DHT i jego wpływ na włosy

DHT i jego wpływ na włosyTestosteron to hormon odgrywający ogromną rolę w organizmie mężczyzny. Co ciekawe – niezbędny jest także dla kobiet. Nadmiar tego hormonu u obu płci prowadzi jednak do licznych zaburzeń, a jednym z nich jest łysienie androgenowe. Jest to jedna z najczęstszych postaci łysienia, która dotyka obu płci. Za jego rozwój odpowiedzialny jest aktywny metabolit testosteronu – DHT, czyli dihydrotestosteron. W jaki sposób wpływa on na włosy?

DHT – przyczyna łysienia androgenowego

DHT to substancja bezpośrednio wpływająca na mieszki włosowe. Powoduje ich miniaturyzację, co sprzyja ich zanikowi i wypadaniu włosów. Ponadto DHT spowalnia porost włosów, wydłużając fazę anagenu. Włosy stają się cieńsze i słabsze, co negatywnie wpływa na wygląd fryzury.

DHT to aktywna forma testosteronu, która powstaje w nadmiarze przede wszystkim u mężczyzn. Najczęstszą przyczyną nadmiernej konwersji testosteronu do DHT są uwarunkowania genetyczne, a ściślej – wysoka aktywność enzymów konwertujących testosteron. W związku z dziedzicznym charakterem tych zaburzeń, łysienie androgenowe często występuje rodzinnie i pojawiać się może w stosunkowo młodym wieku – już nawet około 20 – 30 roku życia. Łysienie androgenowe u mężczyzn obejmuje stopniowo niemal całą głowę, ewentualnie z zachowaniem włosów na jej obrzeżach. Dochodzi do całkowitej utraty włosów na określonym obszarze skóry głowy.

U kobiet nadmiar DHT najczęściej ma charakter względny i wynika z niedoboru estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Takie zmiany hormonalne najczęściej towarzyszą odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, menopauzie, zespołowi Cushinga czy zespołowi policystycznych jajników. Najczęściej nie dochodzi wtedy do całkowitej utraty włosów, a jedynie znacznego ich przerzedzenia, a najczęstsza lokalizacja tych niekorzystnych zmian to czubek i przednia część głowy. Bardzo często takim zmianom na głowie towarzyszy pojawienie się hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia typu męskiego na ciele, a także zmian trądzikowych.

Czy można przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi DHT ma włosy?

Leczenie łysienia androgenowego jest możliwe. Przede wszystkim opiera się na wykorzystaniu aplikowanych miejscowo leków pobudzających krążenie krwi skóry głowy. Dzięki temu mieszki włosowe są znacznie lepiej ukrwione, dotlenione i odżywione – a to przekłada się na wzmocnienie włosów. Najczęściej stosowanym lekiem miejscowym jest minoksydyl, pobudzający porost włosów oraz hamujący ich wypadanie.

Leki doustne leczące łysienie androgenowe to spironolakton hamujący konwersję testosteronu do DHT oraz flutamid hamujący receptory androgenowe. Ponadto u kobiet stosowane są doustnie estrogeny. Oczekując na efekt takiej terapii, która może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, można włączyć suplementację preparatów z palmą sabałową, która korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną. Istnieje ponadto możliwość natychmiastowego zagęszczenia fryzury przy pomocy zagęszczacza do włosów. Już jednorazowa aplikacja wystarczy, aby dodać fryzurze gęstości i naturalnego piękna.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Pielęgnacja włosów w ciąży Pielęgnacja włosów w ciąży

Ciąża to okres szczególnej troski o zdrowie. Wiele przyszłych mam stara się także zachować nienaganny wygląd, choć pielęgnacja urody może nasuwać pewne wątpliwości – zwłaszcza te dotyczące bezpieczeństwa stosowania niektórych...

Olejowanie włosów krok po kroku Olejowanie włosów krok po kroku

Olejowanie włosów to zabieg, o którym ostatnio zrobiło się naprawdę głośno. W rzeczywistości oleje były używane w pielęgnacji włosów już tysiące lat temu przez mieszkanki Dalekiego Wschodu – a dziś...

Jak dbać o włosy podczas uprawiania sportu Jak dbać o włosy podczas uprawiania sportu?

Uprawianie sportu to coraz częściej wybierana forma spędzania wolnego czasu. Sport uznawany jest za skuteczny sposób na zachowanie młodego wyglądu, a także doskonałego stanu zdrowia. Uprawianie sportu wymaga jednak szczególnej...