Łysienie zapisane w genach

Łysienie zapisane w genachCodziennie tracimy około 100 – 150 włosów. Jest to konsekwencją fizjologicznego cyklu życia włosa, który obejmuje okresowe wypadanie jednych włosów i zastępowanie ich nowymi. Proces wymiany włosów nie jest zsynchronizowany dla wszystkich mieszków włosowych i dlatego zachodzi stopniowo i w sposób niezauważalny. Niestety – coraz więcej osób zauważa nadmierne wypadanie włosów, prowadzące do przerzedzenia fryzury. Przyczynami łysienia mogą być stosowane leki, niewłaściwa pielęgnacja, stres, źle zbilansowana dieta. A może Twoje łysienie ma podłoże genetyczne?

Najczęstszy typ łysienia genetycznego

Jedną z najczęstszych postaci łysienia zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest łysienie androgenowe. U podłoża nadmiernej utraty włosów leżą predyspozycje genetyczne, które prowadzą do zwiększenia wrażliwości mieszków włosowych na działanie androgenów, a zwłaszcza DHT. Sprawia to, że nawet u osób mających prawidłowy poziom androgenów w organizmie może dojść do rozwoju łysienia.

Łysienie androgenowe u mężczyzn może zacząć się już po 20 roku życia i początkowo prowadzi do powstania charakterystycznych zakoli w okolicy skroniowej. Z czasem dochodzi po wyłysienia także w centralnej części głowy. U kobiet natomiast łysienie androgenowe ma najczęściej postać przerzedzenia włosów wzdłuż przedziałka, a objawem towarzyszącym jest hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie całego ciała.

Pomimo uwarunkowań genetycznych, łysienie androgenowe ma charakter odwracalny. Możliwe jest wdrożenie leczenia, które ma na celu odżywienie mieszków włosowych i odwrócenie ich miniaturyzacji. Możliwe jest to dzięki lekom przywracającym równowagę hormonalną oraz hamującym nadmierną konwersję testosteronu do DHT. Ponadto stosowane jest leczenie miejscowe, mające na celu pobudzenie krążenia krwi skóry głowy i pobudzenie mieszków włosowych do pracy.

Łysienie pospolite – dotyka tylko mężczyzn

Łysienie pospolite to schorzenie dotykające ponad połowy mężczyzn. W przypadku tego genetycznego łysienia pierwsze objawy pojawiają się już około 40 roku życia i prowadzą do trwałej utraty włosów. Nieodwracalny charakter łysienia pospolitego wynika z przejścia mieszków włosowych z fazy anagenowej w fazę telogenową, czyli włos zamiast rosnąć, obumiera i wypada. Temu typowi utraty włosów sprzyja działanie czynników zewnętrznych: palenie papierosów, niewłaściwa dieta, stres.

Jak sobie radzić z łysieniem genetycznym?

Jeśli łysienie uwarunkowane genetycznie można wyleczyć – warto udać się do trychologa, który zaleci odpowiednią terapię. Stosowanie leków i specjalistycznych preparatów trychologicznych warto uzupełnić odpowiednim trybem życia. Mowa o zbilansowanej diecie, unikaniu papierosów oraz alkoholu, regularnej aktywności fizycznej oraz właściwej pielęgnacji włosów.

Jeśli przerzedzone włosy wprawiają Cię w uczucie skrępowania i chcesz znów móc się cieszyć piękną, gęstą fryzurą – wykorzystaj nanowłókna zagęszczające do włosów. Keratynowe mikrowłókna do zagęszczania włosów o mikroskopijnej średnicy przyczepiają się do naturalnych włosów i pogrubiają je, dając efekt zagęszczenia fryzury. Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu masz możliwość natychmiastowego i nieinwazyjnego poprawienia wyglądu fryzury oraz odzyskania estetycznego wyglądu. Preparat aplikowany jest bezpośrednio na włosy, cechuje go odporność na słońce, wiatr czy deszcz. Teraz łysienie nie jest wyrokiem – możesz nadal cieszyć się młodym i atrakcyjnym wyglądem. Zaufaj tylko najnowszym rozwiązaniom w dziedzinie zagęszczania włosów.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Mocznik w pielęgnacji włosów Mocznik w pielęgnacji włosów

Mocznik to ceniony składnik kosmetyków do ciała, odpowiadający za dogłębne nawilżenie skóry. Ten związek stanowi fizjologiczny składnik płaszcza hydrolipidowego skóry, pełniąc działanie ochronne oraz utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Okazuje...

Jak skutecznie zapuścić włosy Jak skutecznie zapuścić włosy?

Zapuszczanie włosów – żmudny i bierny proces oczekiwania na moment, aż włosy osiągną upragnioną długość? Niekoniecznie. Oczywiście można ograniczyć się jedynie do czekania na porost włosów, ale można także zrobić...

Podejrzewasz łysienie androgenowe Udaj się do trychologa. Podejrzewasz łysienie androgenowe? Udaj się do trychologa.

Mocne i zdrowe włosy to bardzo ważny element wpływający korzystnie na wizerunek; zwłaszcza dla kobiet – jest to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety, coraz częściej zarówno kobiety, jak i mężczyźni...