Biotyna – jedna z najważniejszych witamin dla pięknych włosów

Biotyna - jedna z najważniejszych witamin dla pięknych włosówAby nasze włosy wyglądały pięknie i były zdrowe oraz mocne, konieczne jest ich właściwe odżywienie. Dostarczenie wraz z dietą składników budulcowych, takich jak aminokwasy czy kwasy omega 3 oraz składników regulujących procesy wzrostu zapewnia szybki porost włosów i ogranicza nadmierne ich wypadanie. Najważniejsze składniki wpływające korzystnie na kondycję włosów to żelazo, magnez, cynk, miedź, witamina D oraz witaminy z grupy B. A spośród tych ostatnich największy wpływ na włosy ma biotyna, czyli witamina B7.

Jak biotyna wpływa na włosy?

Wszystkie witaminy z grupy B są koenzymami, czyli regulują pracę wielu enzymów. Wywierają przez to wpływ na metabolizm węglowodanów, białek i lipidów. Nie inaczej jest z witaminą B7. Biotyna przyspiesza porost włosów, odżywia mieszki włosowe zapobiegając osłabieniu włosów i ich wypadaniu. Jako źródło siarki biotyna jest niezbędna dla syntezy keratyny, czyli podstawowego białka budulcowego włosów. Ponadto biotyna reguluje aktywność gruczołów łojowych, przez co ogranicza nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, ale także minimalizuje stany zapalne i powstałe na ich podłożu nadmierne wypadanie włosów.

Co się dzieje, gdy biotyny jest za mało?

Niedobór biotyny objawia się przede wszystkim pogorszeniem kondycji włosów. Zauważyć można przerzedzone włosy, które stają się łamliwe i przetłuszczone. Kolejnym objawem jest zahamowanie wzrostu włosów i ich przyspieszone siwienie, a także nadmierna łamliwość paznokci. Ale nie tylko – gdyż niedobór biotyny negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Najbardziej dotkliwe są objawy ze strony układu nerwowego – odczuwać można zmęczenie, drażliwość, problemy ze snem. Niedobór biotyny może także prowadzić do zaburzeń glikemii we krwi, zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi, zapalenia mięśni czy stawów, a w okresie ciąży – niskiej masy urodzeniowej płodu.

Źródła biotyny w diecie

Na niedobór biotyny narażony jest każdy z nas. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko niedoboru biotyny jest oczywiście źle zbilansowana dieta, ponadto ograniczający wpływ na przyswajanie witaminy B7 mają stosowane leki – przeciwpadaczkowe, antybiotyki czy alkohol.

Najlepsze źródła biotyny w diecie to:
– wątróbka
– żółtko jaja
– soja i soczewica
– drożdże
– grzyby
– ziarna zbóż
– orzechy
– nabiał
– ryby
– mięso

Dieta bogata w te produkty może teoretycznie pokryć dzienne zapotrzebowanie na biotynę, które wynosi około 30 mikrogramów. Jednak uwzględniając czynniki zaburzające wchłanianie witaminy B7, ciężko jest oszacować realną ilość biotyny wykorzystaną przez organizm.

Aby mieć pewność, że dostarczamy odpowiednich ilości witaminy B7, warto sięgnąć po suplementy diety. Godne uwagi są zarówno suplementy zawierające wyłącznie biotynę w wyższych dawkach, jak i preparaty typu B complex. Taki zestaw najważniejszych witamin z grupy B zapewnia synergistyczne działanie witamin z grupy B i zwiększa ich przyswajanie z przewodu pokarmowego. To doskonałe wzmocnienie włosów i profilaktyka ich nadmiernego wypadania.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Mocznik w pielęgnacji włosów Mocznik w pielęgnacji włosów

Mocznik to ceniony składnik kosmetyków do ciała, odpowiadający za dogłębne nawilżenie skóry. Ten związek stanowi fizjologiczny składnik płaszcza hydrolipidowego skóry, pełniąc działanie ochronne oraz utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Okazuje...

Jak skutecznie zapuścić włosy Jak skutecznie zapuścić włosy?

Zapuszczanie włosów – żmudny i bierny proces oczekiwania na moment, aż włosy osiągną upragnioną długość? Niekoniecznie. Oczywiście można ograniczyć się jedynie do czekania na porost włosów, ale można także zrobić...

Podejrzewasz łysienie androgenowe Udaj się do trychologa. Podejrzewasz łysienie androgenowe? Udaj się do trychologa.

Mocne i zdrowe włosy to bardzo ważny element wpływający korzystnie na wizerunek; zwłaszcza dla kobiet – jest to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety, coraz częściej zarówno kobiety, jak i mężczyźni...