Pielęgnacja wypadających i zniszczonych włosów – kosmetyki na różne problemy z włosami

Spis treści

Osłabione i wypadające włosy to problem, który dotyka wielu osób. Oczywiste jest, iż przerzedzenie włosów wymaga określenia przyczyny, a także ewentualnego leczenia łysienia. Duże znaczenie ma także codzienna pielęgnacja włosów. To właśnie sposób, w jaki traktujemy włosy na co dzień ma kluczowe znaczenie dla kondycji włosów. A w przypadku włosów wypadających w nadmiarze pielęgnacja powinna uwzględniać dwa aspekty – z jednej strony, nie powinna szkodzić włosom, generując ich przesuszenie, łamliwość, podrażnienie skóry głowy – a w efekcie nasilenie problemów z wypadaniem włosów. Z drugiej strony – codzienna pielęgnacja powinna wzmacniać włosy, a ściślej – mieszki włosowe, co pomaga ograniczyć nadmierną ich utratę. Jakie kosmetyki do włosów będą najlepsze? Po jakie składniki sięgać, by zapewnić włosom należytą pielęgnację? Co stosować przeciw wypadaniu włosów i by wzmocnić zniszczone włosy? Czy skuteczna pielęgnacja opiera się wyłącznie o profesjonalne kosmetyki?

Jaką pielęgnację polubią włosy osłabione?

Jeśli Twoje włosy są cienkie, przerzedzone, łamliwe oraz wypadają w nadmiarze – musisz obchodzić się z nimi bardzo delikatnie. Przekłada się to na wybór odpowiednich kosmetyków, ale także unikanie ich mechanicznego czy chemicznego uszkodzenia. Wypadające włosy najlepiej odpowiadają na mycie ich szamponem o delikatnej formule, pozbawionym SLS czy konserwantów. Poszukuj szamponu bogatego w naturalne ekstrakty ziołowe, pozbawionych dodatku silnych środków spieniających czy alkoholi. Szampon taki ma bowiem oczyścić włosy i skórę głowy, nie powodując jednoczesnego obciążenia włosów czy podrażnienia skóry głowy.

Także wybierając kosmetyki odżywcze, takie jak odżywka do włosów czy maska, stawiaj na naturalny skład – aloes, olejki roślinne, witaminy i proteiny to najcenniejsze składniki tego typu kosmetyków. Dobrze dobrana odżywka nawilżająca i wzmacniająca może zdziałać cuda. Włosy łamliwe lepiej zareagują zapewne na pielęgnację maskami emolientowymi, czyli zawierającymi lipidy niż maskami proteinowymi. Wszystko jest jednak kwestią indywidualną i wybór produktu powinien być uzależniony od reakcji naszych włosów na jego zastosowanie.

Dobrym wyborem dla włosów wypadających są naturalne kosmetyki domowej roboty, bazujące na składnikach o zbawiennym wpływie na włosy i skórę. Mowa chociażby o nierafinowanych olejach roślinnych, żółtku jajka, drożdżach, miodzie, soku z aloesu czy olejkach eterycznych. Bardzo często domowe specyfiki wysokiej jakości to znacznie lepsza kuracja dla skóry i włosów niż profesjonalne kosmetyki przeciw wypadaniu włosów.

Co jeszcze? Masuj skórę głowy, gdyż doskonale pobudza to krążenie krwi w skórze głowy i odżywia mieszki włosowe. Delikatnie rozczesuj włosy, unikając ich szarpania. Jeśli bardzo przeszkadza Ci zauważalne przerzedzenie skóry głowy – zastosuj innowacyjne włókna zagęszczające do włosów. Taki preparat wyróżnia się lekką, nieobciążającą formułą, która jest bezpieczna dla włosów i zapewnia natychmiastowy efekt optycznego zagęszczenia fryzury.

Czego należy unikać, jeśli tracimy zbyt dużo włosów?

×
Wypadające włosy źle znoszą działanie zarówno wysokiej, jak i niskiej temperatury, promieniowania UV, chloru. Niekorzystne jest także wykonywanie zabiegów fryzjerskich o inwazyjnym charakterze, takich jak rozjaśnianie czy trwała ondulacja. Ostrożnie należy obchodzić się z farbami do włosów, a także kosmetykami o składzie bazującym na syntetycznych dodatkach. Jeśli zauważymy, że po zastosowaniu kosmetyku włosy wyglądają gorzej – konieczna jest natychmiastowa zmiana szamponu czy maski.

Co na wypadanie włosów – kosmetyk czy suplementy?

Wypadające włosy to coraz częstsza przypadłość, dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przyczyny problemu są najczęściej złożone i niekiedy trudne do zdiagnozowania.

Wypadanie włosów może być efektem:

  • niewłaściwej pielęgnacji włosów i zbyt wielu zabiegów stylizujących
  • nieodpowiednio zbilansowanej diety prowadzącej do niedoborów witamin i minerałów
  • stresu i przewlekłego zmęczenia
  • zaburzeń hormonalnych, przede wszystkim podwyższonego poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych.

 
Wymienione czynniki niekorzystnie wpływają na stan owłosienia głowy. Z jednej strony powodują zanik mieszków włosowych i nasilone wypadanie włosów. Z drugiej – hamują ich odrastanie. W stanie równowagi faza wzrostu włosa (anagen) trwa 2 do nawet 6 lat, natomiast faza spoczynku (telogen), czyli wypadanie włosa i zastępowanie go zaczątkiem kolejnego – 2 – 4 miesiące. Te dwie kluczowe fazy cyklu życiowego włosa przedzielone są fazą przejściową, czyli trwającym 1 – 3 tygodnie katagenem. Jak widać, utrata każdego włosa prawidłowo wiąże się z zastępowaniem go kolejnym. Jednak zaburzenia hormonalne i niedobory witaminowe mogą wydłużać fazę pojawiania się nowych włosów, co prowadzi do zauważalnego przerzedzenia czupryny.

Co na porost włosów?

