Sucha i wrażliwa skóra głowy – jak ją pielęgnować?

Sucha i wrażliwa skóra głowy – jak ją pielęgnowaćPółki w drogeriach i aptekach uginają się od kosmetyków do przetłuszczającej się skóry głowy. Nie każdy jednak wie, że równie częstym problemem jest nadmiernie przesuszona skóra głowy. Mylona jest niekiedy z łuszczycą czy grzybicą skóry głowy, zaś jej przyczyną są przede wszystkim błędy pielęgnacyjne. Odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne powinny rozwiązać ten problem.

Jakie są główne przyczyny przesuszenia skóry głowy?

Każdy z nas przykłada ogromną wagę do nawilżania skóry twarzy i ciała, jednak mało kto pamięta o nawilżaniu skóry głowy. A przecież od jej właściwej kondycji zależy zdrowie włosów – przesuszona i podrażniona skóra głowy skutkuje bowiem często osłabieniem włosów, ich matowieniem i łamliwością, nadmiernym wypadaniem włosów i spowolnionym wzrostem.

Skóra sucha to skóra po prostu niedożywiona. Niedobory witamin i minerałów czy niewystarczające nawodnienie organizmu mogą odbijać się niekorzystnie na skórze głowy. Kolejną częstą przyczyną przesuszenia skóry głowy jest niewłaściwa jej pielęgnacja. Co to oznacza? Bardzo częstym błędem pielęgnacyjnym jest zbyt częste mycie skóry głowy. Jeśli Twoje włosy przetłuszczają się zbyt szybko, Twoją reakcją jest codzienne ich mycie. Warto uświadomić sobie jednak, że jest to nic innego, jak reakcja obronna organizmu przed nadmiernym przesuszeniem skóry. Częste mycie włosów oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków powoduje bowiem naruszenie fizjologicznej ochrony skóry, czyli płaszcza hydrolipidowego. Gdy brak tej warstwy ochronnej, dochodzi do kompensacyjnej nadprodukcji łoju i przetłuszczania włosów. Jednocześnie tłustym włosom towarzyszy podrażniona i swędząca skóra głowy.
Wspomniano o stosowaniu niewłaściwych kosmetyków. Mowa o formułach przeładowanych konserwantami, parabenami czy detergentami, które mogą przesuszać i podrażniać skórę głowy. Niekorzystnie wpływa także duża zawartość alkoholu. Przesuszać może także działanie wysokiej temperatury – suszarka czy lokówka powinny być zatem stosowane okazjonalnie.

Inne czynniki zewnętrzne generujące przesuszenie skóry głowy to: nadmierna ekspozycja na słońce, centralne ogrzewanie, klimatyzacja, zimne powietrze czy noszenie czapki zimą.

Przesuszona skóra głowy czy inne schorzenia?

Przesuszona skóra na głowie objawiać może się jej podrażnieniem, swędzeniem, zaczerwienieniem oraz łuszczeniem się skóry. Tego typu objawy różnicować należy z łupieżem, grzybicą skóry głowy oraz łuszczycą. Pewną podpowiedzią może być także ustąpienie dolegliwości po wprowadzeniu odpowiedniej pielęgnacji, skoncentrowanej na nawilżaniu i odżywianiu skóry głowy.

Pielęgnacja przesuszonej skóry głowy skoncentrowana powinna być na unikaniu podrażniających kosmetyków. Spróbuj pielęgnacji dermokosmetykami lub kosmetykami domowej roboty. Doskonałe efekty przyniesie stosowanie świeżego soku z aloesu, maski z żółtka i oliwy czy oleju kokosowego. Płukanka z octu jabłkowego przywraca pH skóry głowy i łagodzi swędzenie, zaś olejek z drzewa herbacianego łagodzi podrażnienia i działa antybakteryjnie. Jeśli chcesz się pozbyć uporczywego swędzenia skóry głowy, idealne efekty przyniesie stosowanie pasty z wody i sody oczyszczonej, Zanim zaaplikujesz ją na skórę głowy, możesz wetrzeć w skórę odrobinę oliwy z oliwek. Zaś wybitne właściwości odżywcze ma maska z awokado i banana. Świetnie sprawdzą się także naturalne peelingi – cukrowy, kawowy, z mielonych migdałów czy soli morskiej. Złuszczą one przesuszoną skórę oraz przygotują ją na przyjęcie składników odżywczych. Konieczne jest oczywiście ograniczenie zabiegów stylizujących z wykorzystaniem gorącego powietrza.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...