Jak pielęgnować włosy dotknięte łupieżem?

Jak pielęgnować włosy dotknięte łupieżemŁupież to często diagnozowana przypadłość, nie jest to jednak jedynie problem natury estetycznej. Poza osypywaniem się charakterystycznych, białych łusek na ramiona, łupież wiąże się z wystąpieniem innych uciążliwych dolegliwości. Mowa o uczuciu swędzenia czy nadmiernego przetłuszczania skóry głowy. Osoby dotknięte łupieżem stają przed koniecznością wdrożenia odpowiedniej terapii, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z pielęgnacji włosów. Jak to pogodzić?

Czym jest łupież?

Łupież to choroba skóry głowy o charakterze infekcyjnym. Za główną przyczynę łupieżu uznawana jest infekcja skóry głowy drożdżakami – łupież jest zatem chorobą grzybiczą. Nie każdy wie jednak, że łupież może być także spowodowany przez bakterie. Drobnoustroje te przyczyniają się do podrażnienia skóry głowy oraz pobudzenia nadmiernych podziałów komórek naskórka. Efektem jest pojawienie się łusek skórnych.

Poza infekcyjną przyczyną łupieżu, schorzenie to może rozwinąć się na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji włosów prowadzącej do przesuszenia skóry głowy. Mowa zwłaszcza o nadużywaniu kosmetyków bazujących na alkoholach, spieniaczach i syntetycznych składnikach drażniących skórę, poddawaniu włosów działaniu gorącego i suchego powietrza czy bardzo ciepłej wody. Niekiedy łupież towarzyszyć może stresowi, a także stosowaniu diety obfitującej w cukier i tłuszcze nasycone.

Rodzaje łupieżu to:

– łupież zwykły, zwany także suchym – wtedy dochodzi do osypywania się suchych, białych łusek skórnych
– łupież tłusty stanowiący konsekwencję nieleczonego łupieżu zwykłego, który objawia się przyleganiem do skóry głowy żółtych łusek.

Nieleczony łupież może skutkować rozwojem stanów zapalnych skóry, przerzedzenia włosów, a także wtórnych zakażeń skóry.

Pielęgnacja włosów a łupież

W przypadku łupieżu należy zadbać zarówno o odpowiednie leczenie skóry głowy, jak i pielęgnację i wzmacnianie włosów. Podstawą leczenia łupieżu jest stosowanie specjalistycznych szamponów przeciwłupieżowych, zawierających substancje o działaniu przeciwgrzybiczym. Nie trzeba jednak rezygnować ze stosowania szamponu pielęgnacyjnego. Jak to pogodzić? Szamponu leczniczego używaj raz – dwa razy w tygodniu, a na co dzień myj włosy łagodnym szamponem ziołowym. Nie musisz także rezygnować z odżywiania włosów – możesz aplikować na włosy maski i odżywki, zarówno drogeryjne, jak i te domowej roboty. Najlepiej, gdy wykazują one działanie nawilżające. Takich kosmetyków nie nakładajmy jednak na skórę głowy, a na dolną połowę długości włosów.

Nie należy jednak zapominać o skórze głowy – idealnie sprawdzą się naturalne wcierki o działaniu łagodzącym, nawilżającym, przeciwzapalnym. Wypróbuj wcierki z biosiarki (do zakupienia w sklepach z półproduktami kosmetycznymi), kozieradki, łopianu, tataraku, szałwii, pokrzywy i skrzypu czy olejku z drzewa herbacianego.
Pamiętaj, aby nie przegrzewać skóry głowy, a także zadbać o dietę obfitującą w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B i cynk.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Mocznik w pielęgnacji włosów Mocznik w pielęgnacji włosów

Mocznik to ceniony składnik kosmetyków do ciała, odpowiadający za dogłębne nawilżenie skóry. Ten związek stanowi fizjologiczny składnik płaszcza hydrolipidowego skóry, pełniąc działanie ochronne oraz utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Okazuje...

Jak skutecznie zapuścić włosy Jak skutecznie zapuścić włosy?

Zapuszczanie włosów – żmudny i bierny proces oczekiwania na moment, aż włosy osiągną upragnioną długość? Niekoniecznie. Oczywiście można ograniczyć się jedynie do czekania na porost włosów, ale można także zrobić...

Podejrzewasz łysienie androgenowe Udaj się do trychologa. Podejrzewasz łysienie androgenowe? Udaj się do trychologa.

Mocne i zdrowe włosy to bardzo ważny element wpływający korzystnie na wizerunek; zwłaszcza dla kobiet – jest to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety, coraz częściej zarówno kobiety, jak i mężczyźni...