Łysienie plackowate – może dotyczyć nawet dzieci

Łysienie plackowate – może dotyczyć nawet dzieciŁysienie plackowate to utrata włosów o bardzo charakterystycznym przebiegu, u podstaw której leżą uwarunkowania genetyczne, a także procesy autoimmunologiczne. Tego typu łysienie jest drugą po łysieniu androgenowym najczęstszą przyczyną utraty włosów i dotykać może osoby w każdym wieku, w tym dzieci.

Przyczyny łysienia plackowatego i jego przebieg

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której dochodzi do syntezy autoprzeciwciał skierowanych przeciwko mieszkom włosowym. Uniemożliwia to prawidłowy wzrost włosa i sprzyja nadmiernej utracie włosów. A ta ma bardzo charakterystyczny przebieg – włosy wypadają na obszarach pojedynczych lub mnogich ognisk o średnicy 1 – 5 cm, na obrzeżach których występują tzw. włosy wykrzyknikowe – krótsze od pozostałych, bardziej ciemne i grube, powstałe na skutek oderwania ich końcówek. Znacznie rzadziej choroba obejmuje całą skórę głowy. Poza wypadaniem włosów brak jest jakichkolwiek zmian na skórze głowy. Po około 3 – 6 miesiącach włosy najczęściej samoistnie odrastają. Wypadaniu włosów towarzyszą niekiedy zmiany dymorficzne paznokci, a także utrata włosów z rzęs i brwi, a także innych obszarów ciała.

Aby doszło do wypadania włosów, konieczne jest zadziałanie czynnika wyzwalającego. Bardzo często łysienie plackowate występuje w przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Hashimoto, cukrzyca, bielactwo czy toczeń rumieniowaty. Łysienie plackowate może być ponadto związane z zaburzeniami hormonalnymi, np. w przebiegu ciąży czy menopauzy czy wystąpieniem stresu. Początek choroby jest gwałtowny i najczęściej ujawnia się w młodym wieku, z jednakową częstością dotycząc osób obu płci.

Leczenie łysienia plackowatego

U około połowy osób dotkniętych łysieniem plackowatym dochodzi do samoistnego odrastania włosów – wtedy nie jest konieczne wdrożenie leczenia. Najczęściej jednak wraz ze zdiagnozowaniem łysienia wprowadzane są metody pomocnicze, mające stymulować wzrost włosów.

Wśród najczęściej stosowanych metod leczenia łysienia plackowatego wymienić należy:

– preparaty immunosupresyjne, łagodzące stany zapalne i nadreaktywność układu immunologicznego (sterydy, cyklosporyna)
– minoksydyl aplikowany na skórę w celu pobudzenia krążenia krwi i stymulacji mieszków włosowych
– fotochemioterapię, czyli połączenie stosowanej miejscowo farmakoterapii z naświetlaniem skóry głowy lampami UV
– laseroterapię
– krioterapię
– mezoterapię igłową

W oczekiwaniu na efekty takiej terapii, która niekiedy jest długotrwała, warto sięgnąć po skuteczne doraźne rozwiązanie, zapewniające natychmiastowy efekt optycznego zagęszczenia włosów. Stosując zagęszczacz do włosów zawierający nanowłókna keratynowe, można skutecznie zamaskować obszary przerzedzenia włosów i codziennie cieszyć się nienaganną fryzurą. Wystarczy rozpylić preparat na włosach i rozprowadzić go grzebieniem – nanowłókna zintegrują się z macierzą włosów pogrubiając włosy i zagęszczając fryzurę, a przy tym wykazując odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...