Co na wypadanie włosów – kosmetyk czy suplementyNajczęściej stosowane profesjonalne preparaty na wypadające włosy to stosowane zewnętrznie lotiony czy szampony, suplementy witaminowe, odżywki do włosów oraz tabletki na wypadanie włosów o złożonym składzie. Jak przyspieszyć porost włosów skutecznie i bezpiecznie? Tak naprawdę kwestia wypadania włosów i przyspieszania ich wzrostu powinna być omawiana łącznie, natomiast do wyleczenia tak złożonego problemu nie wystarczy kupić coś na porost włosów. Należy także wzmocnić mieszki włosowe, co równa się zahamowaniu ich wypadania. Należy zatem znaleźć taki preparat na porost włosów, który działa kompleksowo na wszystkie aspekty osłabienia włosów.

Szampon na porost włosów czy odżywka nawilżająca i na porost włosów mogą być stosowane jedynie dodatkowo, gdyż takie sposoby na wypadanie włosów okazują się być niewystarczająco skuteczne. Miejscowo stosowane środki na porost włosów zawierają zazwyczaj kofeinę oraz minoksydyl – substancje poprawiające ukrwienie skóry głowy, a tym samym dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych. Daje to efekt wzmocnienia włosa i pobudzenia jego wzrostu. Skuteczność terapii wykorzystującej tego typu miejscowy preparat na porost włosów także pozostawia wiele do życzenia – jest bowiem ograniczona czasowo jedynie do okresu aplikowania preparatu na skórę głowy. Po zaprzestaniu terapii, problem wypadających włosów powraca. Naprawdę godna uwagi terapia łysienia powinna zatem trwale wzmacniać włosy, zarówno na drodze stymulacji ich wzrostu, jak i hamowania wypadania. Odpowiedź na pytanie „co na porost włosów” czy „ co na wypadanie włosów” jest zatem jedna: preparat na wypadanie włosów stosowany doustnie, o starannie skomponowanym składzie.

Najczęstszą przyczyną łysienia jest zbyt wysoki poziom androgenów. Takie łysienie androgenowe dotyka obu płci, szczególnie zauważalne jest natomiast u mężczyzn. Już w trzeciej dekadzie życia może dojść do ubytku włosów na czubku głowy i w okolicy czołowo – skroniowej. Utrata włosów jest stopniowa, lecz prowadzi do całkowitej utraty włosów. Skłonność do tego typu łysienia jest dziedziczona i polega na nadmiernej konwersji testosteronu do aktywnego biologicznie dihydotestosteronu DHT. DHT powoduje miniaturyzację i zanik mieszków włosowych oraz wydłuża czas ich wzrostu, czego efektem są nadmiernie wypadające włosy. Problem zdrowotny o tak złożonej naturze wymaga zastosowania tabletek na wypadanie włosów, które ograniczają niekorzystny wpływ DHT na włosy. Ponadto takie tabletki na porost włosów powinny przyspieszać odrastanie włosów.

Najbardziej pożądany skład najlepszych tabletek na wypadające włosy powinien zawierać:

  • wyciągi ziołowe, np. ze skrzypu, pokrzywy, które przyspieszają porost włosów, odżywiają mieszki włosowe i wzmacniają łodygę włosa
  • źródła siarki, m.in. aminokwasy siarkowe, które wpływają hamująco na wypadanie włosów i wpływają korzystnie na ich wygląd
  • kolagen, który stanowi podstawowy składnik macierzy skóry i włosa; kolagen zakotwicza zatem włos w skórze głowy, minimalizując liczbę wypadających włosów
  • złożone kompleksy hamujące działanie DHT na mieszki włosowe i gwarantujące szybki porost włosów (np. ekstrakt z palmy sabałowej)
  • zestaw minerałów i witamin dedykowanych osłabionym włosom: żelazo, cynk, siarkę, potas, sód, witaminy z grupy B, A i E.

 

Biotyna – jedna z najważniejszych witamin dla pięknych włosów

Biotyna – jedna z najważniejszych witamin dla pięknych włosówAby nasze włosy wyglądały pięknie i były zdrowe oraz mocne, konieczne jest ich właściwe odżywienie. Dostarczenie wraz z dietą składników budulcowych, takich jak aminokwasy czy kwasy omega 3 oraz składników regulujących procesy wzrostu zapewnia szybki porost włosów i ogranicza nadmierne ich wypadanie. Najważniejsze składniki wpływające korzystnie na kondycję włosów to żelazo, magnez, cynk, miedź, witamina D oraz witaminy z grupy B. A spośród tych ostatnich największy wpływ na włosy ma biotyna, czyli witamina B7.

Jak biotyna wpływa na włosy?

Wszystkie witaminy z grupy B są koenzymami, czyli regulują pracę wielu enzymów. Wywierają przez to wpływ na metabolizm węglowodanów, białek i lipidów. Nie inaczej jest z witaminą B7. Biotyna przyspiesza porost włosów, odżywia mieszki włosowe zapobiegając osłabieniu włosów i ich wypadaniu. Jako źródło siarki biotyna jest niezbędna dla syntezy keratyny, czyli podstawowego białka budulcowego włosów. Ponadto biotyna reguluje aktywność gruczołów łojowych, przez co ogranicza nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, ale także minimalizuje stany zapalne i powstałe na ich podłożu nadmierne wypadanie włosów.

Co się dzieje, gdy biotyny jest za mało?

Niedobór biotyny objawia się przede wszystkim pogorszeniem kondycji włosów. Zauważyć można przerzedzone włosy, które stają się łamliwe i przetłuszczone. Kolejnym objawem jest zahamowanie wzrostu włosów i ich przyspieszone siwienie, a także nadmierna łamliwość paznokci. Ale nie tylko – gdyż niedobór biotyny negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Najbardziej dotkliwe są objawy ze strony układu nerwowego – odczuwać można zmęczenie, drażliwość, problemy ze snem. Niedobór biotyny może także prowadzić do zaburzeń glikemii we krwi, zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi, zapalenia mięśni czy stawów, a w okresie ciąży – niskiej masy urodzeniowej płodu.

Źródła biotyny w diecie

Na niedobór biotyny narażony jest każdy z nas. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko niedoboru biotyny jest oczywiście źle zbilansowana dieta, ponadto ograniczający wpływ na przyswajanie witaminy B7 mają stosowane leki – przeciwpadaczkowe, antybiotyki czy alkohol.

