Hormony a nadmierne wypadanie włosów

Hormony a nadmierne wypadanie włosówNadmierna utrata włosów prowadząca do przerzedzenia fryzury, a nawet całkowitego wyłysienia, może mieć wiele przyczyn. Stres, źle zbilansowana dieta czy choroby przewlekłe to tylko niektóre z nich. Wiele przypadków łysienia spowodowanych jest ponadto zaburzeniami hormonalnymi. Takie podłoże łysienia diagnozowane jest zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jakie zatem hormony mają największy wpływ na nasze włosy?

Androgeny – niedobrze, gdy jest ich za dużo

Androgeny to męskie hormony płciowe, jednak występują one także u kobiet. Negatywnie na włosy oddziałuje nadmiar tych hormonów, a ściślej – zbyt duże stężenie DHT. DHT, czyli dihydrotestosteron to aktywna forma testosteronu, a receptory dla tego hormonu znajdują się m. in. w mieszkach włosowych. DHT wpływa na włosy w następujący sposób:

– powoduje miniaturyzację mieszków włosowych, prowadząc do ścieńczenia i osłabienia włosów
– hamuje wzrost włosów, ograniczając odrastanie włosów
– zaburza krążenie krwi w skórze głowy – a niedotlenione i nieodżywione mieszki włosowe to osłabione i wypadające włosy

Utrata włosów spowodowana działaniem DHT określana jest mianem łysienia androgenowego. U mężczyzn najczęściej ma podłoże genetyczne i prowadzi do znaczącej utraty włosów na niemal całej powierzchni skóry głowy. Z kolei łysienie androgenowe u kobiet najczęściej związane jest ze spadkiem poziomu estrogenów w przebiegu menopauzy, zespołu policystycznych jajników czy zespołu Cushinga. U kobiet łysienie androgenowe polega w rzeczywistości na przerzedzeniu fryzury na czubku głowy i bardzo często towarzyszy mu hirsutyzm, czyli występowanie owłosienia typu męskiego na ciele.

Leczenie łysienia androgenowego polega na stosowaniu na skórę głowy preparatów pobudzających krążenie krwi (minoksydyl). Ponadto u mężczyzn stosowany może być doustnie spironolakton, a u kobiet – estrogeny.

Łysienie poporodowe – gdy hormony szaleją

Ciąża i okres okołoporodowy to czas licznych zmian hormonalnych. Po znaczącym wzroście poziomu estrogenów towarzyszącemu ciąży, następuje spadek poziomu tych żeńskich hormonów płciowych. Dodatkowo po porodzie wzrasta poziom prolaktyny. Wszystkie te zmiany hormonalne – w połączeniu ze stresem, zmęczeniem i niedoborami witamin czy minerałów prowadzą do osłabienia włosów. Dlatego zdecydowana większość świeżo upieczonych mam doświadcza łysienia poporodowego. Problem z włosami zaczyna być zauważalny około dwóch miesięcy po porodzie i mija samoistnie po średnio 12 miesiącach. Brak jest leczenia łysienia poporodowego – zalecane jest unikanie stresu, wzmacnianie włosów kosmetykami, zbilansowana dieta i suplementacja.

W przypadku każdego łysienia o podłożu hormonalnym można skutecznie maskować ubytki fryzury. Wystarczy sięgnąć po całkowicie neutralny dla włosów preparat zawierający mikrowłókna keratynowe o unikatowej właściwości pogrubiania i zagęszczania fryzury. Już jednorazowa aplikacja mikrowłókien do zagęszczania włosów powoduje natychmiast zauważalną poprawę w wyglądzie fryzury, co pozwoli spokojnie oczekiwać na efekty terapii i codziennie móc cieszyć się nienagannym wyglądem.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Mocznik w pielęgnacji włosów Mocznik w pielęgnacji włosów

Mocznik to ceniony składnik kosmetyków do ciała, odpowiadający za dogłębne nawilżenie skóry. Ten związek stanowi fizjologiczny składnik płaszcza hydrolipidowego skóry, pełniąc działanie ochronne oraz utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Okazuje...

Jak skutecznie zapuścić włosy Jak skutecznie zapuścić włosy?

Zapuszczanie włosów – żmudny i bierny proces oczekiwania na moment, aż włosy osiągną upragnioną długość? Niekoniecznie. Oczywiście można ograniczyć się jedynie do czekania na porost włosów, ale można także zrobić...

Podejrzewasz łysienie androgenowe Udaj się do trychologa. Podejrzewasz łysienie androgenowe? Udaj się do trychologa.

Mocne i zdrowe włosy to bardzo ważny element wpływający korzystnie na wizerunek; zwłaszcza dla kobiet – jest to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety, coraz częściej zarówno kobiety, jak i mężczyźni...