Podstawowe zasady pielęgnacji włosów i skóry głowy

Wiele osób marzy o zdrowych i zadbanych włosach. Uzyskanie pożądanego rezultatu wymaga jednak dużo pracy i cierpliwości. Aby osiągnąć piękny wygląd włosów, warto stosować się do kilku prostych porad. Czy znasz podstawowe zasady pielęgnacji kosmyków? Czy wiesz jak zadbać o włosy zimą i latem? Jak prawidłowo myć włosy? Jak suszyć włosy i nie dopuścić do ich przesuszenia? Jak dbać o skórę głowy?

Przestań niszczyć swoje włosy

Często zdarza się, że to właściciel czy właścicielka są odpowiedzialni za zniszczone i rzadkie włosy. W przypadku kobiet od razu przychodzą na myśl takie zabiegi jak wielokrotne farbowanie, suszenie suszarką, prostowanie, kręcenie, używanie silnych lakierów czy innych kosmetyków obciążających włosy. Mężczyźni niejednokrotnie stosują te same zabiegi, a dodatkowo, często narażają włosy na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, takich jak słońce czy mróz. Wielu z tych czynników nie da się całkowicie wyeliminować. Warto zaznaczyć, że ich działanie jest obciążające dla włosów i jeśli występują zbyt często, prowadzą do ich zniszczenia.

Dbaj o właściwą dietę

Czynnikiem wpływającym na poprawę kondycji włosów jest stosowanie diety bogatej w składniki budulcowe i witaminy. Wygląd naszych kosmyków zależy od ilości mikro i makroskładników w organizmie. Brak któregokolwiek z nich wpływa niekorzystnie na stan włosa. W odpowiednio zbilansowanej diecie należy pamiętać o białkach, które są podstawowym składnikiem budulcowym komórek włosów, skóry i paznokci. Równie istotne są witaminy, szczególnie A i E oraz cała grupa witamin B. W razie konieczności dietę można uzupełnić suplementami dostępnymi w aptekach. Należy pamiętać, że suplementy nie są w stanie zastąpić odpowiedniej diety, a jedynie ją uzupełniają.

Bądź delikatny dla kosmyków

Pośpiech i życie w ciągłym biegu sprawia, że nie dbamy o odpowiednią pielęgnację włosów. Często zapominamy, że włosy są bardzo delikatne, a podczas ich mycia, wycierania, suszenia i rozczesywania nasze ruchy powinny być spokojne, powolne i precyzyjne. Bardzo istotny jest wybór subtelnych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Postępując z włosami delikatnie i używając równie delikatnych szamponów czy odżywek, nasze włosy odwdzięczą się pięknym wyglądem.

Ajurwedyjska pielęgnacja włosów

Ajurwedyjska pielęgnacja włosówAjurweda to licząca sobie tysiące lat naturalna medycyna hinduska. Zakłada ona holistyczne podejście do kwestii zdrowia, a także urody. W myśli filozofii ajurwedyjskiej włosy i paznokcie są czułymi wskaźnikami naszego stanu zdrowia, zatem dla zachowania ich nienagannego wyglądu warto zadbać o cały organizm. Wskazana jest także zewnętrzna pielęgnacja samych włosów. Wedle zaleceń Ajurwedy najskuteczniejsza jest naturalna pielęgnacja włosów, bazująca na ziołach i olejkach.

Ajurwedyjskie zioła do włosów

Podstawą pielęgnacji włosów zgodnie z zasadami Ajurwedy jest stosowanie ziół – wykorzystać można je do sporządzenia szamponów, masek czy odżywek. Także naturalne farby do włosów bazują na ziołach ajurwedyjskich – henna, poza barwieniem włosów, ma właściwości odżywiające i wzmacniające.