Najlepsze źródła biotyny w diecie to:

  • wątróbka
  • żółtko jaja
  • soja i soczewica
  • drożdże
  • grzyby
  • ziarna zbóż
  • orzechy
  • nabiał
  • ryby
  • mięso

 
Dieta bogata w te produkty może teoretycznie pokryć dzienne zapotrzebowanie na biotynę, które wynosi około 30 mikrogramów. Jednak uwzględniając czynniki zaburzające wchłanianie witaminy B7, ciężko jest oszacować realną ilość biotyny wykorzystaną przez organizm.

Aby mieć pewność, że dostarczamy odpowiednich ilości witaminy B7, warto sięgnąć po suplementy diety. Godne uwagi są zarówno suplementy zawierające wyłącznie biotynę w wyższych dawkach, jak i preparaty typu B complex. Taki zestaw najważniejszych witamin z grupy B zapewnia synergistyczne działanie witamin z grupy B i zwiększa ich przyswajanie z przewodu pokarmowego. To doskonałe wzmocnienie włosów i profilaktyka ich nadmiernego wypadania.

Humektanty, emolienty, proteiny – czego potrzebują Twoje włosy

Humektanty, emolienty, proteiny – czego potrzebują Twoje włosyKosmetyki do włosów obfitują w wiele cennych składników pielęgnacyjnych. Warto wiedzieć, jaki rodzaj pielęgnacji zapewniają poszczególne składniki kosmetyków i do jakiego rodzaju włosów są dedykowane. Zdarza się bowiem, że włosy źle reagują na określone składniki, natomiast inne zauważalnie poprawiają kondycję włosów. Oto zastosowanie najważniejszych składników kosmetyków do włosów, czyli humektantów, protein i emolientów. Najczęściej kosmetyki do włosów zawierają co najmniej dwa z wymienionych składników, a kluczem do skutecznego ich działania jest zachowanie proporcji tych składników, które odpowiadają potrzebom poszczególnych rodzajów włosów.

Humektanty – dogłębne nawilżenie

Humektanty to składniki kosmetyków o działaniu nawilżającym. Nawilżenia potrzebują każde włosy – zarówno przesuszone, rzadkie włosy jak i włosy zniszczone, z tendencją do łamliwości. Humektanty mają zdolność wiązania wody i zatrzymywania jej w głębi macierzy włosa. Dzięki temu włos jest nawilżony, elastyczny, pełen blasku i mniej podatny na zniszczenia.

Najczęściej stosowane humektanty zawarte w kosmetykach do włosów to:

  • mocznik
  • kwas hialuronowy
  • aloes
  • panthenol
  • ekstrakty ziołowe
  • miód
  • cukier
  • gliceryna

 
Humektanty zadziałają skutecznie jedynie wtedy, gdy zabezpieczymy je przed odparowaniem z powierzchni włosa i utratą wody. Dlatego po użyciu humektantów należy zastosować kosmetyk zawierający emolienty.

Emolienty do włosów – skuteczna ochrona

Emolienty to substancje o charakterze ochronnym, które kumulują się na powierzchni włosa, ograniczając jego zniszczenia. Wygładzają łuski włosa, dodają blasku i elastyczności, ograniczają przesuszenie włosów. Zwiększają ponadto wytrzymałość włosów na szkodliwe działanie czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie słoneczne, uszkodzenia termiczne i mechaniczne, chemiczne zabiegi fryzjerskie. Ponadto emolienty ułatwiają rozczesywanie i stylizację oraz chronią włosy przed puszeniem.

Najbardziej znane substancje o działaniu emolientowym to:

  • olejki roślinne
  • tłoczone na zimno oleje
  • masło shea
  • silikony
  • parafina
  • woski pszczele
  • nafta kosmetyczna
  • trójglicerydy

 
Emolienty stosować można na całej długości włosów, np. podczas zabiegu olejowania lub zabezpieczać jedynie końcówki włosów.

Proteiny – ostrożnie przy włosach wysokoporowatych

Kosmetyki proteinowe mają na celu odbudowanie struktury włosów, dedykowane są zatem włosom zniszczonym. Niekiedy jednak osoby stosujące proteiny na włosy zauważają, że stan włosów natychmiast się pogarsza. Wynika to z faktu, że proteiny jako cząstki o dużych rozmiarach niekiedy nie przenikają w głąb włosa, a kumulują się na jego powierzchni. Skutkuje to zmatowieniem włosa, jego większą łamliwością i szorstkością, włosy stają się sztywne i „sianowate”. Aby temu zapobiec, należy ostrożnie stosować kosmetyki proteinowe i łączyć taką kurację z jednoczesnym stosowaniem emolientów lub humektantów.

Zawarte w kosmetykach do włosów proteiny to najczęściej:

  • keratyna
  • jedwab
  • kolagen
  • mleczko pszczele
  • proteiny pszenicy
  • elastyna
  • kaszmir
  • L – cysteina.

 

Ceramidy – niezastąpione w pielęgnacji włosów zniszczonych

Pielęgnacja wypadających włosówWybierając kosmetyki do pielęgnacji włosów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zawartość składników odżywczych. Powinny być one dopasowane do potrzeb włosów. Szczególnie cenne są naturalne składniki, które fizjologicznie budują macierz włosa. Można zatem stosować kosmetyki z witaminami, cennymi proteinami, a także ceramidami. Te ostatnie są szczególnie dedykowane włosom zniszczonym.

Czym są ceramidy?

Ceramidy to substancje lipidowe, które występują w skórze i włosach. Stanowią one niemal połowę lipidów skóry. Ich główną rolą jest stworzenie lipidowej warstwy ochronnej, która chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Synteza ceramidów spada jednak wraz z wiekiem, dlatego tak ważne staje się ich uzupełnienie kosmetykami. Po 40. roku życia drastycznie spowolniona zostaje w organizmie produkcja kolagenu, keratyny czy właśnie ceramidów. To dlatego w okresie 40. roku życia zauważać zaczynamy pierwsze oznaki starzenia. Od tego, w jakim stopniu uda nam się uzupełnić pulę tych cennych związków zależy, jak długo utrzymamy skórę i włosy w nienagannej kondycji.

