Kolagen – doskonale sprawdzi się w pielęgnacji włosów

Kolagen – doskonale sprawdzi się w pielęgnacji włosówKolagen to występujące w organizmie człowieka białko, które pełni rolę budulcową. Kolagen wchodzi w skład tkanki łącznej – stawów i chrząstek, skóry, paznokci i włosów. Wraz z wiekiem spada tempo syntezy kolagenu, co jest fizjologicznym zjawiskiem prowadzącym ostatecznie do nasilenia procesów starzenia się organizmu. Już po 25 roku życia zaczyna spadać tempo syntezy kolagenu – ale można spowolnić te niekorzystne zmiany i zadbać w ten sposób o kondycję skóry i włosów.

Kolagen – czy można dostarczyć go wraz z dietą

Kolagen to białko spajające elementy komórkowe. Niedobór tego białka może prowadzić do pojawienia się suchości i nadmiernej łamliwości włosów, pojawiają się nadmiernie wypadające włosy oraz podrażniona i przesuszona skóra głowy. Kolagen dba zatem o odpowiednią gęstość i wytrzymałość włosów, wpływa także pozytywnie na szczelność ścian naczyń krwionośnych i krążenie krwi w skórze głowy. To właśnie od dotlenienia i odżywienia mieszków włosowych zależy, czy nasze włosy będą piękne i mocne. Kolagen może ponadto przyspieszać tempo odrastania włosów utraconych w procesie łysienia, wpływa także pozytywnie na wzmocnienie skóry głowy i łagodzenie podrażnień czy łupieżu.

Kolagen może być dostarczony wraz z dietą, a jego najbogatszym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej kolagenu znajdziemy w żelatynie i produktach ją zawierających. Warto zatem wzbogacić swoją dietę w galaretki owocowe i mięsne, ryby w galarecie, a także golonkę, podroby czy salceson. Aby proces syntezy kolagenu przebiegał sprawnie, konieczna jest jednoczesna podaż witaminy C – a tą znajdziemy w cytrusach, papryce, pomidorach, porzeczkach, owocach dzikiej róży, truskawkach czy kiwi, a także natce pietruszki.

Ponadto warto spożywać pokarmy bogate w siarkę czy aminokwasy siarkowe, niezbędne w procesie syntezy keratyny – kolejnego białka budującego macierz włosa. Źródłami aminokwasów siarkowych (metioniny i cysteiny) są m. in. jaja, nabiał, rośliny strączkowe, mięsa i ryby. Z kolei siarkę pierwiastkową znajdziemy w czosnku, cebuli, chrzanie, kalafiorach czy brokułach.

Suplementy i kosmetyki do włosów z kolagenem

Kolagen powinien być dostarczany wraz z codzienną dietą, a taki jadłospis warto jest uzupełnić odpowiednią pielęgnacją włosów. Aby zwiększyć podaż kolagenu, można ponadto sięgnąć po suplementy diety zawierające kolagen. Dostępne są one w postaci tabletek, proszku do rozpuszczania w wodzie czy gotowych napojów. Często suplementy diety z kolagenem zawierają dodatkowo kwas hialuronowy czy witaminy.

Kosmetyki z kolagenem to m. in. szampony, odżywki i maski, a także żel aplikowany na skórę głowy. Tego typu kosmetyki odżywiają cebulki włosowe, wzmacniając włosy i ograniczając ich wypadanie, a także poprawiając wygląd suchych i łamliwych włosów.

Warto mieć na uwadze, że kluczem do skuteczności działania terapii kolagenowej na włosy jest systematyczność. Aby zauważyć efekty w postaci upiększenia i wzmocnienia włosów, konieczne jest przyjmowanie większych ilości kolagenu z dietą i suplementami oraz stosowanie specjalnych kosmetyków przez minimum 2 – 3 miesiące, a następnie kontynuowanie terapii po osiągnięciu pożądanej kondycji włosów.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...