?

Włosy to jeden z najważniejszych elementów naszego wizerunku, ale jednocześnie mogą być wskaźnikiem naszego stanu zdrowia. Jako struktury podlegające stałym podziałom i procesowi wzrostu, włosy najszybciej reagują na wszelkie problemy...