Ceramidy są niezbędne dla pięknego i zdrowego wyglądu włosów. Odpowiadają za ochronę włosów przed szkodliwym działaniem temperatury – zarówno tej wysokiej, jak i niskiej. Ceramidy minimalizują ponadto uszkodzenia generowane działaniem promieni UV, a także inwazyjnych zabiegów chemicznych. Efektem ich działania jest zatem mocny i zdrowy włos o gładkiej i lśniącej powierzchni, pozbawiony zniszczeń. Ceramidy hamują ponadto utratę wody z włosów, dbając o ich optymalne nawilżenie, a także wypłukiwanie białek z macierzy włosa. Co więcej, kompleksy ceramidowe mają właściwość wiązania wody i utrzymywania optymalnego nawilżenia skóry czy włosów.

Jeśli ceramidów jest za mało, włosy stają się przesuszone, matowe i łamliwe. Pozbawione elastyczności i blasku, bardzo trudno poddają się zabiegom stylizacji. Także skóra głowy zaczyna szwankować, co może prowadzić do jej podrażnienia, przesuszenia oraz wypadania włosów. Trudno wtedy zastąpić ubytki ceramidów jakimikolwiek innymi substancjami. Po jakie kosmetyki należy zatem sięgnąć?

Kosmetyki z ceramidami

Ceramidy znaleźć można w szamponach, maskach czy odżywkach. Należy przeanalizować skład pod kątem zawartości ceramidów w kosmetykach. Najczęściej kryją się one pod nazwami: 2-oleamido, 1-3 octadecanedio, ceramide. Jeśli dodatkowo kosmetyk zawiera kwas mlekowy czy kwas hialuronowy, zyskamy pewność, że włosy zostaną dogłębnie nawilżone i wzmocnione. Ceramidy można znaleźć także w naturalnych olejach roślinnych – to idealna propozycja dla miłośników naturalnej pielęgnacji. Mowa szczególnie o olejkach:

  • konopnym
  • słonecznikowym
  • z orzechów włoskich
  • z kiełków pszenicy
  • z pestek winogron
  • z nasion bawełny
  • sojowym

 
Warto także wzbogacić dietę w cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, z których syntetyzowane są ceramidy. Jedz jak najwięcej ryb, orzechów, olejów tłoczonych na zimno oraz stosuj suplementację kwasami omega 3.

Wcierki do włosów – na wszystkie problemy z włosami

Wcierki do włosów – na wszystkie problemy z włosamiRozwiązaniem problemów z włosami mogą być specjalistyczne kosmetyki do włosów, ale równie dobrze sprawdzą się domowe metody pielęgnacji. Szczególnie godne uwagi są wcierki do włosów, które w prosty sposób można samodzielnie wykonać, a następnie zaaplikować. Dlaczego wcierki są tak skuteczne? I które z nich będą odpowiednie przy określonych problemach z włosami?

Dlaczego warto stosować wcierki do włosów?

Nie jest tajemnicą, że większość kosmetyków do włosów zawiera ekstrakty ziołowe, a więc to, co najlepszego ma do zaproponowania natura. Zawarte w nich substancje czynne wywierają zbawienny wpływ na włosy i skórę głowy, dostarczając witamin i minerałów, działając łagodząco i odżywczo. Oczywiste jest jednak, że formuła szamponów czy masek do włosów to głównie składniki syntetyczne, odpowiadające za pożądaną konsystencję i zapach kosmetyku. A wspomniane ekstrakty ziołowe stanowią jedynie ułamek zawartości. Jeśli natomiast wykonasz samodzielnie wcierkę ziołową w domu – zyskasz preparat o skoncentrowanej formule i całkowicie naturalnym składzie. Przekłada się to na wysoką skuteczność działania, a dodatkowo efekt ten intensyfikowany jest przez masaż skóry głowy.

Aplikacja wcierki polega na rozprowadzeniu jej miejsce w miejsce na skórze, a następnie wykonaniu masażu skóry głowy. Masaż powinien być wykonany delikatnie, tak, aby nie powodować szarpania i wyrywania włosów. Taki sposób aplikacji pobudza krążenie, ułatwia wnikanie składników aktywnych w głąb skóry – a to skutkuje pobudzeniem pracy mieszków włosowych i poprawą kondycji włosów. Taka kuracja dla włosów zniszczonych naprawdę może przynieść bardzo dobre efekty.

Pamiętaj, że sekretem skuteczności wcierek jest regularne ich stosowanie – najlepiej sprawdzi się codzienna aplikacja, przez okres minimum 3 – 4 tygodni.

Najskuteczniejsze wcierki do włosów

Najczęściej po wcierki do włosów sięgają osoby dotknięte problemem nadmiernego wypadania włosów. Jeśli poszukujesz naturalnej metody na zagęszczanie włosów – domowe sposoby z wykorzystaniem wcierek to strzał w dziesiątkę. Jedną z najskuteczniejszych wcierek hamujących nadmierne wypadanie włosów jest wcierka z kozieradki. Natura zadbała o to, by kozieradka zawierała mnóstwo składników, które zbawiennie działają na włosy. Wystarczy zalać 2 łyżki mielonych nasion kozieradki dwiema szklankami wrzątku. Wcierka wzmacnia włosy, ogranicza ich wypadanie i doskonale sprawdza się w przypadku łysienia androgenowego. Taka kuracja to doskonała regeneracja dla włosów zniszczonych, ale również profilaktyka dla zdrowych włosów.

W celu wzmocnienia włosów i pobudzenia ich wzrostu można zastosować ponadto wcierkę ze skrzypu i pokrzywy, a także preparat zawierający olejek rozmarynowy, sok z cebuli czy sok z czarnej rzepy. Jak widać, natura ma naprawdę wiele do zaproponowania jeśli chodzi o naturalne odżywki do włosów, dzięki którym domowa kuracja to znakomita pielęgnacja, ochrona i wzmocnienie mieszków włosowych, cebulek i kosmków.

Jeśli dotyczy Cię problem nadmiernie przetłuszczających się włosów – poeksperymentuj z wcierką z olejku pomarańczowego i oleju z pestek winogron bądź wcierkę z nasion siemienia lnianego. Jeśli natomiast borykasz się z przesuszoną skórą głowy – ulgę przyniesie wcierka z octu jabłkowego bądź soku z aloesu.

