Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Jak dbać o naturalny kolor włosówGłęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto poświęcić nieco uwagi właściwej pielęgnacji, która na dłużej podtrzyma pożądany odcień włosów.

Jak dbać o naturalny odcień włosów?

Osoby o naturalnych, niefarbowanych włosach mają kilka możliwości, aby móc jak najdłużej cieszyć się głębokim odcieniem włosów. Jednym z najbardziej znanych sposobów są z pewnością płukanki do włosów, które idealnie sprawdzą się zarówno w przypadku włosów blond, jak i ciemnych. Najskuteczniejsze płukanki dla włosów brązowych lub czarnych to płukanki z:

– orzechów włoskich
– nagietka
– kory dębu
– krwawnika
– alg brunatnych
– kawy

Z kolei włosy blond doskonale reagują na płukankę z rumianku czy soku z cytryny rozcieńczonego wodą.

Bardzo ważna jest także ochrona włosów przed promieniowaniem UV, gdyż słońce może powodować blaknięcie koloru. W sezonie letnim konieczne jest zatem noszenie kapelusza, a także stosowanie kosmetyków zawierających filtry anty – UV. Dobrze jest także unikać suszenia włosów na słońcu oraz dokładne mycie głowy po kąpieli w chlorowanej wodzie.

Osoby o ciemnych włosach mogą także zwiększyć efektywność procesu syntezy fizjologicznego barwnika włosów, czyli melaniny. Prekursorem do syntezy tego barwnika jest aminokwas fenyloalanina – można go dostarczyć wraz z dietą, spożywając m. in. rośliny strączkowe (soję, soczewicę, fasolę czy groch). Inne źródła fenyloalaniny to mięsa, ryby, nabiał czyli produkty bogate w białko.

A jak dbać o kolor włosów farbowanych?

Włosy farbowane wymagają stosowania specjalnych kosmetyków, które dedykowane są włosom po koloryzacji. Ma to na celu nie tylko utrzymanie koloru, ale przede wszystkim dogłębne odżywienie włosów. Zwłaszcza cienkie i rzadkie włosy mogą ulec znacznemu osłabieniu podczas koloryzacji. Idealnie jest unikać codziennego mycia włosów, gdyż spowoduje to szybkie wypłukiwanie pigmentów. Do mycia dobrze jest stosować delikatny szampon oczyszczający, wolny od siarczanów. Można także spróbować myć włosy odżywką o delikatnych właściwościach pieniących.

Aby włosy farbowane prezentowały się nienagannie, konieczne jest ich odżywianie i nawilżanie – w tym celu doskonale sprawdzą się maski i odżywki bez spłukiwania. Tak jak w przypadku włosów naturalnych, zalecana jest ochrona przed działaniem słońca czy wody chlorowanej. Ponadto przed zastosowaniem suszarki czy prostownicy konieczne jest stosowanie preparatów termoochronnych.

Podczas zabiegu koloryzacji należy natomiast pamiętać, aby nie stosować zbyt mocnego utleniacza, gdyż nadmiernie osłabia to i uwrażliwia włosy. A bezpośrednio po farbowaniu warto zaaplikować na włosy ampułkę zamykającą łuski włosa – dzięki temu pigmenty nie wypłukają się zbyt szybko.

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Dopisać jeszcze jakieś jedno zdanie dłuższe.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...

Brak produktów