Co na wypadanie włosów – kosmetyk czy suplementy?

Co na wypadanie włosów – kosmetyk czy suplementyWypadające włosy to coraz częstsza przypadłość, dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przyczyny problemu są najczęściej złożone i niekiedy trudne do zdiagnozowania. Wypadanie włosów może być bowiem efektem:

– niewłaściwej pielęgnacji włosów i zbyt wielu zabiegów stylizujących
– nieodpowiednio zbilansowanej diety prowadzącej do niedoborów witamin i minerałów
– stresu i przewlekłego zmęczenia
– zaburzeń hormonalnych, przede wszystkim podwyższonego poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych.

Wymienione czynniki niekorzystnie wpływają na stan owłosienia głowy. Z jednej strony powodują zanik mieszków włosowych i nasilone wypadanie włosów. Z drugiej – hamują ich odrastanie. W stanie równowagi faza wzrostu włosa (anagen) trwa 2 do nawet 6 lat, zaś faza spoczynku (telogen), czyli wypadanie włosa i zastępowanie go zaczątkiem kolejnego – 2 – 4 miesiące. Te dwie kluczowe fazy cyklu życiowego włosa przedzielone są fazą przejściową, czyli trwającym 1 – 3 tygodnie katagenem. Jak widać, utrata każdego włosa prawidłowo wiąże się z zastępowaniem go kolejnym. Jednak zaburzenia hormonalne i niedobory witaminowe mogą wydłużać fazę pojawiania się nowych włosów, co prowadzi do zauważalnego przerzedzenia czupryny.

Co na porost włosów?

Najczęściej stosowane preparaty na wypadające włosy to stosowane zewnętrznie lotiony czy szampony, suplementy witaminowe, tabletki na wypadanie włosów o złożonym składzie. Jak przyspieszyć porost włosów skutecznie i bezpiecznie? Tak naprawdę kwestia wypadania włosów i przyspieszania ich wzrostu powinna być omawiana łącznie, zaś do wyleczenia tak złożonego problemu nie wystarczy kupić coś na porost włosów. Należy także wzmocnić mieszki włosowe, co równa się zahamowaniu ich wypadania. Należy zatem znaleźć taki preparat na porost włosów, który działa kompleksowo na wszystkie aspekty osłabienia włosów.

Szampon na porost włosów czy odżywka na porost włosów mogą być stosowane jedynie dodatkowo, gdyż takie sposoby na wypadanie włosów okazują się być niewystarczająco skuteczne. Miejscowo stosowane środki na porost włosów zawierają zazwyczaj kofeinę oraz minoksidil – substancje poprawiające ukrwienie skóry głowy, a tym samym dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych. Daje to efekt wzmocnienia włosa i pobudzenia jego wzrostu. Skuteczność terapii wykorzystującej tego typu miejscowy preparat na porost włosów także pozostawia wiele do życzenia – jest bowiem ograniczona czasowo jedynie do okresu aplikowania preparatu na skórę głowy. Po zaprzestaniu terapii, problem wypadających włosów powraca. Naprawdę godna uwagi terapia łysienia powinna zatem trwale wzmacniać włosy, zarówno na drodze stymulacji ich wzrostu, jak i hamowania wypadania. Odpowiedź na pytanie „co na porost włosów” czy „ co na wypadanie włosów” jest zatem jedna: preparat na wypadanie włosów stosowany doustnie, o starannie skomponowanym składzie.

Najczęstszą przyczyną łysienia jest zbyt wysoki poziom androgenów. Takie łysienie androgenowe dotyka obu płci, szczególnie zauważalne jest natomiast u mężczyzn. Już w trzeciej dekadzie życia może dojść do ubytku włosów na czubku głowy i w okolicy czołowo – skroniowej. Utrata włosów jest stopniowa, lecz prowadzi do całkowitej utraty włosów. Skłonność do tego typu łysienia jest dziedziczona i polega na nadmiernej konwersji testosteronu do aktywnego biologicznie dihydotestosteronu DHT. DHT powoduje miniaturyzację i zanik mieszków włosowych oraz wydłuża czas ich wzrostu, czego efektem są nadmiernie wypadające włosy. Problem zdrowotny o tak złożonej naturze wymaga zastosowania tabletek na wypadanie włosów, które ograniczają niekorzystny wpływ DHT na włosy. Ponadto takie tabletki na porost włosów powinny przyspieszać odrastanie włosów. Najbardziej pożądany skład najlepszych tabletek na wypadające włosy powinien zawierać:

– wyciągi ziołowe, np. ze skrzypu, pokrzywy, które przyspieszają porost włosów, odżywiają mieszki włosowe i wzmacniają łodygę włosa
– źródła siarki, m. in. aminokwasy siarkowe, które wpływają hamująco na wypadanie włosów i wpływają korzystnie na ich wygląd
– kolagen, który stanowi podstawowy składnik macierzy skóry i włosa; kolagen zakotwicza zatem włos w skórze głowy, minimalizując liczbę wypadających włosów
– złożone kompleksy hamujące działanie DHT na mieszki włosowe i gwarantujące szybki porost włosów (np. ekstrakt z palmy sabałowej)
– zestaw minerałów i witamin dedykowanych osłabionym włosom: żelazo, cynk, siarkę, potas, sód, witaminy z grupy B, A i E.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...