Wcierka z kozieradki – domowy specyfik na wypadanie włosów

Wcierka z kozieradki – domowy specyfik na wypadanie włosów W jaki sposób kozieradka oddziałuje na włosy? I jak przeprowadzić kurację wzmacniającą przerzedzone włosy z wykorzystaniem kozieradki?

Prozdrowotne właściwości kozieradki

Kozieradka to jedna z najstarszych roślin stosowanych w medycynie, znana od tysięcy lat w Chinach. Kozieradka pospolita może wspomagać pracę układu odpornościowego oraz pokarmowego, może być stosowana zarówno wewnętrznie, jak i w postaci okładów czy płukanek.

Najbardziej wartościową częścią rośliny są jej nasiona zawierające wiele cennych substancji odżywczych:

  • mannogalaktan, czyli śluz polisacharydowy
  • saponiny steroidowe
  • białka
  • olejki eteryczne
  • flawonoidy
  • lecytyna i cholina
  • witaminy
  • minerały (żelazo, potas, krzem, selen i magnez)
  • alkaloidy

 
Składniki te maja działanie przeciwzapalne, łagodzące, odżywcze oraz regenerujące.

Stosując kozieradkę na włosy można spodziewać się następujących efektów:

  • ograniczenie wypadania włosów
  • redukcja przetłuszczania się skóry głowy
  • redukcja świądu i łuszczenia skóry głowy
  • przyspieszony wzrost włosów
  • przywrócenie włosom blasku i sprężystości
  • uniesienie włosów u nasady i dodanie im objętości

 

Jak stosować kozieradkę na włosy?

Na rynku dostępne są kosmetyki z kozieradką do włosów zniszczonych, takie jak szampony czy odżywki, a także naturalne, tłoczone na zimno olejki z kozieradki. Najskuteczniejsza okazuje się jednak regenerująca wcierka z kozieradki, którą można przygotować z domu. Koszt przygotowania takiego specyfiku to kilka złotych. Do wykonania wcierki z kozieradki potrzebna jest łyżeczka zmielonych nasion kozieradki, które należy zalać ¾ szklanki wrzątku. Po zaparzeniu i ostygnięciu naparu wystarczy je przecedzić, a następnie aplikować na skórę głowy. Przygotowany specyfik należy przechowywać w lodówce. Wcierkę można stosować codziennie, a co najmniej 3 – 4 razy w tygodniu. Jeśli wcieramy kozieradkę w ciągu dnia, dobrze jest pozostawić ją na minimum dwie godziny. Potem należy ją spłukać – gdyż wcierka z kozieradki ma dość specyficzny zapach, uznawany przez wielu za nieprzyjemny. Można także pozostawić wcierkę na skórze głowy przez całą noc. Pierwsze efekty w postaci znaczącej redukcji wypadania włosów można zauważyć już po 1 – 2 tygodniach.

Glinki do włosów – jak ich używać, jakie włosy polubią taką pielęgnację?

Glinki do włosów – jak ich używać, jakie włosy polubią taką pielęgnacjęNaturalne glinki są powszechnie stosowane w kosmetyce – te naturalne kosmetyki wykorzystywane są przede wszystkim do pielęgnacji skóry. Okazuje się jednak, że z powodzeniem można je stosować także na włosy. Glinki mogą być wykorzystane zarówno do mycia włosów, jak i ich kompleksowego odżywienia, a także oczyszczenia skóry głowy.

Rodzaje glinek do włosów

Glinka to proszek otrzymany na drodze rozdrobnienia, wysuszenia i sterylizacji naturalnych skał osadowych. Nie trudno domyślić się, że glinki dostarczają bogatego kompleksu witaminowo – mineralnego. Najliczniej występują minerały: wapń, potas, magnez, krzem, żelazo, cynk czy fosfor. Każdy z tych związków jest niezbędny dla zachowania zdrowia i doskonałego wyglądu włosów, zatem zastosowanie glinki w ich pielęgnacji okazuje się być oczywistym wyborem.

Glinki różnią się kolorami, które determinują właściwości kosmetyczne glinek. Osoby o wrażliwej skórze głowy powinny sięgać po delikatną glinkę białą, która odżywia i łagodzi podrażnienia. Z kolei osoby doświadczające nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy wybrać mogą glinkę zieloną. Reguluje ona wydzielanie sebum oraz łagodzi wszelkie stany zapalne. Glinka błękitna zawdzięcza swą oryginalną barwę wysokiej zawartości kobaltu. Dzięki temu doskonale odżywia i regeneruje skórę głowy oraz pobudza jej krążenie krwi. Glinka czarna dedykowana jest włosom zniszczonym i osłabionym, a żółta – włosom cienkim i wrażliwym. Po glinkę czerwoną powinny sięgnąć osoby o wrażliwej skórze głowy. Glinka marokańska wzmacnia rzadkie włosy, słabe i łamliwe, źle reagujące na kuracje keratynowe i mające tendencję do przeproteinowania.

Jak stosować glinki do włosów?

Glinka do włosów to kosmetyk o wszechstronnym działaniu – nawilżającym, regenerującym, pobudzającym krążenie krwi, normalizującym przetłuszczanie się włosów oraz ograniczającym wypadanie włosów. Można ją stosować na kilka sposobów – wszystko zależy od sposobu jej przygotowania i aplikacji. Najczęściej glinki do włosów wykorzystywane są do przyrządzenia odżywczej maseczki. Wystarczy wymieszać ją z wodą (przegotowaną lub mineralną), hydrolatem (z pokrzywy, róży) lub olejkiem do włosów – a następnie zaaplikować na włosy.

Kolejnym zastosowaniem glinki jest sporządzenie na jej bazie szamponu do włosów. Tego typu kosmetyk przyrządzimy dodając nieco glinki do tradycyjnego szamponu lub mieszając glinkę z wodą / hydrolatem czy olejkiem aż do uzyskania lejącej konsystencji. Myjemy włosy tak jak zwykle, jednak musimy mieć na uwadze, że brak pienienia może wymagać nieco wprawy w myciu włosów glinką.

