Rzadkie włosy – przyczyny i sposoby, aby dodać fryzurze objętości

Kiedyś rzadkie włosy kojarzone były jedynie z podeszłym wiekiem i traktowane jako naturalna konsekwencja starzenia się. Dziś problem przerzedzonych włosów dotyka osób w każdym wieku, co jest konsekwencją trybu życia, błędów pielęgnacyjnych i żywieniowych czy współtowarzyszących chorób. Jakie są przyczyny rzadkich włosów? Czy można poprawić wygląd przerzedzonej fryzury?

Kto boryka się z problemem rzadkich włosów?

Przyczyn przerzedzenia włosów może być wiele. Niektóre osoby mają po prostu uwarunkowaną genetycznie mniejszą ilość włosów lub są one cieńsze, co daje efekt mało bujnej fryzury. Wtedy nie poprawimy zapewne kondycji włosów, ale możemy wykorzystać sprytne sposoby na zamaskowanie małej objętości włosów. Jeśli jednak nasza fryzura nagle ulega przerzedzeniu – warto przyjrzeć się sposobowi, w jaki traktujemy swoje włosy, swojej diecie, a także – zrobić podstawowe badania w celu skontrolowania stanu zdrowia.

Niewłaściwa pielęgnacja włosów, używanie niedopasowanych do rodzaju włosów kosmetyków czy nadużywanie prostownicy i suszarki powoduje nadmierną łamliwość włosów. Włosy wykruszają się wtedy na różnej długości, co bardzo szybko doprowadzi do przerzedzenia fryzury. Ponadto osłabieniu ulec mogą mieszki włosowe, czego konsekwencją będzie ich nasilone wypadanie.

×
Niedobory najważniejszych witamin i minerałów w diecie, a także białka i kwasów tłuszczowych, powodują wypadanie włosów oraz ich ścieńczenie. W podobny sposób na włosy niekorzystnie oddziałują często dziś diagnozowane zaburzenia hormonalne. Najczęstszą przyczyną nadmiernej utraty włosów jest łysienie androgenowe, za które odpowiedzialne są męskie hormony płciowe. Łysienie androgenowe dotyka osób obu płci i najczęściej zaczyna się w wieku 20 – 40 lat. Z kobietami obchodzi się nieco łagodniej, powodując jedynie przerzedzenie fryzury, natomiast u mężczyzn prowadzi do całkowitej utraty włosów.

Kolejnym częstym zaburzeniem hormonalnym, którego objawem są rzadkie włosy jest niedoczynność tarczycy. U kobiet problematyczny może okazać się także okres poporodowy, gdy kombinacja stresu, niedoborów pokarmowych oraz zaburzeń hormonalnych skutkuje przerzedzeniem włosów.

Należy wspomnieć jeszcze o łysieniu plackowatym – o tyle wyjątkowym, że dotyka nawet dzieci i ma tendencję do samoistnego ustępowania po upływie kilkunastu miesięcy. Charakterystyczny jest także jego obraz – na skórze głowy pojawiają się niewielkie obszary całkowitego wyłysienia, wielkości monety.

Jak zagęścić rzadkie włosy w domu?

Bardzo często nadmierne wypadanie włosów wymaga leczenia przez dermatologa lub trychologa. Jednak bez względu na przyczynę osłabienia i przerzedzenia włosów, warto jest zadbać o włosy domowymi sposobami. Przede wszystkim należy zacząć od diety – włączyć do niej jak najwięcej warzyw i owoców, produktów zbożowych, chudego mięsa i ryb, olejów roślinnych oraz orzechów i nasion. Co jeszcze? Pielęgnuj włosy kosmetykami specjalnego przeznaczenia – wzmacniającymi mieszki włosowe i zwiększającymi gęstość włosów. Najlepiej sprawdzą się w tym celu dermokosmetyki. Świetne będą ponadto kosmetyki domowej roboty – toniki i płukanki ziołowe do włosów, a także odżywcze maski. Bezwzględnie unikać należy suszenia czy modelowania włosów na gorąco. Na efekty takiej naturalnej, domowej terapii poczekać należy co najmniej kilka miesięcy. Jeśli oczekujesz natychmiastowego efektu – sięgnij po DrHair.

