Puszące się włosy – jak je pielęgnować?

Puszące się włosy – jak je pielęgnowaćPuszenie się włosów to często występujący problem. Włosy sprawiają wtedy wrażenie niezdyscyplinowanych i niezdrowych. Problem ten dotyczy głównie włosów kręconych, ale nie tylko – także włosy lekko falowane, a nawet proste mogą się puszyć. Warto poznać przyczyny puszących się włosów, aby wiedzieć, jak zapobiec temu problemowi. A jeśli włosy już się puszą – dobrze jest poznać sekrety skutecznej pielęgnacji takich wymagających włosów.

Dlaczego włosy się puszą?

Puszenie włosów jest manifestacją ich zniszczenia i osłabienia struktury. Włosy przesuszone, uszkodzone, o wysokiej porowatości nie będą gładkie i lśniące, a staną się niesforne, o poszarpanych końcówkach, niepodatne na układanie i tworzą na głowie wrażenie chaosu.

Najczęstsze przyczyny puszenia się włosów to czynniki prowadzące do zniszczenia bądź przesuszenia włosów:

– rozjaśnianie
– trwała ondulacja
– częste farbowanie włosów
– częste suszenie suszarką czy modelowanie prostownicą
– stosowanie kosmetyków zawierających alkohol
– niewłaściwa dieta, niedoborowa w kwasy omega 3, aminokwasy siarkowe czy witaminy A i E

Te czynniki sprzyjają odwodnieniu macierzy włosa, a także zwiększeniu ich porowatości. Takie włosy są nadwrażliwe i bardzo podatne na dalsze uszkodzenia, jeśli zatem zauważysz puszenie się włosów – zafunduj włosom właściwą pielęgnację.

Jak dbać o puszące się włosy?

Podstawą pielęgnacji puszących się włosów jest ich odżywienie i regeneracja. Sprzyja to ich zdyscyplinowaniu i odbudowaniu ich struktury, a także zapobiega ich dalszemu niszczeniu, łamliwości i nadmiernemu wypadaniu włosów. Podstawą codziennej pielęgnacji jest mycie włosów delikatnym szamponem, a następnie zastosowanie pielęgnacji emolientowej. Polega ona na aplikacji oleju, odżywki ze składnikami lipidowymi, silikonowego serum na końcówki. Pomaga to zarówno zdyscyplinować włosy poprawiając ich wygląd, jak i wzmocnić strukturę włosów. Można poeksperymentować z szeroką ofertą specjalistycznych kosmetyków dedykowanych włosom z tendencją do puszenia się. Warto stosować także domowe maski regenerujące, np. z żółtka i oliwy czy oleju rycynowego.

W miarę możliwości warto unikać codziennego mycia włosów, mocnego pocierania ich ręcznikiem, suszenia ciepłym powietrzem, a jeśli suszenie suszarką jest konieczne – dobrze jest wybierać sprzęt z opcją jonizacji. Włosy lubią puszyć się pod wpływem wilgoci, a zjawisko to nasilają kosmetyki włosów zwane humektantami. Zazwyczaj te składniki kosmetyków o działaniu wiążącym wodę są pożądane – ale połączenie takiej pielęgnacji i wilgotnej aury pogorszy wygląd puszących się włosów. Należy zatem ostrożnie stosować kosmetyki zawierające glicerynę aloes, mocznik, miód, D – panthenol.

Jeśli powyższe zabiegi nie przyniosą efektu –warto pomyśleć o keratynowej pielęgnacji włosów. Keratynowe prostowanie włosów zapewnia efekt wygładzonych, wyprostowanych włosów, a jednocześnie zapewnia ich odżywienie i nawilżenie. Wzmocnienie struktury włosów keratyną, czyli ich naturalnym budulcem powoduje zauważalną natychmiast poprawę kondycji włosów i ogranicza ich puszenie się.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...