Łamliwość włosów – czy można jej zapobiec?

Łamliwość włosów – czy można jej zapobiecŁamliwość i wykruszanie włosów to bardzo częsty problem, najczęściej towarzyszący nadmiernemu przesuszeniu włosów. Na skutek działania wielu czynników dochodzi do uszkodzenia struktury włosów oraz ich łamania się na różnej długości. Jest to problem znacznie bardziej zaawansowany niż rozdwajanie się końcówek, które wystarczyłoby po prostu podciąć. Włosy wyglądają na zaniedbane, mają tendencję do puszenia się. Trudno jest je zdyscyplinować oraz poprawić ich kondycję. Włosy są bowiem tworami martwymi i nie mają zdolności do regeneracji. Lepiej zatem zapobiegać ich zniszczeniu niż borykać się z widocznymi na całej długości włosów uszkodzeniami ich struktury, prowadzącymi do przerzedzania włosów.

Przyczyny łamliwości włosów

Podstawowe przyczyny łamliwości włosów to zaburzenie integralności lipidowego płaszcza ochronnego, a także mechaniczne uszkodzenie struktury włosów. Fizjologiczne natłuszczenie włosów zapewnia ich ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, wysokich i niskich temperatur, utratą wilgotności. A takie natłuszczenie możliwe jest dzięki pracy gruczołów łojowych na skórze. Zaburzenie sekrecji sebum prowadzi do przesuszenia skóry głowy i włosów, czyniąc je podatnymi na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Włosy pozbawione ochronnej warstwy natłuszczającej narażone są na nadmierną utratę wody i białek z macierzy włosa.

Łamliwości włosów sprzyja także ich uszkodzenie mechaniczne. Suszenie, stylizowanie gorącym powietrzem, gwałtowne rozczesywanie poplątanych włosów, rozjaśnianie włosów – wszystko to może naruszać integralność macierzy włosa. Wśród przyczyn łamliwości wymienić należy także:

– stosowanie kosmetyków zawierających alkohol, parabeny, SLS czy konserwanty
– palenie papierosów i nadużywanie alkoholu
– stres
– niedobory pokarmowe, a zwłaszcza dieta uboga w kwas pantotenowy, kwasy omega 3, cynk czy magnez
– atopowe zapalenie skóry
– niedoczynność tarczycy i inne zmiany hormonalne
– niewystarczające nawodnienie organizmu.

Jak pielęgnować włosy dotknięte łamliwością?

Włosy z tendencją do łamania muszą być traktowane z dużą ostrożnością. Są bowiem podatne na dalsze przesuszenie oraz wykruszanie. Nie należy myć włosów zbyt często, zaś do pielęgnacji włosów należy stosować łagodne szampony ziołowe o naturalnym składzie. Włosy należy bardzo delikatnie rozczesywać, nie pocierać ich mocno ręcznikiem. W celu odżywienia włosów warto jest stosować maski i odżywki zawierające witaminy A i E, ceramidy, olejki roślinne, kwas hialuronowy. Można także wcierać zawartość kapsułek z witaminą A+E na głowę – zapobiegnie to przesuszeniu skóry głowy. Zalecane jest oczywiście unikanie suszarki, lokówki czy wykonywania inwazyjnych zabiegów chemicznych.

Warto zadbać także o dietę bogatą w ryby, orzechy, nierafinowane oleje roślinne, zielone liście warzyw, awokado. Wypijać należy ponadto minimum 1,5 – 2 litry wody mineralnej dziennie. Nie należy także zapominać o regularnym podcinanie końcówek włosów.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Mocznik w pielęgnacji włosów Mocznik w pielęgnacji włosów

Mocznik to ceniony składnik kosmetyków do ciała, odpowiadający za dogłębne nawilżenie skóry. Ten związek stanowi fizjologiczny składnik płaszcza hydrolipidowego skóry, pełniąc działanie ochronne oraz utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Okazuje...

Jak skutecznie zapuścić włosy Jak skutecznie zapuścić włosy?

Zapuszczanie włosów – żmudny i bierny proces oczekiwania na moment, aż włosy osiągną upragnioną długość? Niekoniecznie. Oczywiście można ograniczyć się jedynie do czekania na porost włosów, ale można także zrobić...

Podejrzewasz łysienie androgenowe Udaj się do trychologa. Podejrzewasz łysienie androgenowe? Udaj się do trychologa.

Mocne i zdrowe włosy to bardzo ważny element wpływający korzystnie na wizerunek; zwłaszcza dla kobiet – jest to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety, coraz częściej zarówno kobiety, jak i mężczyźni...