Postaw na mikrowłókna keratynowe

Mikrowłókna do włosów DrHair to najskuteczniejszy i najszybszy sposób na gęstą fryzurę. Wystarczy 30 sekund, aby pożegnać rzadkie włosy – zaaplikowanie specjalnego proszku na włosy powoduje wiązanie się nanowłókien z macierzą włosa. Same włókienka są niewidoczne, gdyż dzięki osiągnięciom nanotechnologii uzyskać można było ich minimalne rozmiary. Odpowiednie zagęszczanie włosów daje spektakularny efekt pogrubionych i mocnych włosów. Mikrowłókna do włosów DrHair wytrzymają kontakt z silnym wiatrem bądź deszczem, nie zafarbują ubrań ani nie pobrudzą skóry. Ich aplikację można powtarzać codziennie, całkowicie zapominając o przerzedzonych włosach i nieatrakcyjnej fryzurze.

Profesjonalne sposoby na rzadkie włosy

Przerzedzone włosyUtrzymujące się nadmierne wypadanie włosów, które powoduje zauważalne przerzedzenie fryzury, powinno być skonsultowane z lekarzem. Bardzo często zaawansowane wypadanie włosów i łysienie wymaga leczenia. Przede wszystkim stosowane są miejscowo na skórę głowy leki typu minoksydyl, które pobudzają krążenie krwi w skórze. Mieszki włosowe są lepiej odżywione i dotlenione, a to prowadzi bezpośrednio do wzmocnienia włosów i ich szybszego wzrostu.

Niekiedy stosowane są leki sterydowe – miejscowo i ogólnie, najczęściej w przypadku łysienia plackowatego. Ponadto łysienie androgenowe wymaga unormalizowania poziomu męskich hormonów w organizmie, co osiągane jest na drodze hamowania konwersji testosteronu do metabolitu DHT. Najczęściej stosowany jest finasteryd.

Rzadkie włosy doskonale reagują ponadto na zabiegi medycyny estetycznej – laseroterapię, krioterapię oraz mezoterapię igłową. Najbardziej inwazyjnym zabiegiem, który jest bardzo kosztowny, choć daje trwały efekt – jest przeszczep włosów.

Przeszczep włosów – czy to rozwiązanie dla każdego?

Przeszczep włosów polega na pobraniu własnych włosów od osoby poddawanej zabiegowi i przeszczepieniu ich na obszary włosów dotknięte wyłysieniem. Jest to zatem metoda dedykowana tym osobom, które nie doświadczyły całkowitej utraty włosów. To nie jedyne ograniczenie.

Przeciwwskazaniami do wykonania przeszczepu włosów mogą być:

  • cukrzyca
  • stany zapalne skóry głowy
  • łysienie plackowate
  • choroby układu krążenia
  • nowotwory
  • zaburzenia krzepnięcie
  • uczulenie na środki znieczulające

 
Najczęstszymi pacjentami klinik medycyny estetycznej oferujących przeszczepianie włosów są panowie, którzy stracili włosy na przodzie i środku głowy, natomiast posiadają wianuszek włosów z tyłu głowy. Taki typ łysienia, charakterystyczny dla mężczyzn, czyli całkowita łysina na czubku i dojść bujne owłosienie z tyłu głowy, umożliwia sprawne pobranie materiału do przeszczepu. Natomiast kobiety bardzo często nie łysieją całkowicie, a na sporych obszarach głowy dochodzi do znacznego przerzedzenia włosów. Wtedy przeszczep jest możliwy, gdy znaleźć można taki obszar głowy, który pozwala na pobranie włosów do przeszczepu.

Przeszczepianie włosów wskazane jest w przypadku:

  • łysienia androgenowego
  • łysienia po oparzeniach
  • łysienia pourazowego
  • łysienia po napromienieniu

 

Przeszczep włosów krok po kroku

Przeszczep włosów – czy to rozwiązanie dla każdegoTransplantacja włosów to zabieg mikrochirurgiczny, który powinien być poprzedzony konsultacją dermatologiczną i wykonaniem badań laboratoryjnych (morfologia krwi, parametry krzepnięcia, poziom glukozy, HBS, HCV, badanie ogólne moczu). Na trzy dni przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania alkoholu, natomiast na 10 dni przed przeszczepem włosów warto zrezygnować z przyjmowania leków przeciwzapalnych.