Na bazie glinek można ponadto przygotować peelingi do skóry głowy, mieszając łyżkę odżywki bez SLS i łyżkę glinki z 3 łyżkami cukru. Następnie należy nałożyć miksturę na skórę głowy i wykonać delikatny masaż trwający kilka minut.

Pielęgnacja włosów glinkami to doskonała opcja dla każdego zwolennika naturalnych kosmetyków, a także posiadaczy osłabionych włosów lub wrażliwej skóry głowy. Regularne stosowanie glinek do włosów zauważalnie wzmocni i odżywi włosy, złagodzi podrażnienia skóry głowy oraz znormalizuje wydzielanie sebum.

Ampułki do włosów – kosmetyk do zadań specjalnych

Ampułki do włosów - kosmetyk do zadań specjalnychNajczęściej stosowanymi kosmetykami do włosów są bez wątpienia szampon i odżywka. Niekiedy decydujemy się także na maskę do włosów. W razie zaawansowanych problemów z włosami warto sięgnąć jednak po specjalistyczne kosmetyki do włosów, wyróżniające się skoncentrowaną formułą. Mowa o ampułkach do włosów. Jakie jest przeznaczenie tego typu preparatów? I jak należy je stosować?

W jaki sposób działają ampułki do włosów?

Ampułki do włosów to kosmetyki przeznaczone do aplikowania ich na włosy, a także na skórę głowy. Najpopularniejsze ampułki do włosów to te o mocno odżywczym składzie, które wzmacniają włosy osłabione i zniszczone, wymagające dogłębnej regeneracji. Z kolei włosy nadmiernie wypadające lub rosnące zbyt wolno doskonale zareagują na ampułki zagęszczające włosy.

Sekretem skuteczności działania ampułek do włosów jest ich skoncentrowany skład, a także wyjątkowy sposób aplikacji. Zalecane jest wmasowywanie zawartości ampułki w skórę głowy. Dzięki temu pobudzane zostaje krążenie krwi, dotlenione zostają mieszki włosowe, substancje aktywne lepiej penetrują w głąb skóry odżywiając cebulki włosowe.

Jak należy stosować ampułki? Zazwyczaj takie preparaty wykazują wysoką zawartość aktywnych związków, które są wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Po otwarciu ampułkę należy zatem jak najszybciej wykorzystać, jednorazowo stosując całą zawartość ampułki. Długość trwania kuracji ampułkami określana jest przez producenta kosmetyku. W przypadku regeneracji i odżywiania włosów można stosować ampułki doraźnie, gdy dojdzie do pogorszenia kondycji włosów i powtarzać aplikację dla podtrzymania efektu. W przypadku wypadających włosów wymagana jest dłuższa, systematyczna kuracja. Ampułki mogą być wtedy stosowane codziennie przez 2 – 4 tygodnie, a w ramach kuracji podtrzymującej – raz lub dwa razy w tygodniu.

Składniki ampułek do włosów

W zależności od przeznaczenia ampułek do włosów, znaleźć można w nich związki o rozmaitym działaniu. W składzie ampułek do włosów nigdy nie brakuje składników o działaniu odżywczym, regenerującym i ochronnym, takich jak olejki roślinne (arganowe, jojoba, ze słodkich migdałów, z kiełków pszenicy). Nie powinno zabraknąć także witamin i składników mineralnych, które odżywią mieszki włosowe i całą macierz włosa. Zbawienny wpływ na włosy wywierają witaminy z grupy B (zwłaszcza biotyna i kwas pantotenowy), witamina C, żelazo, magnez, cynk, selen, miedź, siarka czy krzem. W odbudowie struktury włosów pomocne okażą się aminokwasy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3.

Jeśli przeznaczeniem ampułek jest zagęszczanie włosów, stosowane są związki pobudzające krążenie skóry głowy i wzmacniające mieszki włosowe:

  • ekstrakty ziołowe (pokrzywa, skrzyp, czarna rzepa)
  • minoksydyl
  • kwas fosfatydowy
  • żeń – szeń
  • ekstrakt z papryczki
  • kofeina
  • wyciąg z chrzanu
  • sok z aloesu

 
Skuteczność działania ampułek i wygoda ich stosowania czynią z tych kosmetyków doskonałą metodę wzmocnienia włosów w ramach zarówno doraźnej, jak i systematycznej pielęgnacji.

Kosmetyki do włosów z silikonami – czy należy ich unikać?

Stosowanie silikonów na włosy wciąż owiane jest wieloma niedomówieniami. Jedni unikają ich jak ognia twierdząc, że kosmetyki do włosów zawierające silikony prowadzą do nadmiernego przetłuszczenia włosów, ich obciążenia oraz uniemożliwiają przenikanie w głąb włosa substancji odżywczych. Inni wręcz przeciwnie – traktują pielęgnację silikonami jako sposób na zdyscyplinowanie włosów, ochronę przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych oraz sposób na scalanie rozdwojonych końcówek. Jak jest w rzeczywistości? Jak wykorzystać silikony do włosów, aby nie szkodziły tylko pielęgnowały?

Zasady pielęgnacji włosów silikonami

Silikony to bezbarwne i bezzapachowe substancje, które są pochodnymi krzemów i kwarców. Silikony stosowane są w kosmetykach do włosów w celu zapewnienia ochrony włosów. Jak rozpoznać, czy kosmetyk do włosów zawiera silikony? Tego typu związki ukrywają się pod końcówkami:

  • silicone
  • silanol
  • siloxane
  • methicone

 
Utrzymują one odpowiedni stan nawilżenia włosów, scalają rozdwojone końcówki, wygładzają powierzchnię włosa. Tworzą na powierzchni włosa lekką powłokę, która minimalizuje ryzyko uszkodzeń podczas suszenia i modelowana włosów, ich szczotkowania czy narażania na ekspozycję na słońce.

