Jak dbać o włosy na basenie?

Jak dbać o włosy na basenieBasen to miejsce, w którym w szczególny sposób musimy zadbać o kondycję włosów. A wszystko to przez chlor, który może negatywnie oddziaływać na skórę głowy i włosy. Bywalcy basenów nie unikną kontaktu z chlorem – jest on bowiem powszechnie stosowany jako środek dezynfekujący wodę w basenie. Można jednak zrobić wiele, aby ograniczyć jego negatywny wpływ na kondycję włosów.

Jak chlor wpływa na włosy?

Chlor stosowany do dezynfekcji wody kranowej występuje w znikomych stężeniach, zatem jego wpływu na włosy i skórę nie odczujemy podczas codziennych kąpieli. Jednak na basenach używane są znacznie wyższe stężenia chloru – co może odbić się niekorzystnie na wyglądzie włosów. Co ciekawe – sam chlor nie jest szkodliwy; negatywny wpływ na włosy wykazuje natomiast powstający w kontakcie z łojem, potem czy macierzą włosa (a także innymi związkami organicznymi) chloramin. Oto, w jaki sposób ten związek może niekorzystnie wpływać na kondycję włosów i skóry głowy:

– podrażnia skórę głowy i generuje zaczerwienienie i świąd (zwłaszcza w połączeniu z oddziaływaniem promieniowania UV)
– wnika we włókna włosów, powodując uszkodzenie ich struktury; włosy stają się suche i łamliwe, końcówki się rozdwajają
– blaknięcie koloru włosów (zarówno naturalnego, jak i farbowanego); szczególnie niekorzystne zmiany dotyczą włosów farbowanych farbą bazującą na odcieniach niebieskich czy fioletowych – włosy przybierają nieatrakcyjny, zielonkawy odcień
– nadmiernie wypadające włosy

Szczególnie podatne na te niekorzystne zmiany są włosy zniszczone zabiegami rozjaśniania czy trwałej ondulacji, cienkie i łamliwe. Czy można skutecznie ochronić włosy przed negatywnym oddziaływaniem chloru?

Strategia pielęgnacji włosów na basenie

Jeśli udajesz się na basen, wystarczy kilka prostych tricków, aby ochronić włosy przed niekorzystnymi zmianami spowodowanymi przez chlorowaną wodę. Przed wejściem do wody warto zmoczyć włosy zwykłą wodą – może to ograniczyć wchłanianie chloru. Można zaaplikować ponadto na włosy odżywkę na bazie silikonów. Skutecznym sposobem na zabezpieczenie włosów jest oczywiście czepek. Ten gumowy może wyrywać włosy podczas jego zakładania i zdejmowania – wygodniejszy będzie czepek silikonowy.

Po wyjściu z basenu należy dokładnie umyć włosy, zmywając dokładnie chlor. Jeśli stosowana była wcześniej odżywka z silikonami – idealnie sprawdzi się szampon z SLS. W innym przypadku wystarczy delikatny szampon oczyszczający. Bardzo ważną kwestią jest suszenie włosów – najlepiej wysuszyć je na świeżym powietrzu (ale nie w pełnym słońcu) lub suszarką z możliwością regulacji temperatury. Suszarki dostępne na basenach najczęściej operują wyłącznie gorącym powietrzem – dlatego lepiej zabrać ze sobą własną suszarkę. A przed suszeniem włosów można je na chwilę owinąć w chłonny ręcznik z mikrofibry – pozwoli to skrócić czas suszenia. Dzięki tym kilku prostym czynnościom unikniesz uszkodzenia włosów przez chlorowaną wodę, a Twoje włosy pozostaną mocne, zdrowe i pełne blasku.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Pielęgnacja włosów w ciąży Pielęgnacja włosów w ciąży

Ciąża to okres szczególnej troski o zdrowie. Wiele przyszłych mam stara się także zachować nienaganny wygląd, choć pielęgnacja urody może nasuwać pewne wątpliwości – zwłaszcza te dotyczące bezpieczeństwa stosowania niektórych...

Olejowanie włosów krok po kroku Olejowanie włosów krok po kroku

Olejowanie włosów to zabieg, o którym ostatnio zrobiło się naprawdę głośno. W rzeczywistości oleje były używane w pielęgnacji włosów już tysiące lat temu przez mieszkanki Dalekiego Wschodu – a dziś...

Jak dbać o włosy podczas uprawiania sportu Jak dbać o włosy podczas uprawiania sportu?

Uprawianie sportu to coraz częściej wybierana forma spędzania wolnego czasu. Sport uznawany jest za skuteczny sposób na zachowanie młodego wyglądu, a także doskonałego stanu zdrowia. Uprawianie sportu wymaga jednak szczególnej...