Czy można przyspieszyć cykl życiowy włosa?

Czy można przyspieszyć cykl życiowy włosaWłosy to twory skóry, które podlegają fizjologicznemu cyklowi życia – wzrostu i spoczynku. Włosy stale rosną, zatem odnosimy wrażenie, że są to struktury podlegające intensywnym podziałom komórkowym. W rzeczywistości jednak przeważająca część włosa to martwa struktura – cała część włosa widoczna ponad powierzchnią skóry zbudowana jest z martwych komórek. Za wzrost włosa odpowiadają jedynie zlokalizowane w skórze mieszki włosowe. Jak przebiega cykl życia włosa? W jaki sposób jego zaburzenia powodują łysienie? I czy można wpłynąć na pobudzenie fazy wzrostu włosów?

Cykl rozwojowy włosów

Fizjologiczny cykl życiowy włosa to stale powtarzające się etapy wzrostu i wypadania włosów. Dzięki temu, że włosy na głowie rosną asynchronicznie, nie wszystkie włosy znajdują się w tej samie fazie. Oznacza to brak masowego wypadania włosów.

Najdłużej trwającą fazą cyklu życiowego włosa jest anagen, czyli okres aktywnego wzrostu włosów. Ten etap trwa około 2 do 12 lat, a jego długość uwarunkowana jest genetycznie. W tym okresie dochodzi do intensywnego namnażania się komórek w mieszku włosowym, co skutkuje stopniowym wydłużaniem się włosów. Kolejny etap to katagen, czyli faza przejściowa, podczas której dochodzi do zahamowania podziałów komórkowych, macierz włosa zanika a cebulka włosa przesuwa się w kierunku powierzchni skóry. Katagen trwa około 2 – 3 tygodni, a po nim następuje telogen, czyli faza wypadania włosów. Ten etap trwa 30 – 90 dni. Około 90% włosów przebywa w fazie anagenu, 3% – w fazie katagenu, a około 13% – w fazie telogenu.

Łysienie telogenowe – gdy cykl włosa ulega zaburzeniu

Na skutek działania rozmaitych czynników może dojść do zaburzenia cyklu życia włosów, a zwłaszcza wydłużenia fazy telogenu. Wtedy rozwija się tzw. łysienie telogenowe, czyli stan, w którym w fazie telogenu może być nawet 80% włosów. Prowadzi to do wypadania włosów i zahamowania ich odrastania. Najczęstsze przyczyny łysienia telogenowego to:

– stres
– niedoczynność lub nadczynność tarczycy
– przewlekłe stany zapalne
– niedobory pokarmowe
– stosowanie retinoidów czy leków przeciwkrzepliwych
– infekcje wirusowe

Najczęściej łysienie telogenowe ma charakter odwracalny i ustępuje samoistnie po okresie około pół roku. Najczęściej nie dochodzi do całkowitej utraty włosów, gdyż nie wszystkie włosy zatrzymują się w fazie telogenu; zauważalne są natomiast znacznie przerzedzone włosy. Charakterystyczne jest wystąpienie objawów łysienia telogenowego dopiero kilka miesięcy po zadziałaniu czynnika wywołującego zaburzenie.

Podstawą leczenia łysienia telogenowego jest usunięcie jego przyczyny. Pomocniczo można stosować preparaty pobudzające krążenie krwi skóry głowy, a także zabiegi zwiększające efektywność pracy komórek macierzystych. Mowa o zabiegach mezoterapii igłowej, zwłaszcza z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego oraz kosmetykach stymulujących mieszki włosowe, np. zawierających stemoksydynę czy minoksidil.

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Dopisać jeszcze jakieś jedno zdanie dłuższe.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...

Brak produktów