W dniu zabiegu należy umyć głowę, ale bez stosowania odżywki czy maski. Przeszczep włosów może być wykonany jedną z dwóch technik: metodą FUE, czyli przeszczepiania pojedynczych włosów lub metodą STRIP, czyli wycięcia całego paska owłosionej skóry głowy o długości około 15 cm. Zabieg przeszczepienia włosów trwa kilka godzin i najczęściej wymagana jest seria kilku zabiegów.

Po zabiegu przeszczepienia włosów wymagane jest zachowanie odpowiedniej higieny. Można stosować chłodne okłady. Niewielki obrzęk oraz swędzenie ustępuje po kilku dniach. Najbliższe dni po zabiegu wymagają unikania picia alkoholu i palenia tytoniu, opalania, wysiłku fizycznego, stosowania na skórę głowy kosmetyków mogących uczulać (z alkoholem czy perfumowanych) oraz suszenia włosów suszarką.

Zabieg cechuje bardzo wysoka skuteczność i brak ryzyka odrzucenia przeszczepu. W okresie około 3 miesięcy po zabiegu przeszczepione włosy jednorazowo wypadają, jednak mieszki ponawiają swoją pracę i włosy zaczynają odrastać. Przeszczepione mieszki włosowe produkują włosy do końca życia.

Alternatywy dla przeszczepu włosów

rzadkie włosyTransplantacja włosów to unikatowa metoda leczenia łysienia, która cechuje się wysoką skutecznością i trwałymi efektami. Jednak nie każdy może się zdecydować na taki zabieg – na przeszkodzie może stanąć wysoki koszt zabiegu, a także obawa przed pozabiegowym bólem i obrzękiem skóry głowy. Jakie są zatem inne sposoby na wypadające i rzadkie włosy? Poza wymienionymi powyżej metodami zagęszczenia rzadkich włosów, z mikrowłóknami na czele, warto wspomnieć o wzmocnieniu włosów od wewnątrz.

Suplementy diety na włosy to szeroka gama produktów, wśród których najskuteczniejszym suplementem jest Hair Formula marki Cheers. To produkt, który w swoim składzie zawiera bardzo skuteczny kwas fosfatydowy, który wspiera porost włosów. Ekstrakty roślinne ze skrzypu polnego, palmy sabałowej i pędów bambusa, wzbogacone o selen, cynk i biotynę bardzo korzystnie wpływają na rzadkie włosy pogrubiając je i wzmacniając.

Znakomitym przepisem na wzmocnienie i zagęszczenie rzadkich włosów jest połączenie odpowiedniej suplementacji z mikrowłóknami keratynowymi. Taki duet zadziała od zewnątrz i od wewnątrz: suplement wzmocni włosy i przyczyni się do pobudzenia porostu włosów, a włókna keratynowe natychmiast optycznie zagęszczą fryzurę.

Źródła wiedzy:

https://wylecz.to/wlosy/rzadkie-wlosy-dlaczego-wypadaja-wlosy-i-jakie-sa-sposoby-na-geste-wlosy/
https://portal.abczdrowie.pl/rzadkie-wlosy

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę.

Przejdź do sklepu

Artykuły na blogu

Zapraszamy na naszego bloga, gdzie dowiesz się wielu ciekawych rzeczy odnośnie pielęgnacji włosów, różnych chorób, które ich dotyczą, a także spososów ich zapobiegania i leczenia.

Stres – największy wróg Twoich włosów Amoniak, stres i temperatura – jak wpływają na Twoje włosy?

Czy wiesz, że stres nie jest sprzymierzeńcem Twojego zdrowia? W jaki sposób wpływa on na kondycję Twoich włosów? Coraz częściej słyszy się o tym, że niskie i wysokie temperatury mogą...

Łysienie u dzieci – wcale nie należy do rzadkości Pielęgnacja włosów i łysienie u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy, które będą dodawały pewności siebie. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednia pielęgnacja włosów, którą należy rozpocząć już od pierwszych dni...

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Problemy z włosami i skórą głowy – co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie, podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Brak produktów