Łysienie polekowe – nie tylko po chemioterapii

Łysienie polekowe – nie tylko po chemioterapiiUtrata włosów na skutek leczenia kojarzona jest głównie z terapią onkologiczną. Okazuje się jednak, że istnieje szereg leków – także tych stosowanych na co dzień – które mogą przyczynić się do nadmiernej utraty włosów. Bardzo wiele osób stosujących te leki nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie one odpowiedzialne są za zauważalne przerzedzenie fryzury. Warto poznać głównych winowajców takiego stanu rzeczy – zwolni to bowiem z konieczności poszukiwania innych przyczyn wypadania włosów.

Jakie leki mogą powodować łysienie?

Aby zrozumieć, w jaki sposób leki generują nadmierne wypadanie włosów, warto jest poznać cykl życia włosa. Jedną z najważniejszych faz tego cyklu jest telogen, czyli okres zahamowania wzrostu włosa i jego wypadania. Leki mogą wydłużać okres telogenu, co prowadzi do nadmiernej utraty włosów. W związku z tym, że faza telogenu trwa kilka miesięcy – pierwsze symptomy łysienia telogenowego zauważyć można po około trzech miesiącach od stosowania leków. Dlatego powiązanie farmakoterapii z łysieniem może sprawiać tyle trudności. Mniejsze znaczenie na utratę włosów ma wpływ leków na mieszki włosowe, które mogą ulec miniaturyzacji.

Jakie leki są najczęściej odpowiedzialne za nadmiernie wypadające włosy? Przede wszystkim – powszechnie stosowane leki hormonalne. Doustna antykoncepcja hormonalna czy androgeny mogą powodować zaburzenie równowagi między żeńskimi a męskimi hormonami płciowymi. Stanowi to podłoże do łysienia androgenowego, generowanego zwiększeniem stężenia męskich hormonów płciowych (androgenów) oraz nadmiernej konwersji testosteronu do jego pochodnej DHT. Inne leki generujące wypadanie włosów to:

– statyny stosowane w celu normalizacji podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi
– hormony tarczycy
– retinoidy wykorzystywane w terapii łuszczycy czy trądziku
– leki antydepresyjne
– leki stosowane w kardiologii
– antykoagulanty normalizujące krzepliwość krwi
– leki stosowane w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów.

Czy łysienie polekowe jest odwracalne?

Najczęściej łysienie generowane stosowaniem leków ma odwracalny charakter. Wystarczy odstawić problematyczny lek, aby w przeciągu kilku tygodni – miesięcy fryzura powróciła do stanu wyjściowego. Nie zawsze mamy jednak możliwość rezygnacji ze stosowania leków. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak wzmocnić włosy odpowiednią pielęgnacją, suplementacją czy zabiegami medycyny estetycznej.

Zadbaj zatem o zróżnicowaną dietę, dostarczającą sporo białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B, D, C i A, żelaza, wapnia, selenu, cynku czy krzemu. Unikaj stresu, nie nadużywaj zabiegów stylizujących na włosy. Sięgaj po aplikowane na skórę włosy preparaty wzmacniające, stosuj doustną suplementację. A w celu natychmiastowego zamaskowania przerzedzonej fryzury skorzystaj z innowacyjnej metody zagęszczania włosów – mikrowłókien do włosów. Jednorazowa aplikacja takich mikrowłókien do zagęszczania włosów wystarczy, aby przez cały dzień móc cieszyć się nienaganną fryzurą.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...