Łupież – przyczyny, leczenie, zalecana pielęgnacja włosów

Łupież – przyczyny, leczenie, zalecana pielęgnacja włosówJedną z najczęstszych dolegliwości dotykających skóry głowy jest łupież. Schorzenie to może powodować dyskomfort w postaci świądu skóry, ponadto wpływa negatywnie na samoocenę, łupież postrzegany jest bowiem jako poważny problem natury estetycznej. Łupież nie powinien być bagatelizowany, gdyż nieleczony może prowadzić do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego skóry, a także przerzedzenia włosów na skutek nadmiernego wypadania włosów.

Łupież to choroba, a nie problem estetyczny

Większości z nas łupież kojarzy się jedynie z pojawieniem się charakterystycznych białych płatków na głowie, które opadają na ramiona i plecy. W rzeczywistości łupież to choroba grzybicza skóry, która najczęściej wywoływana jest przez grzyby Malassezia furfur. Stanowią one fizjologiczną florę naszej skóry i w warunkach prawidłowego jej funkcjonowania nie dają one objawów chorobowych. Jeśli jednak dojdzie do zaburzenia równowagi skóry, grzyby rozwijają się w niekontrolowany sposób. Czynniki generujące powstanie łupieżu to m. in.:

– nieodpowiednia dieta
– stosowanie kosmetyków podrażniających skórę głowy
– narażenie włosów na działanie wysokiej temperatury i wilgotności
– zaburzenia hormonalne

Łupież może ponadto towarzyszyć innym schorzeniom skóry głowy, np. alergiom, łuszczycy, łojotokowemu zapaleniu skóry czy egzemie.

Grzyby Malassezia furfur najczęściej powodują łupież suchy, który objawia się pojawieniem suchych, drobnych, białych łusek. Rzadziej spotkany jest tzw. łupież mokry, czyli występowanie żółtawych, dużych łusek przylegających do skóry głowy; tej postaci łupieżu często towarzyszy świąd skóry głowy. Nieleczony łupież prowadzi do powstania łojotokowego zapalenia skóry, nierzadko towarzyszą mu także przerzedzone włosy. Łupieżu można się bez trudu pozbyć – wystarczy odpowiednia pielęgnacja włosów oraz stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych.

Sposoby walki z łupieżem

Podstawą leczenia łupieżu jest miejscowe stosowanie leków przeciwgrzybiczych, które najczęściej dostępne są w postaci szamponów do włosów. Takie specjalistyczne kosmetyki można nabyć w aptece. Ich regularne stosowanie pozwala pozbyć się przyczyny łupieżu, czyli namnażającego się w nadmiarze grzyba. Niekiedy stosowane są także preparaty łagodzące objawy łupieżu, które wykazują działanie keratolityczne, czyli złuszczają zrogowaciałą skórę głowy oraz przeciwłojotokowe, a zatem regulujące aktywność gruczołów łojowych i wydzielanie sebum.

Poza stosowaniem specjalistycznych preparatów o działaniu leczniczym, ważną rolę w leczeniu łupieżu odgrywa właściwa pielęgnacja włosów. Do codziennego stosowania zalecane są delikatne szampony ziołowe, nie zawierające alkoholu czy innych substancji drażniących. Warto ograniczyć stosowanie kosmetyków bez spłukiwania, takich jak maski czy odżywki, które mogą obciążać skórę głowy. Doskonale sprawdzą się ziołowe płukanki z rumianku, nagietka, łopianu czy tymianku. Na skórę głowy można ponadto aplikować olejek herbaciany o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym, a także olejek rozmarynowy czy rycynowy.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Mocznik w pielęgnacji włosów Mocznik w pielęgnacji włosów

Mocznik to ceniony składnik kosmetyków do ciała, odpowiadający za dogłębne nawilżenie skóry. Ten związek stanowi fizjologiczny składnik płaszcza hydrolipidowego skóry, pełniąc działanie ochronne oraz utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Okazuje...

Jak skutecznie zapuścić włosy Jak skutecznie zapuścić włosy?

Zapuszczanie włosów – żmudny i bierny proces oczekiwania na moment, aż włosy osiągną upragnioną długość? Niekoniecznie. Oczywiście można ograniczyć się jedynie do czekania na porost włosów, ale można także zrobić...

Podejrzewasz łysienie androgenowe Udaj się do trychologa. Podejrzewasz łysienie androgenowe? Udaj się do trychologa.

Mocne i zdrowe włosy to bardzo ważny element wpływający korzystnie na wizerunek; zwłaszcza dla kobiet – jest to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety, coraz częściej zarówno kobiety, jak i mężczyźni...