Łysienie telogenowe – jak je rozpoznać?

Łysienie telogenowe - jak je rozpoznaćŁysienie telogenowe to stosunkowo częsta przyczyna wypadania włosów. Łysienie to ma charakter odwracalny i polega na wydłużeniu fazy telogenowej cyklu życiowego włosa. Telogen to faza spoczynku włosów, która następuje po fazie intensywnego wzrostu włosa i trwa około 2 – 4 miesięcy. Dochodzi do osłabienia włosów i ich wypadania, a następnie zastępowania ich nowymi. Cykl wzrostu wszystkich włosów na głowie nie jest zsynchronizowany – w fazie telogenu zazwyczaj znajduje się 10 – 20% włosów. Podczas łysienia telogenowego proporcje te mogą ulec zaburzeniu i w fazie telogenu znajdować może się nawet połowa włosów. Prowadzi to do zauważalnego przerzedzenia fryzury.

Przyczyny łysienia telogenowego

Łysienie telogenowe to zjawisko o bardzo zróżnicowanych przyczynach, które może mieć charakter przewlekły lub jedynie okazyjny. Przerzedzenie fryzury ma miejsce na całej powierzchni głowy, charakterystyczne jest występowanie tzw. baby hair, czyli króciutkich, odrastających włosów. Wynika to z faktu, iż w przebiegu łysienia telogenowego nie dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, zatem w miejsce włosów, które wypadają – szybko odrastają kolejne.
Najczęstsze przyczyny łysienia telogenowego, które dotknąć mogą osób w każdym wieku, to:

– zmiany hormonalne towarzyszące ciąży i porodowi
– niedoczynność tarczycy
– stres
– toczeń układowy
– niedobory pokarmowe (zwłaszcza dotyczące cynku czy żelaza)
– zatrucie metalami ciężkimi
– zakażenie wirusem HIV
– stosowanie niektórych leków (np. retinoidów, beta blokerów, heparyny)

Rozpoznanie przyczyny łysienia telogenowego może być utrudnione, gdyż do wypadania włosów najczęściej dochodzi po około 3 miesiącach od momentu zadziałania czynnika sprawczego. Najczęściej po usunięciu przyczyny, włosy odrastają w przeciągu 6 – 12 miesięcy.

Czy można przeciwdziałać łysieniu telogenowemu i je leczyć?

Trudno jest zapobiegać łysieniu telogenowemu, gdyż generowane jest one wieloma zróżnicowanymi czynnikami – i nie jesteśmy w stanie wyeliminować ich wszystkich. Na pewno warto zadbać o zdrowy styl życia, unikanie stresu, zbilansowaną i urozmaiconą dietę. A jak wygląda leczenie łysienia telogenowego? Przede wszystkim – należy jak najwcześniej rozpoznać typ łysienia. Pomocne mogą okazać się w tym badania laboratoryjne (morfologia, badania hormonalne), a także diagnostyka trychologiczna. Po wykonaniu trichogramu stwierdzić można, że ponad połowa włosów znajduje się w fazie spoczynku.

Włosy osłabione łysieniem telogenowym można wzmocnić suplementami trychologicznymi, kosmetykami o właściwościach odżywczych i regenerujących oraz naturalnymi recepturami wzmacniającymi włosy. Największe znaczenie ma jednak rozpoznanie przyczyny i jej wyeliminowanie/ wyleczenie. A natychmiastowa poprawę wyglądu fryzury uzyskać można dzięki zastosowaniu mikrowłókien do zagęszczania włosów. Ich aplikacja na przerzedzone włosy spowoduje pogrubienie i zagęszczenie fryzury, dając możliwość natychmiastowej poprawy wyglądu fryzury.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Pielęgnacja włosów w ciąży Pielęgnacja włosów w ciąży

Ciąża to okres szczególnej troski o zdrowie. Wiele przyszłych mam stara się także zachować nienaganny wygląd, choć pielęgnacja urody może nasuwać pewne wątpliwości – zwłaszcza te dotyczące bezpieczeństwa stosowania niektórych...

Olejowanie włosów krok po kroku Olejowanie włosów krok po kroku

Olejowanie włosów to zabieg, o którym ostatnio zrobiło się naprawdę głośno. W rzeczywistości oleje były używane w pielęgnacji włosów już tysiące lat temu przez mieszkanki Dalekiego Wschodu – a dziś...

Jak dbać o włosy podczas uprawiania sportu Jak dbać o włosy podczas uprawiania sportu?

Uprawianie sportu to coraz częściej wybierana forma spędzania wolnego czasu. Sport uznawany jest za skuteczny sposób na zachowanie młodego wyglądu, a także doskonałego stanu zdrowia. Uprawianie sportu wymaga jednak szczególnej...