Zastosowanie silikonu na włosy daje natychmiastowy efekt wygładzenia i nabłyszczenia włosów, przestają się one puszyć, dodatkowo zyskują optycznie na objętości, gdyż silikony pogrubiają średnicę łodygi włosa. Na czym polega zatem problem z ich stosowaniem? Użycie silikonów nierozpuszczalnych w wodzie wymaga mycia włosów specjalnymi szamponami – w przeciwnym razie silikony zalegać będą na powierzchni włosów, uniemożliwiając wnikanie substancji odżywczych dostarczanych w odżywkach czy maskach. Wystarczy jedynie poznać podstawowe zasady pielęgnacji włosów silikonami, aby odnieść sporo korzyści.

Jak stosować silikony na włosy?

Kosmetyki do włosów z silikonami – czy należy ich unikaćPodstawowa zasada pielęgnacji silikonowej brzmi: silikony stosujemy wyłącznie jako końcowy etap pielęgnacji włosów. Tego typu preparaty mają bowiem dać efekt ostatecznego wygładzenia włosów, nie kolidując jednocześnie z wcześniejszymi etapami pielęgnacji. Nie należy zatem sięgać po szampony z silikonami – gdyż wtedy mija się z celem stosowanie w kolejnym etapie pielęgnacji odżywki czy maski. Jeśli jednak wcześniej zastosujemy kosmetyk odżywczy – uwieńczeniem pielęgnacji włosów może być aplikacja preparatu z silikonami.

Podstawowy poziom silikonów to ten na rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie.

Silikony rozpuszczalne w wodzie to m.in. silikony zawierające w nazwie PEG oraz:

  • Dimethicone copolyol
  • Lauryl methicone copolyol
  • Hydrolyzed wheat protein hydroxypropyl polysiloxane.

 
Tego typu silikony można usunąć dowolnym szamponem. Nieco inaczej ma się kwestia silikonów nierozpuszczalnych w wodzie – do ich usunięcia konieczne jest użycie szamponów zawierających SLS.

Nierozpuszczalne w wodzie silikony to m.in.:

  • Cyclomethicone,
  • Cyclopentasiloxane,
  • Trimethylsilylamodimethic,
  • Trimethylsiloxysilicates.

 
W przypadku tego typu silikonów zawsze przed nałożeniem odżywki czy maski, należy umyć włosy szamponem zawierającym którąś z substancji:

  • Amodimethicone,
  • Dimethicone,
  • Dimethiconol,
  • Beheonoxy dimethicone,
  • Phenyl trimethicone,
  • Simethicone,
  • Trimethicone.

 
Niekiedy dostępne są też lotne silikony, które odparowują po kilku godzinach z włosów i nie mają tendencji do kumulowania się na powierzchni włosów (Decamethylcyclotetrasiloxane, Hexamethylcyclotrisiloxane, Octamethylcyclotetrasiloxane). Podumowując – silikony to cenny sposób na uzupełnienie pielęgnacji włosów, także w przypadku rzadkich włosów lub włosów cienkich. Należy tylko wiedzieć, jak stosować je prawidłowo.

Mocznik w pielęgnacji włosów

Mocznik w pielęgnacji włosówMocznik to ceniony składnik kosmetyków do ciała, odpowiadający za dogłębne nawilżenie skóry. Ten związek stanowi fizjologiczny składnik płaszcza hydrolipidowego skóry, pełniąc działanie ochronne oraz utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Okazuje się jednak, że mocznik sprawdza się doskonale także w pielęgnacji włosów. Jako humektant, czyli związek wiążący wodę, mocznik idealnie sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju włosów – suchych, przetłuszczających się, rzadkich włosów czy włosów zniszczonych. Uniwersalność mocznika wynika bowiem z faktu, że każdy rodzaj włosów wymaga nawilżenia. Jakich korzyści można się spodziewać włączając mocznik do pielęgnacji włosów?

Jak działa mocznik?

Mocznik to związek o właściwościach higroskopijnych – ma zdolność wiązania cząsteczek wody, przez co doskonale nawilża. Jednak to nie jedyna właściwość mocznika, gdyż związek ten może mieć także działanie złuszczające. W jaki sposób taka jego właściwość sprawdzi się w pielęgnacji włosów? I co determinuje charakter działania mocznika?

Właściwości mocznika ściśle zależą od jego stężenia. Mocznik w stężeniu poniżej 10% ma silne właściwości nawilżające, a w stężeniu równym 10% – działa przeciwbakteryjnie. Natomiast użycie mocznika w stężeniach przekraczających 10% działa złuszczająco i keratolitycznie.

Właściwości nawilżające mocznika mogą być wykorzystane w celu nawilżenia włosów i skóry głowy, a także złagodzenia podrażnień. Z kolei mocznik w wyższych stężeniach może być wykorzystany do wykonania peelingu skóry głowy oraz wspomagania leczenia łupieżu.

Warto pamiętać, że mocznik to humektant, a zatem związek wiążący wodę. Niektóre włosy mogą reagować na mocznik puszeniem się, zwłaszcza, gdy poddane zostaną działaniu wilgoci.

Jak stosować mocznik na włosy?

W drogeriach i aptekach zakupić można kosmetyki zawierające mocznik – szampony, maski i odżywki do włosów. Ponadto można zakupić sam mocznik jako półprodukt – w postaci bezbarwnych, bezwonnych kryształków. Można je dodawać do rozmaitych kosmetyków w celu nadania im właściwości nawilżających. Można zatem rozpuścić kilka kryształków w szamponie czy odżywce, można także uzupełnić formułę kosmetyku roztworem mocznika. Aby nadać mu właściwości nawilżające, czyli utrzymać stężenie roztworu w granicach 5%, należy rozpuścić około 5 g mocznika na każde 100 ml wody. Taki roztwór mocznika wykorzystywany jest także samodzielnie w celu płukania włosów. Taką płukankę można np. urozmaicić dodatkiem octu jabłkowego. Mocznik może być także wykorzystany do sporządzenia domowych masek na włosy czy peelingów.

Szczególnie korzystnie na pielęgnację mocznikiem reagują włosy wysokoporowate, przesuszone, puszące się i zniszczone. Oczywiście taki mocznik kosmetyczny może wzbogacić także skład kosmetyków do pielęgnacji całego ciała. W zasadzie brak jest przeciwwskazań do stosowania mocznika kosmetycznego – jedynym jest rzadko występujące uczulenie na mocznik.

Kosmetyki z SLS – czy naprawdę szkodzą włosom?

