Najczęstsze problemy z włosami u kobiet i mężczyzn

Włosy to jeden z elementów budujących nasz wizerunek, jednak bardzo wielu z nas nie jest zadowolonych z wyglądu włosów. Najczęściej uskarżamy się na cienkie i łamliwe włosy, ich nadmierne wypadanie oraz przerzedzenie fryzury. Inne częste problemy to rozdwajające się końcówki i nadmierne przesuszenie włosów lub – wprost przeciwnie – skłonność włosów do przetłuszczania. Z czego wynika stale pogarszająca się kondycja włosów w dzisiejszych czasach, gdy mamy dostęp do doskonałej jakości kosmetyków i zabiegów pielęgnujących? Oto odpowiedź.

Nadmiernie wypadające włosy – najczęstszy problem

Włosy to w rzeczywistości zrogowaciałe, martwe komórki tworzące łodygę włosa – a zatem nie zachodzą tu żadne procesy życiowe. I być może to sprawia, że włos jest podatny na wszelkie uszkodzenia – bo nie ma możliwości jego natychmiastowego zregenerowania. Natomiast częścią włosa, w której zachodzą intensywne procesy, jest mieszek włosa. Jeśli z różnych powodów zostanie on osłabiony – włos wypada. A najczęstsze przyczyny osłabienia mieszków włosowych i ich konsekwencje to:

– zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność tarczycy, zbyt niski poziom estrogenów bądź zbyt wysoki poziom androgenów; ten ostatni jest najczęstszą przyczyną łysienia, tzw. łysienia androgenowego, wynikającego z nadwrażliwości mieszków włosowych na działanie testosteronu i jego pochodnej DHT; wtedy mieszek ulega zanikowi, a włos – wypada

– niedobory żywieniowe, czyli źle zbilansowana dieta; niedobór kluczowych dla zdrowia i wyglądu włosów minerałów, witamin i innych składników szybko odbija się ma kondycji włosa; najważniejsze składniki pokarmowe to: miedź, siarka, krzem, chrom, magnez, żelazo, witaminy z grupy B, witamina A i E, aminokwasy siarkowe, nienasycone kwasy tłuszczowe

– stres i używki – o ich szkodliwym wpływie na zdrowie i wygląd napisano już wiele; nie inaczej jest z włosami – szybko ulegną osłabieniu i wzmożonemu wypadaniu

– niewłaściwa pielęgnacja – kupno dobrej jakości kosmetyku okazuje się być niewystarczające, gdyż po pierwsze – kosmetyk musi być dostosowany do potrzeb włosów i skóry głowy, a po drugie – nagminnie nadużywamy zabiegów stylizujących z wykorzystaniem wysokiej temperatury – a to dla włosów katastrofa.

Te i inne czynniki mogą powodować, że bardzo szybko pojawią się rzadkie włosy i nieestetycznie wyglądająca fryzura. Jak sobie radzić z nadmiernym wypadaniem włosów lub – co gorsza – łysieniem? Należy zadbać o zdrowy styl życia, właściwą dietę, zastąpić chociaż część drogeryjnych kosmetyków specjalistycznymi dermokosmetykami bądź… kosmetykami domowej roboty. Niekiedy jest oczywiście konieczne włączenie leczenia przez dermatologa. Ale to wszystko rozwiązania długoplanowe – na ich efekty trzeba poczekać. A co z dzisiejszym wyjściem ze znajomymi? Co z uczuciem skrępowania, bo na głowie widoczne są prześwity gołej skóry? Co z ciągłym tłumaczeniem, czemu Twoja fryzura wygląda inaczej niż zwykle (w domyśle – po prostu gorzej)? Jest na to proste rozwiązanie – to nanowłókna DrHair, czyli innowacyjny kosmetyk dający efekt natychmiastowego pogrubienia i zagęszczenia włosów. Wystarczy jego równomierne rozprowadzenie na obszarach głowy z mniej obfitym owłosieniem, a specjalne mikrowłókna keratynowe łączą się z naturalnymi włosami i błyskawicznie pogrubiają i zagęszczają przerzedzone włosy. DrHair to preparat odporny nawet na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz nie brudzi skóry czy ubrań.

Przesuszone, zniszczone włosy i rozdwojone końcówki

Jeśli myślisz, że częste stosowanie kosmetyków dobrze wpływa na włosy – możesz się mylić. Jest to bowiem prawdą tylko po części. Jeśli stosujesz naturalne, najlepiej domowej roboty kosmetyki – rzeczywiście odżywią one włosy. Jednak zwykłe drogeryjne kosmetyki aż kipią od konserwantów, barwników czy podrażniających substancji, które sprzyjają przesuszeniu i zniszczeniu włosów. Dołóż do tego częste używanie suszarki, opalanie, kąpiele w słonej wodzie – i przepis na katastrofę na głowie gotowy. Bardzo szybko pojawią się rozdwojone końcówki, suchość i łamliwość włosów, rzadkie i cienkie włosy.  Najlepszy program naprawczy to zrezygnowanie z działania na włosy wysoką temperaturą oraz stosowanie jak najbardziej naturalnych kosmetyków.