Silikony do włosów – pielęgnują czy szkodzą?

Silikony do włosów – pielęgnują czy szkodząSilikony to jedne z powszechnie stosowanych składników kosmetyków do włosów, które najczęściej kojarzą się z negatywnym oddziaływaniem na włosy. W powszechnej opinii silikony uznawane są za substancje obciążające włosy i przyczyniające się do pogorszenia ich kondycji. W rzeczywistości silikony mogą pozytywnie wpłynąć na wygląd włosów – należy jednak wiedzieć, jak je stosować.

Czym są silikony do włosów?

Silikony to substancje oleiste, które działają na włosy kondycjonująco. Oznacza to, iż nie przenikają w ich głąb i nie przyczyniają się do ich odżywienia czy zregenerowania struktury włosa. Działają natomiast na powierzchni włosów, wygładzając ich powierzchnię, scalając rozdwajające się końcówki włosów czy dodając blasku. Kolejną zaletą silikonów jest ich ochronny wpływ na włosy – zastosowanie kosmetyków z silikonami ogranicza negatywny wpływ czynników mechanicznych i chemicznych na strukturę włosów.

Silikony znaleźć można w szamponach, a także maskach i odżywkach. Kryją się pod rozmaitymi nazwami; najczęściej występujące silikony to:

– silikony zmywalne wyłącznie szamponami z SLS; tych najlepiej unikać; są to m. in.: Trimethylsilylamodimethicone, Trisiloxane
– silikony zmywalne szamponem bez SLS: Dimethiconol, Beheonoxy dimethicone, Phenyl trimethicone, Lauryl Methicone Copolyol
– silikony zmywalne odżywkami do włosów: Cyclo-x-siloxane, Amodimethicone/Dimethicone Copolyol
– silikony zmywalne wodą: PEG/PPG-20/15 Dimethicone, PEG-12 Dimethicone, PEG-7 Amodimethicone, PG-Propyl Silanetriol, Dimethicone Copolymer, Lauryl Methicone Copolyol
– silikony odparowujące z włosów: Decamethylcyclotetrasiloxane, Hexamethylcyclotrisiloxane, Hexamethyldisiloxane.

Jak stosować silikony do włosów?

Silikony powinny być stosowane ostrożnie – zawsze należy obserwować reakcję włosów na ich użycie. Warto zapoznać się z listą powyżej, aby wiedzieć, w jaki sposób zmywać silikony. Jeśli bowiem nie pozbędziemy się ich skutecznie z powierzchni włosów, będą się one nadbudowywać na włosach, prowadząc do ich matowienia i łamliwości. Ostatecznie pojawić mogą się przerzedzone włosy, pozbawione blasku, z rozdwojonymi końcówkami.
Podstawową zasadą stosowania silikonów jest zmywanie ich zawsze przed zastosowaniem kosmetyku o właściwościach regenerujących czy odżywczych. Nie jest zatem zalecane stosowanie szamponów z silikonami. Dobrze jest natomiast użyć maski, serum na końcówki włosów czy innego kosmetyku kondycjonującego. Dobrze jest ponadto unikać aplikowania silikonów na skórę głowy, gdyż może to prowadzić do wypadania włosów.

Podsumowując – silikony do włosów nie są złym wyborem, jednak należy dokładnie je usuwać z powierzchni włosów. Nie należy jednocześnie zapominać, że są to kosmetyki działające jedynie powierzchniowo, nie należy zatem zaniedbać odżywiania włosów specjalnymi kosmetykami. I przede wszystkim – warto wypracować własny rytuał silikonowania włosów – to my sami najlepiej ocenimy, jak na kosmetyki z silikonami zareagują nasze włosy.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Mocznik w pielęgnacji włosów Mocznik w pielęgnacji włosów

Mocznik to ceniony składnik kosmetyków do ciała, odpowiadający za dogłębne nawilżenie skóry. Ten związek stanowi fizjologiczny składnik płaszcza hydrolipidowego skóry, pełniąc działanie ochronne oraz utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Okazuje...

Jak skutecznie zapuścić włosy Jak skutecznie zapuścić włosy?

Zapuszczanie włosów – żmudny i bierny proces oczekiwania na moment, aż włosy osiągną upragnioną długość? Niekoniecznie. Oczywiście można ograniczyć się jedynie do czekania na porost włosów, ale można także zrobić...

Podejrzewasz łysienie androgenowe Udaj się do trychologa. Podejrzewasz łysienie androgenowe? Udaj się do trychologa.

Mocne i zdrowe włosy to bardzo ważny element wpływający korzystnie na wizerunek; zwłaszcza dla kobiet – jest to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety, coraz częściej zarówno kobiety, jak i mężczyźni...