Trichotillomania – gdy rwiesz włosy z głowy

Trichotillomania – gdy rwiesz włosy z głowyTrichotillomania to coraz częściej występujące zaburzenie psychiczne, które polega na przymusie wyrywania włosów. Może dotyczyć nawet 2 – 3% społeczeństwa. Wraz z obsesyjnym obgryzaniem paznokci, trichotillomania określana jest mianem schorzenia psychodermatologicznego. Choroba ta najlepiej dowodzi ścisłego związku między zaburzeniami psychicznymi a pogorszeniem stanu skóry. Jakie są przyczyny tej choroby? I na czym polega jej terapia?

Trichotillomania – czy każdy z nas może zachorować?

W przypadku wielu zaburzeń o charakterze psychicznym kluczowe znaczenie mają predyspozycje genetyczne, a także zaburzenia w chemii mózgu. W przypadku trichotillomanii proponowanych jest kilka teorii, które mogłyby wyjaśnić predyspozycję to chorobliwego wyrywania włosów. Jedną z możliwości jest wystąpienie urazu okołoporodowego, inną – mutacje niektórych genów (np. SLITRK1). U podłoża choroby może ponadto leżeć nadmierna aktywność układu serotoninergicznego, ze zwiększonym stężeniem kwasu 5-hydroksyindolooctowego (5 – HIAA).

Choroba może ujawnić się w różnym wieku, przed 5 rokiem życia najczęściej występuje u chłopców, zaś powyżej 5 roku życia – u dziewczynek. Małe dzieci przechodzą to schorzenie nieco łagodniej niż osoby dorosłe. U maluchów trichotillomania kojarzona jest – podobnie jak stałe ssanie kciuka czy moczenie nocne – z przejawami lęku. U osób dorosłych natomiast wyrywanie włosów pojawia się na skutek czynnika stresogennego i stanowi sposób na rozładowanie napięcia. Najczęściej objawy choroby generowane są negatywnymi emocjami, choć zdarza się mimowolne wyrywanie włosów podczas wykonywania codziennych czynności, np. oglądania telewizji czy prowadzenia samochodu. Choroba ta znacznie częściej dotyczy kobiet. Wyrywanie włosów może być celowe lub nieświadome.

Trichotillomania najczęściej dotyczy włosów na głowie, ale nie tylko – osoby dotknięte tą przypadłością mogą wyrywać także owłosienie z dowolnego obszaru ciała, w tym brwi, rzęsy, włosy łonowe, owłosienie z rąk czy nóg. Poza wyrywaniem włosów chory przejawia tendencję do nadmiernego ich kręcenia, zwijania, a nawet żucia i połykania wyrwanych włosów (trichofagia).

Czy można wyleczyć trichotillomanię?

Nietrudno domyśleć się, że nałogowe wyrywanie włosów prowadzi do ich znacznego przerzedzenia. Przerzedzenie włosów może być równomierne na całej powierzchni głowy lub ma charakter miejscowy, nawet z powstaniem obszarów całkowitego wyłysienia. Jest to dla osób dotkniętych trichotillomanią kolejny powód do stresu – może to nasilać wyrywanie włosów i stale zaognia problem. Z czasem może dojść do izolacji społecznej, problemów ze snem, rozwoju stanów depresyjnych.

Terapia trichotillomanii polega na terapii łączonej – psychoterapii i farmakoterapii. Najczęściej stosowane są leki serotoninergiczne, które nie ograniczają nawyku wyrywania włosów, ale znacząco poprawiają nastrój, co przekłada się na większe powodzenie psychoterapii.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Mocznik w pielęgnacji włosów Mocznik w pielęgnacji włosów

Mocznik to ceniony składnik kosmetyków do ciała, odpowiadający za dogłębne nawilżenie skóry. Ten związek stanowi fizjologiczny składnik płaszcza hydrolipidowego skóry, pełniąc działanie ochronne oraz utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Okazuje...

Jak skutecznie zapuścić włosy Jak skutecznie zapuścić włosy?

Zapuszczanie włosów – żmudny i bierny proces oczekiwania na moment, aż włosy osiągną upragnioną długość? Niekoniecznie. Oczywiście można ograniczyć się jedynie do czekania na porost włosów, ale można także zrobić...

Podejrzewasz łysienie androgenowe Udaj się do trychologa. Podejrzewasz łysienie androgenowe? Udaj się do trychologa.

Mocne i zdrowe włosy to bardzo ważny element wpływający korzystnie na wizerunek; zwłaszcza dla kobiet – jest to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety, coraz częściej zarówno kobiety, jak i mężczyźni...