Łysienie pospolite – przypadłość mężczyzn po 40 roku życia

Łysienie pospolite – przypadłość mężczyzn po 40 roku życiaŁysienie pospolite to jedna z najczęściej występujących form łysienia, której występowanie ograniczone jest wyłącznie do mężczyzn. Po 40 roku życia ten typ utraty włosów dotyka sporego odsetka panów. Z racji genetycznego podłoża choroby, łysienie pospolite najczęściej ma charakter nieodwracalny.

Przyczyny łysienia pospolitego

W warunkach fizjologicznych proces wzrostu włosa, a następnie jego wypadania oraz zastępowania go nowym włosem występuje z cykliczną regularnością. W najdłużej trwającej fazie anagenu dochodzi do intensywnych podziałów komórek macierzy włosa, co powoduje jego wzrost. Faza trwa od 2 do 7 lat, po czym przechodzi w fazę przejściową, czyli katagen. Wtedy włos wchodzi w trwającą 2 – 3 tygodnie fazę zanikania, gdy spowolniony zostanie wzrost włosa, dochodzi do jego ścieńczenia i osłabienia. Ostatnią fazą wzrostu włosa jest anagen, czyli wypadanie włosów. W tej fazie najczęściej znajduje się około 10 – 15% włosów na głowie.

U niektórych mężczyzn po 40 roku życia, a nawet wcześniej dochodzi do zaburzenia cyklu wzrostu włosa – cykl ten zatrzymuje się na fazie wypadania włosów, nie dochodzi natomiast to ponownego ich odrastania. Najczęściej zjawisko to uwarunkowane jest genetycznie, ale spory wpływ na wystąpienie łysienia pospolitego wpływ mają także czynniki środowiskowe związane z niezdrowym stylem życia:

– palenie papierosów
– picie alkoholu
– stres
– przemęczenie i mała ilość snu
– źle zbilansowana dieta.

Czy łysienie pospolite jest uleczalne?

W związku z genetycznym podłożem łysienia pospolitego, utrata włosów ma charakter nieodwracalny. Początkowo dochodzi do przerzedzenia fryzury, a z czasem kolejne partie włosów ulegają wypadaniu, co ostatecznie prowadzi do całkowitego wyłysienia. Nieskuteczne okazują się być terapie standardowo stosowane w przebiegu nadmiernej utraty włosów – suplementacja, odpowiednia dieta, stosowanie leków miejscowych pobudzających krążenie krwi w skórze głowy czy leków ogólnych. Jedyną skuteczną metodą leczenia wydaje się być transplantacja włosów, jednak z racji inwazyjności tej metody leczenia i znacznych kosztów niewielu panów decyduje się na to rozwiązanie.

Na etapie stopniowego przerzedzania się włosów można natomiast skutecznie maskować problem z fryzurą. Istnieje bowiem szybka, dostępna dla każdego metoda optyczna zagęszczania fryzury. Mowa o mikrowłóknach do włosów – keratynowych nanowłókienkach, które po zaaplikowaniu na włosy pogrubiają i zagęszczają włosy. Preparat jest łatwy w aplikacji, dostępny w kilku wariantach kolorystycznych oraz odporny na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu można znacznie dłużej cieszyć się bujną fryzurą, skutecznie maskując postępującą utratę włosów. Pozwoli to zachować dłużej młody wygląd i doskonałe samopoczucie.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...