Kondycjonowanie włosów i ich odżywianie – czym się różnią?

Kondycjonowanie włosów i ich odżywianie – czym się różniąPiękne, lśniące i mocne włosy to jeden z najważniejszych atrybutów urody. Aby zapewnić włosom nienaganną kondycję, sięgamy po rozmaite kosmetyki pielęgnujące. Poszukujemy takich preparatów, po których nasze włosy wyglądają na zdrowe i błyszczące. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, w jaki sposób kosmetyki te oddziałują na nasze włosy. A oddziaływać mogą w dwojaki sposób – odżywiając włosy lub je kondycjonując. Co oznaczają te terminy? I która z metod oddziaływania na włosy jest bardziej pożądana?

Odżywianie i regeneracja włosów

Twoje włosy są łamliwe i matowe? A może na skutek nadmiernego wypadania masz rzadkie włosy? Takie symptomy świadczą o tym, że Twoje włosy potrzebują dogłębnego odżywienia. Ma to na celu odbudowanie ich struktury, regenerację, wzmocnienie mieszków włosowych. W tym celu stosować można kosmetyki, których skład bazuje na witaminach, proteinach, olejkach roślinnych, substancjach nawilżających. Zarówno szampony, jak i maski czy odżywki mogą zredukować zniszczenie struktury włosa, dodać mu elastyczności czy ograniczyć jego wypadanie. Oczywiście włosy bardzo zniszczone nie powrócą już do wyjściowej kondycji, rozdwojone końcówki nie ulegną scaleniu, włosy bardzo cienkie nie zyskają znacząco na objętości. Odpowiednia pielęgnacja może jednak poprawić wygląd i zdrowie włosów.

Skutecznym systemem pielęgnacji i odżywiania włosów zniszczonych jest tzw. metoda OMO, czyli odżywka – mycie – odżywka. Polega ona na nałożeniu przed myciem, na suche włosy odżywki. Ochroni ona włosy przed niekorzystnym działaniem detergentów zawartych w szamponie. Po umyciu włosów ponownie aplikujemy na włosy odżywkę w celu ich wzmocnienia. Regularne stosowanie kosmetyków odżywczych, połączone ze zbilansowaną dietą oraz unikaniem szkodliwych dla włosów nawyków, takich jak częste stosowanie suszarki, pozwala zachować włosy w dobrej kondycji. Istnieje jednak jeszcze jedna forma pielęgnacji włosów, a jest nią kondycjonowanie. Czym metoda ta różni się od odżywiania i regeneracji włosów?

Kondycjonowanie włosów

Kondycjonowanie włosów – podobnie jak ich odżywianie – wpływa pozytywnie na wygląd włosów. Jednak o ile kosmetyki regenerujące działają w głębi włosa, o tyle kosmetyki kondycjonujące ograniczają się jedynie do powierzchni włosa. Jaki jest zatem sens ich stosowania?

Kondycjonowanie włosów najczęściej sprowadza się do użycia silikonów, alkoholu cetylowego czy związków akrylowych. Na drodze wygładzenia łuski włosa oraz pokrycia powierzchni włosa delikatnym filmem włosy natychmiast zyskują blask, są lepiej podatne na układanie, przestają się puszyć. Dodatkowo włosy zyskują ochronę przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych, chemicznych czy termicznych. Kondycjonowanie włosów dedykowane jest zatem zarówno włosom wymagającym poprawy wyglądu, jak i włosom zdrowym, które chcemy uchronić przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Stosując kosmetyki kondycjonujące należy pamiętać, że należy używać ich niewielkie ilości, a ich spłukiwanie będzie najskuteczniejsze przy użyciu szamponów z SLS.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...