Jak dbać o włosy podczas uprawiania sportu?

Jak dbać o włosy podczas uprawiania sportuUprawianie sportu to coraz częściej wybierana forma spędzania wolnego czasu. Sport uznawany jest za skuteczny sposób na zachowanie młodego wyglądu, a także doskonałego stanu zdrowia. Uprawianie sportu wymaga jednak szczególnej troski o włosy – dotyczy to głównie posiadaczek włosów dłuższych. Przeszkadzają one podczas treningu – a zatem konieczne jest ich umiejętne podpięcie. Warto wiedzieć ponadto, jakich kosmetyków do stylizacji i pielęgnacji używać, a także jak skutecznie oczyszczać włosy i skórę głowy po treningu.

Jak przygotować włosy przed treningiem?

Osoby o krótkiej fryzurze nie mają większych problemów z włosami podczas treningu, jednak włosy nieco dłuższe mogą po prostu przeszkadzać w wykonywaniu wielu ćwiczeń. Włosy długie należy zatem umiejętnie spiąć – aby nie zahaczały o sprzęt sportowy i nie utrudniały wykonywania ćwiczeń. Ponadto podczas treningu na świeżym powietrzu (biegi, jazda na rowerze) włosy mogą być splątane pod wpływem wiatru, co może wpłynąć negatywnie na ich kondycję. Najwygodniejsze upięcie włosów podczas treningu? Przy włosach o średniej długości może to być zwykły kucyk, zaś włosy długie lepiej ujarzmić tworząc z nich koczek na czubku głowy.

Przed treningiem nie ma potrzeby stosowania specjalnej pielęgnacji czy stylizacji włosów. Wyjątkiem jest pływanie – należy zabezpieczyć włosy przed kontaktem z wodą chlorowaną. W tym celu dobrze jest zastosować serum ochronne na bazie silikonów, które ograniczą przenikanie wody chlorowanej w głąb włosów. A w przypadku treningu na świeżym powietrzu w słoneczny dzień – warto zastosować na włosy kosmetyk zawierający filtr UV.

A co zrobić z włosami po treningu?

Podstawą pielęgnacji włosów po treningu jest ich dokładne oczyszczenie z potu. W tym celu warto użyć szamponu ziołowego, a w przypadku stosowania przed treningiem kosmetyku z silikonami – konieczne jest zastosowanie szamponu z SLS. Włosy należy następie osuszyć delikatnie ręcznikiem, nie pocierając ich zbyt mocno. Niewskazane jest częste stosowanie suszarki, ale jeszcze gorsze dla włosów będzie suszenie ich w pełnym słońcu.

A co z suchymi szamponami? Taka opcja wydaje się być bardzo wygodna po treningu, zwłaszcza poza domem – wystarczy zaaplikować szampon na włosy, wyczesać i gotowe. Jednak w rzeczywistości taka opcja może zaszkodzić naszym włosom – podczas treningu zarówno na włosach, jak i skórze głowy gromadzi się pod, złuszczający się naskórek, wszelkie zanieczyszczenia środowiskowe i bakterie. Dokładając do tego suchy szampon nie tylko nie oczyścimy włosów, ale jeszcze bardziej je obciążymy. Wniosek? Nic nie zastąpi tradycyjnego mycia głowy!

Gdy mamy nieco więcej czasu, warto odżywić włosy kosmetykiem o bogatszej formule – odżywką czy maską, także taką wykonaną własnoręcznie z naturalnych składników. Raz na czas warto także wykonać peeling skóry głowy.

Szczególny kłopot z włosami mają osoby z rzadkimi włosami – podczas treningu włosy ulegają sklejaniu pod wpływem potu, co jeszcze bardziej eksponuje przerzedzenia na skórze głowy. W takim przypadku warto przed treningiem sięgnąć po mikrowłókna do zagęszczania włosów. Tego typu preparat optycznie zagęszcza i pogrubia włosy, a jednocześnie jest odporny na działanie potu. A Ty możesz trenować bez obaw, że włosy nie będą wyglądać korzystnie, a na głowie pojawią się nieestetyczne prześwity.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...