Stosujemy coraz więcej kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów. Staramy się wybierać kosmetyki lepszej jakości, zwracając szczególną uwagę zwłaszcza na kosmetyki określane jako ekologiczne. Nie zawsze jednak producenci kosmetyków mają podstawy do tego, aby określać swoje produkty mianem ekologicznych, organicznych, bio – tak naprawdę kluczowe znaczenie ma skład kosmetyku, a nie chwytliwe nazwy stosowane w nazwie kosmetyku. A skoro mowa o składzie kosmetyków do włosów – są takie składniki kosmetyków, które wzbudzają spore emocje. Jedne z nich kryją się pod tajemniczym skrótem SLS. Czy należy się ich obawiać?

Czym są SLS?

SLS to skrót od Sodium Lauryl Sulfate, określający popularny związek powierzchniowo czynny, który zapewnia kosmetykom zdolność do pienienia się. Nieco łagodniejszą postacią jest SLES. Związki te mogą kryć się w kosmetykach do włosów pod rozmaitymi nazwami. Nie wiesz, jak rozpoznać SLS w składzie kosmetyków? Oto mała podpowiedź:

  • Sodium dodecyl sulfate
  • Sodium salt
  • Monododecyl ester
  • Lauryl sodium sulfate,
  • Sodium N-dodeyl sulfate
  • Lauryl sulfate sodium salt
  • Sulfuric acid

 
Teoretycznie użycie SLS w szamponach jest wskazane – związki te zmniejszają napięcie powierzchniowe wody, zapewniając doskonałe pienienie się kosmetyku. Dzięki temu szampon dociera do każdego miejsca na skórze głowy, zapewniając odtłuszczenie powierzchni i dokładne oczyszczenie skóry głowy oraz włosów. Skąd zatem obawy przed używaniem kosmetyków zawierających SLS?

Czy SLS mogą nam zaszkodzić?

×
SLS uznawane są za te składniki kosmetyków do włosów, które mogą generować wiele działań niepożądanych. Te stwierdzane najczęściej to:

  • podrażnienie skóry i jej przesuszenie
  • przyczynienie się do rozwoju alergii i wysypki skórnej
  • naruszenie fizjologicznej bariery ochronnej skóry, czyli naturalnego płaszcza hydrolipidowego
  • pobudzenie wydzielania sebum

 
Jak to przekłada się na kondycję Twoich włosów? Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę głowy – możesz doświadczyć jej podrażnienia. Jednak stosowanie kosmetyków do włosów z SLS nie musi odbić się negatywnie na włosach. Wystarczy jedynie stosować je rozsądnie i z umiarem.

SLS umożliwiają dokładne oczyszczenie skóry głowy, co ma szczególne znaczenie dla osób, które stosują kosmetyki z silikonami. Silikony mają za zadanie wygładzić włosy i ochronić je przed szkodliwym wpływem czynników mogących uszkadzać włosy. Te związki odpowiadają za tzw. kondycjonowanie włosów, czyli ich zdyscyplinowanie na drodze utworzenia na ich powierzchni warstwy ochronnej. Silikony usunąć można właśnie dzięki kosmetykom zawierającym SLS. Podobnie jest z wszelkimi kosmetykami do stylizacji włosów. Należy jedynie pamiętać, aby po zastosowaniu szamponu z SLS dokładnie spłukać włosy, a następnie użyć maski lub odżywki zawierającej emolienty o działaniu lekko natłuszczającym.

A zatem – stosować kosmetyki z SLS czy nie? Jeśli do tej pory nie stwierdzasz podrażnienia skóry głowy czy przesuszenia włosów – nie ma powodu, aby rezygnować ze stosowania SLA. Natomiast unikać tego związku powinny osoby o włosach łamliwych, posiadających nadmiernie wypadające włosy bądź ze skłonnością do łojotoku.

Istnieje wiele produktów przeznaczonych dla włosów zniszczonych czy dla zdrowych włosów jako profilaktyczna pielęgnacja, która ma zapobiegać problemomz włosami. Dzisiaj szampony już nie wystarczą. Trzeba sięgnąć po więcej produktów, takich jak odżywka nawilżająca, odżywka regenerująca, naturalne olejki, maseczki, suplementy, glinki i wiele innych. Skuteczność produktów przeznaczonych do włosów dla mężczyzn, kobiet i dzieci, w dużej mierze zależy od regularności stosowania produktu oraz jego trafnego doboru. Profilaktyka i skuteczna pielęgnacja wymagają długofalowego stosowania produktów i kosmetyków do włosów. W niektórych przypadkach efekty odżywki, olejków czy maseczki widoczne są od razu. Jednak gdy zależy nam na długotrwałym efekcie musimy pamiętać, że regeneracja musi trochę potrwać, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Twoje włosy są tego warte, by o nie zadbać stosując szeroko rozumianą pielęgnację i produkty dedykowane włosom, takie jak odżywka nawilżająca, wcierki do włosów czy suplementy diety. Wybieraj produkty najwyższej jakości, dzięki którym Twoje włosy, skóra i paznokcie odżyją i nabiorą ładnego, zdrowego wyglądu. Pamiętaj, że najlepsze kuracje i najepsza ochrona to produkty, które swoją siłę czerpią z natury.

Źródła wiedzy:

https://wylecz.to/wlosy/co-stosowac-na-porost-wlosow/
http://www.medonet.pl/zdrowie,nawilzanie-wlosow—proteiny–humektanty–emolienty,artykul,1730608.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Biotyna

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Stres – największy wróg Twoich włosów Amoniak, stres i temperatura – jak wpływają na Twoje włosy?

Czy wiesz, że stres nie jest sprzymierzeńcem Twojego zdrowia? W jaki sposób wpływa on na kondycję Twoich włosów? Coraz częściej słyszy się o tym, że niskie i wysokie temperatury mogą...

Łysienie u dzieci – wcale nie należy do rzadkości Pielęgnacja włosów i łysienie u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy, które będą dodawały pewności siebie. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednia pielęgnacja włosów, którą należy rozpocząć już od pierwszych dni...

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Problemy z włosami i skórą głowy – co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie, podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Copyright © 2015-2018 DrHair.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
język:
Brak produktów