[HAIR LEWA]Inne cenne zioła ajurwedyjskie to:

  • amla wzmacniająca i pogrubiająca włosy oraz pobudzająca porost włosów
  • brahmi o właściwościach odżywczych i wzmacniających włosy; zioło to doskonale sprawdza się w pielęgnacji rzadkich włosów – ogranicza ich nadmierne wypadanie, ponadto spowalnia siwienie włosów
  • neem o właściwościach antybakteryjnych i przeciwłupieżowych
  • shikakai o właściwościach oczyszczających; zioło to zachowuje fizjologiczne pH skóry głowy, nie narusza ochronnej warstwy lipidowej i zapewnia doskonałe nawilżenie włosów
  • kurkuma pobudzająca krążenie krwi w skórze głowy, co pobudza mieszki włosowe, wzmacnia włosy i intensyfikuje tempo ich wzrostu
  • sedr, czyli głożyna ograniczająca nadmierne wypadanie włosów, chroniące je przed uszkodzeniami i dodająca włosom objętości

 
Wspomniane zioła znaleźć można w drogeryjnych kosmetykach do włosów, można także zakupić je w sklepach ziołowych czy z produktami ekologicznymi – i z takich surowców wykonać samodzielnie domowe kosmetyki do włosów. Tego typu zioła kondycjonujące najczęściej dostępne są w postaci proszku i wtedy wystarczy wymieszać je z wodą czy olejkiem pielęgnującym, aby otrzymać odżywczą maseczkę czy oczyszczający peeling do skóry głowy. Natomiast napar z takich ziół można wykorzystać do wykonania wzmacniającej wcierki do włosów, ale także można je pić i wzmacniać włosy od wewnątrz.

Ajurwedyjskie olejki do włosów

W ajurwedyjskiej pielęgnacji włosów bardzo ważną rolę odgrywają masaże skóry głowy – a te najlepiej wykonać stosując naturalne olejki. Ich wykorzystanie umożliwia wykonanie zabiegu masażu, a także dostarcza skórze głowy cennych substancji odżywczych. Dzięki masażowi wnikają one w głąb skóry i bezpośrednio odżywiają mieszki włosowe. Olejki mogą być także wykorzystane do zabiegu olejowania włosów. Jeśli szukasz naturalnego sposobu na odżywienie i zagęszczanie włosów – domowe sposoby z wykorzystaniem Ajurwedy sprawdzą się doskonale.

Poeksperymentuj z następującymi olejkami do włosów:

  • olejek sezamowy odżywia, działa przeciwzapalnie, ogranicza utratę wody z włosów i skóry, nawilża, ogranicza przesuszenie włosów
  • olejek migdałowy regeneruje włosy, scala rozdwojone końcówki oraz chroni włosy przed przesuszeniem
  • olejek brahmi ogranicza łamliwość i wypadanie włosów.

 

Trzy kroki do pięknych włosów zimą

Jak dbać o włosy zimąNasze ciało gwałtownie reaguje na zmiany pogody. Zimą często czujemy się ospali, bez animuszu i chęci do życia. To właśnie wtedy, kiedy dni stają się krótsze, a każdego ranka obserwujemy gałązki szronu na szybach, odnotowuje się największą ilość przypadków depresji i przygnębienia. Zima wpływa niekorzystnie na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Jeśli obserwujesz zwiększoną ilość włosów, które zostają na Twojej szczotce, rozejrzyj się dookoła – odpowiedź może być tuż za oknem.

Temperatura i jej drastyczne zmiany są jedną z najczęstszych przyczyn sezonowego wypadania włosów. Warto objąć je szczególną troską i zawczasu przygotować na nadejście zimy. Jak dbać o włosy zimą?

Krok 1: nawilżenie

Zwłaszcza zimą musisz zadbać o właściwe nawilżenie włosów. Działaj na dwa fronty, od wewnątrz i zewnątrz. Nawadniaj się. Pij dużo wody (ponad 2 litry dziennie), nawet wtedy, gdy nie czujesz pragnienia. Dobrym trikiem jest urozmaicenie wody plastrami cytryny lub listkami mięty. Dodatkowe składniki pomogą oczyścić organizm i dodadzą smaku zwykłej wodzie.

