Czy można przyspieszyć porost włosów?

zy można przyspieszyć porost włosówWłosy każdego z nas różnią się grubością, porowatością, ogólną kondycją a także tempem wzrostu. Czynniki te uwarunkowane są genetycznie, niemały wpływ ma także tryb życia, dieta, ogólny stan zdrowia, codzienna pielęgnacja włosów. Tempo wzrostu włosa jest konsekwencją fizjologicznego cyklu wzrostu włosa – kluczowe znaczenie ma stadium anagenu, czyli intensywnego wzrostu włosa. Niekiedy tempo przyrostu włosów nie jest zadowalające – czy możemy wtedy przyspieszyć nieco wydłużanie fryzury?

Co spowalnia porost włosów?

Większości z nas zależy na dość szybkim poroście włosów – a szczególną uwagę zwracają na to osoby zapuszczające fryzurę. Jedynie posiadaczki krótkich fryzurek, które muszą stale podcinać kosmyki, życzyłyby sobie, aby włosy nie odrastały zbyt szybko. Tempo porostu włosów jest uwarunkowane genetycznie – średnio wynosi ono 1 cm na miesiąc. Poza genami, na tempo wzrostu włosów niemały wpływ ma wiele innych czynników. Jeśli zauważysz, że ostatnio Twoje włosy rosną wolniej niż zwykle, zastanów się, czy winowajcą nie jest któryś z wymienionych poniżej czynników:

– stres
– przemęczenie i niewystarczająca ilość snu
– niewłaściwie zbilansowana dieta
– zaburzenia hormonalne (niski poziom estrogenu, wysoki poziom testosteronu, niski poziom hormonów tarczycy)
– palenie papierosów i spożywanie alkoholu
– ekspozycja włosów na słońce, działanie niskich i wysokich temperatur, chlorowanej wody
– stosowanie kosmetyków do włosów zawierających podrażniające i przesuszające składniki.

Czynniki te nie tylko mogą spowolnić wzrost włosów, ale mogą powadzić do ich osłabienia, łamliwości i wypadania. Konsekwencją mogą być zatem wolno rosnące i rzadkie włosy.

Czy można przyspieszyć porost włosów?

Aby przyspieszyć tempo wzrostu włosów, należy po prostu zadbać o ich kondycję. Ważne jest wzmocnienie struktury włosa, co osiągnąć można na drodze:

– dostarczenia wraz z dietą cennych składników budulcowych i odżywczych (magnez, miedź, cynk, krzem, witamina D, C, A, witaminy z grupy B, kwasy omega 3, aminokwasy siarkowe, antyoksydanty)
– stosowania łagodnych kosmetyków bazujących na naturalnych składnikach
– unikania chemicznych zabiegów fryzjerskich oraz używania suszarki, lokówki czy prostownicy

Doskonałe efekty przynosi także pobudzenie pracy mieszków włosowych na drodze usprawnienia krążenia krwi w skórze głowy. Idealnie sprawdzą się tu masaże głowy, szczotkowanie włosów szczotką z miękkim włosiem. Warto wypróbować także domowe sposoby na porost włosów:

– wsmarowywanie w skórę głowy olejku rycynowego
– maseczkę z siemienia lnianego
– płukankę z pokrzywy, skrzypu polnego
– wcierkę z cebuli
– płukankę z octu jabłkowego
– maseczkę z żółtka i soku z cytryny.

Jeśli kompleksowo zadbasz o włosy, nie tylko przyspieszysz ich wzrost, ale także ograniczysz ich wypadanie, pozbędziesz się problemu łamliwości czy matowienia włosów i będziesz cieszyć się piękną i gęstą fryzurą.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...