Równowaga PEH w pielęgnacji włosów

Równowaga PEH w pielęgnacji włosówPielęgnacja włosów, sprowadzająca się do ich oczyszczania i odżywiania to najprostszy sposób na piękne i zdrowe włosy. Dziś mamy dostęp do rozmaitych kosmetyków do włosów, dedykowanych włosom suchym i zniszczonym, przetłuszczającym się, farbowanym czy wypadającym. Kosmetyki bardzo często musimy wybierać metodą prób i błędów, testując rozmaite opcje i obserwując, w jaki sposób reagują na nie Twoje włosy. Największy wpływ na to, jak kosmetyk zadziała na nasze włosy, ma skład kosmetyku, a zwłaszcza zawartość najważniejszych dla włosów związków – protein, emolientów i humektantów. Tzw. równowaga PEH w pielęgnacji zapewnia piękny wygląd włosów. Jak ją osiągnąć?

Proteiny, emolienty, humektanty – na co zwrócić uwagę?

W kosmetykach do włosów znaleźć możemy wiele składników – część z nich to składniki aktywne o właściwościach odżywczych, inne służą zachowaniu fizykochemicznych właściwości kosmetyków – trwałość kosmetyku, jego konsystencję, zdolność pienienia. Te składniki, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, to proteiny, emolienty i humektanty. Działają one na włosy w zróżnicowany sposób, dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi w ich stosowaniu.

Proteiny to związki pochodzenia roślinnego bądź zwierzęcego, których głównym zastosowaniem w pielęgnacji włosów jest odbudowa ubytków w strukturze włosa. Najczęściej spotykane składniki proteinowe to:

– proteiny mleka
– keratyna
– kolagen
– proteiny soi
– proteiny pszenicy
– jedwab
– elastyna

Emolienty natomiast to związki o charakterze lipidowym, których wpływ na włosy sprowadza się do ochrony włosów. Chronią przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, ponadto pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia włosów. W kosmetykach do włosów spotkać można następujące emolienty:

– silikony
– oleje mineralne
– parafina
– masło shea
– olej jojoba
– oliwa z oliwek
– olejek ze słodkich migdałów

Z kolei humektanty to związki o właściwościach nawilżających, takie jak aloes, panthenol, gliceryna, miód, kwas hialuronowy czy mocznik.

Jak zachować równowagę PEH?

Każde włosy potrzebują innej pielęgnacji. Włosy przerzedzone, zniszczone i suche doskonale zareagują na stosowanie kosmetyków zawierających humektanty i emolienty. Humektanty nawilżą włosy, zaś emolienty pomogą zachować wilgoć wewnątrz włosów i zapobiegną puszeniu się włosów. W przypadku włosów przetłuszczających się humektanty są jak najbardziej wskazane, zaś emolienty można stosować od połowy długości włosów lub na same końcówki.
Na pielęgnację proteinami dobrze powinny zareagować włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi. Jednak nie należy przesadzać ze stosowaniem kosmetyków proteinowych, gdyż nadmiar związków białkowych może osadzać się na powierzchni włosa prowadząc do tzw. przeproteinowania włosów. Włosy stają się wtedy matowe, łamliwe i trudne do ułożenia. Kluczem do skutecznej pielęgnacji włosów jest zatem odpowiednie dopasowanie kosmetyków do indywidualnych potrzeb włosów.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...