Badanie trychologiczne – specjalistyczna diagnostyka włosów

Badanie trychologiczne – specjalistyczna diagnostyka włosówZdecydowana większość z nas doświadcza problemów z włosami – i najczęściej próbujemy poradzić sobie z nimi samodzielnie. Sięgamy po suplementy diety dedykowane włosom, inwestujemy w lepszej jakości kosmetyki, wykonujemy zabiegi wzmacniające u fryzjera. Niekiedy to pomaga, ale często zdarza się, że problemy z włosami stale się nasilają. Jeśli zauważymy, że nadmierne wypadanie włosów, ich wzmożona łamliwość lub dolegliwości skóry głowy nie mają charakteru przejściowego, ale stały – konieczna jest wizyta u specjalisty. A specjalistą leczącym choroby włosów i skalpu jest trycholog.

Wizyta u trychologa – czego należy się spodziewać?

Trycholog to jedyny specjalista, który może kompleksowo zająć się naszymi włosami. Zadba o właściwą diagnozę, a także leczenie, pomoże dopasować pielęgnację do potrzeb włosów, rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące postępowania z włosami. Do trychologa najczęściej udają się pacjenci, którzy mają poważne problemy z włosami – zwłaszcza doświadczający łysienia o rozmaitym podłożu. Coraz częściej jednak tego specjalistę odwiedzają osoby, które szukają porady dotyczącej pielęgnacji włosów – wtedy konsultacja z trychologiem stanowi doskonałą profilaktykę problemów z włosami. Wizyta u trychologa nie obędzie się bez szczegółowego wywiadu – trycholog zapyta o nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne, o objawy mogące wskazywać na zaburzenia hormonalne bądź niedobory pokarmowe. Prawdopodobne jest, iż specjalista zleci wykonanie badań laboratoryjnych – np. morfologii, poziomu żelaza, witaminy B12, witaminy D, hormonów tarczycy.

Kolejnym krokiem jest szczegółowe badanie trychologiczne, obejmujące trichoskopię oraz trichogram. Trichogram to ocena cebulek włosowych pod mikroskopem, zaś trichoskopia to komputerowa analiza stanu zdrowia włosów z wykorzystaniem kamery cyfrowej. Takie badania obrazowe wraz z wywiadem zdrowotnym oraz wynikami badań laboratoryjnych umożliwiają rozpoznanie między innymi:

– rodzaju łysienia
– infekcji skóry głowy
– schorzeń autoimmunologicznych obejmujących skórę głowy
– niedoborów witaminowo – mineralnych
– błędów pielęgnacyjnych

Kuracje trychologiczne

W zależności od postawionej diagnozy, trycholog zaleca właściwą pielęgnację, a także terapię włosów. Najczęściej wdrażana jest suplementacja doustna, pielęgnacja dermokosmetykami bądź naturalnymi kosmetykami. Taka pielęgnacja ma na celu odżywienie włosów i skóry głowy, wzmocnienie mieszków włosowych, przyspieszenie wzrostu włosów – bez jednoczesnego osłabiania włosów syntetycznymi dodatkami.

Poważniejsze problemy z włosami, będące objawem chorób ogólnoustrojowych, wymagają znacznie bardziej zaawansowanego leczenia. Mowa zwłaszcza o terapii hormonalnej. Trycholog poleca ponadto metody doraźnej poprawy wyglądy włosów – zanim zalecona kuracja przyniesie trwały efekt. Jednym z najszybszych i nieinwazyjnych sposobów na optyczne zagęszczenie fryzury są mikrowłókna do włosów. Ich aplikacja na włosy daje efekt natychmiastowego pogrubienia i zagęszczenia włosów, co doceni każdy, kto oczekuje efektów kuracji wzmacniającej włosy i przeciwdziałającej ich wypadaniu.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Pielęgnacja włosów w ciąży Pielęgnacja włosów w ciąży

Ciąża to okres szczególnej troski o zdrowie. Wiele przyszłych mam stara się także zachować nienaganny wygląd, choć pielęgnacja urody może nasuwać pewne wątpliwości – zwłaszcza te dotyczące bezpieczeństwa stosowania niektórych...

Olejowanie włosów krok po kroku Olejowanie włosów krok po kroku

Olejowanie włosów to zabieg, o którym ostatnio zrobiło się naprawdę głośno. W rzeczywistości oleje były używane w pielęgnacji włosów już tysiące lat temu przez mieszkanki Dalekiego Wschodu – a dziś...

Jak dbać o włosy podczas uprawiania sportu Jak dbać o włosy podczas uprawiania sportu?

Uprawianie sportu to coraz częściej wybierana forma spędzania wolnego czasu. Sport uznawany jest za skuteczny sposób na zachowanie młodego wyglądu, a także doskonałego stanu zdrowia. Uprawianie sportu wymaga jednak szczególnej...