Regeneracja włosów – czy możliwe jest naprawienie zniszczonych włosów?

Regeneracja włosów – czy możliwe jest naprawienie zniszczonych włosówNasze włosy stale narażone są na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą odbijać się negatywnie na kondycji włosów. Uszkodzenie struktury włosów może dotyczyć jego najbardziej powierzchniowej warstwy włosów, jak i sięgać znacznie głębiej. Zła wiadomość jest taka, że nie zawsze można skutecznie zregenerować strukturę włosów, a dobra – że istnieją sposoby na natychmiastową poprawę wyglądu włosów.

W jaki sposób możemy uszkodzić strukturę włosów?

Dla zachowania zdrowego i pięknego wyglądu nasze włosy potrzebują odpowiedniej pielęgnacji kosmetykami, optymalnego odżywienia od wewnątrz oraz unikania czynników generujących uszkodzenia struktury włosów. Najczęściej uszkodzenia włosów spowodowane są codziennym oddziaływaniem na włosy czynników środowiskowych, takich jak skrajne temperatury, suche powietrze, promieniowanie słoneczne czy chlorowana lub słona woda. Pod wpływem ich działania może dojść do przesuszenia i nasilonej łamliwości włosów. W podobny sposób mogą działać uszkodzenia mechaniczne, generowane nieostrożnym rozczesywaniem włosów, pocieraniem ich ręcznikiem czy tapirowaniem. Uszkadzamy w ten sposób powierzchnię włosa, a uszkodzenie struktury łusek włosowych sprzyja utracie wody z głębszych struktur włosa. Efektem jest przesuszenie włosów, ich łamliwość, matowienie, zwiększenie porowatości włosów. Włosy stają się cienkie i słabe, wiele osób skarży się na przerzedzone włosy.

Największe spustoszenie sieją jednak uszkodzenia chemiczne włosów, spowodowane farbowaniem, rozjaśnianiem trwałą ondulacją. Dochodzi wtedy do uszkodzenia najgłębszych struktur włosów, a takich uszkodzeń nie można już cofnąć.

Na czym polega regeneracja włosów?

Uszkodzenie struktury zniszczonych włosów jest możliwe jedynie w niewielkich zakresie. Włosy nie mają zdolności do samoistnej regeneracji – wystająca ponad powierzchnię skóry część włosa to struktura martwa, nie mająca możliwości zregenerowania. Jedyna żywa część włosa to cebulka włosowa.

Jeśli Twoje włosy uszkodzone są w niewielkim stopniu, a ubytki struktury dotyczą jedynie powierzchniowej warstwy – możesz zastosować maski o silnie skoncentrowanej formule. Wzbogacają one strukturę włosów o cenne ceramidy, substancje lipidowe czy proteiny. Warunkiem powodzenia takiej terapii jest jej regularne stosowanie. Skuteczne okazuje się także stosowanie suplementów diety i właściwie zbilansowanego jadłospisu, a także wcierek ziołowych (skrzyp, pokrzywa, lucerna siewna, kozieradka). Skuteczne jest także olejowanie włosów.

Jeśli natomiast uszkodzenia włosów są znaczne – wtedy nie mamy możliwości ich zregenerowania. Można jednak poprawić doraźnie wygląd włosów – mowa o tzw. kondycjonowaniu włosów. Kondycjonowanie włosów to działanie ograniczone do powierzchni włosów, sprowadzające się do zamykania łuski włosa, wygładzenia jego powierzchni. Włos jest zdyscyplinowany, podatniejszy na stylizację, zyskuje blask. Stosując serum na rozdwojone końcówki można uzyskać efekt ich scalenia; jeśli jednak to nie wystarczy, warto regularnie przycinać końcówki włosów, co zapobiegnie dalszemu postępowaniu uszkodzeń włosa.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Pielęgnacja włosów w ciąży Pielęgnacja włosów w ciąży

Ciąża to okres szczególnej troski o zdrowie. Wiele przyszłych mam stara się także zachować nienaganny wygląd, choć pielęgnacja urody może nasuwać pewne wątpliwości – zwłaszcza te dotyczące bezpieczeństwa stosowania niektórych...

Olejowanie włosów krok po kroku Olejowanie włosów krok po kroku

Olejowanie włosów to zabieg, o którym ostatnio zrobiło się naprawdę głośno. W rzeczywistości oleje były używane w pielęgnacji włosów już tysiące lat temu przez mieszkanki Dalekiego Wschodu – a dziś...

Jak dbać o włosy podczas uprawiania sportu Jak dbać o włosy podczas uprawiania sportu?

Uprawianie sportu to coraz częściej wybierana forma spędzania wolnego czasu. Sport uznawany jest za skuteczny sposób na zachowanie młodego wyglądu, a także doskonałego stanu zdrowia. Uprawianie sportu wymaga jednak szczególnej...