Włosy po lecie są suche i zniszczone przez nadmierne działanie słońca. Zainwestuj w dobrą odżywkę i szampon intensywnie nawilżający, który pomoże odżywić i przywrócić blask kosmykom.

Krok 2: dodatkowe odżywienie

Szampon i odżywka to nie wszystko. Jest kilka elementów, które zimą warto włączyć do rutynowej pielęgnacji włosów.

  • Raz w tygodniu nałóż maskę na włosy.
  • Pomyśl o olejowaniu włosów. Szczególnie dobrze sprawdzą się oliwa z oliwek, olej kokosowy i migdałowy. Kuracja olejami nie tylko znacząco poprawia kondycję włosów, ale również wpływa kojąco na skórę głowy.
  • Zbyt częste mycie głowy wypłukuje naturalne oleje, które dbają o Twoje włosy. Zamiast tradycyjnego szamponu sięgnij po jego suchy odpowiednik, który podniesie i doda świeżości włosom.
  • Jeśli lubisz stylizować włosy za pomocą prostownicy, suszarki lub lokówki, zadbaj o odpowiednią ochronę dla Twoich włosów. Znajdź najlepszy dla Ciebie, wysokiej jakości spray ochronny przed wysoką temperaturą.
  • Pozbądź się suchych, zniszczonych końcówek i nadaj włosom lekkość, której szczególnie potrzebują w ciągu najbliższych, zimowych miesięcy. Staraj się wyrobić zdrowy nawyk i podcinać włosy co 6-7 tygodni.

 

Krok 3: prewencja

Takie czynniki jak mróz, zimny wiatr, deszcz mogą osłabiać i niszczyć strukturę włosa. Lepiej zapobiegać niż leczyć efekty ich wpływu.

Za każdym razem, gdy wychodzisz z domu, zakładaj czapkę. Szczególnie korzystne dla Twoich włosów są dodatki z jedwabiu lub satyny, które nie powodują elektryzowania się włosów. Dbaj, by włosy (nawet pod czapką) były idealnie suche. Mokre włosy mogą być główną przyczyną wielu przykrych następstw i poważnych problemów. Nie należy stylizować wilgotnych bądź mokrych włosów, co dopiero mówić o wychodzeniu z domu z „mokrą głową”!

Jak przygotować włosy na lato?

Lato to czas, gdy często ograniczamy stosowanie kosmetyków. Jednocześnie nasza skóra i włosy potrzebują ochrony przed przesuszeniem. Włosy są latem narażone na działanie suchego i gorącego powietrza, słonej czy chlorowanej wody, promieniowania słonecznego – samo używanie szamponu może zatem okazać się niewystarczające. Warto zadbać o włosy jeszcze przed udaniem się na urlop – pomoże to ograniczyć uszkodzenia struktury włosów i cieszyć się ich pięknym wyglądem przez całe lato.

Jakiej pielęgnacji potrzebują Twoje włosy przed latem?

Lato to okres sprzyjający przesuszeniu włosów – a od przesuszenia już jeden krok dzieli nasze włosy od powstania mało pożądanych zmian:

  • matowości
  • pozbawienia włosów koloru
  • nadmiernej łamliwości
  • wypadania włosów i przerzedzenia włosów
  • zwiększenia porowatości włosów

 
Kluczowe znaczenie ma zatem nawilżenie włosów i pielęgnacja sprzyjająca wygładzaniu włosów i domykaniu łusek włosa. Pozwala to zachować wodę w głębokich warstwach macierzy włosów. Najważniejszym zabiegiem sprzyjającym nawilżeniu włosów jest mycie włosów delikatnym szamponem, który nie podrażni skóry głowy i nie przesuszy włosów. Równie ważne są odżywki czy maski odżywcze. Powinny one utrzymywać ochronną warstwę lipidową. Najlepiej sprawdzą się kosmetyki emolientowe, ale równie skuteczne są naturalne olejki – arganowy, migdałowy, lniany czy masło shea. Bardzo skuteczną metodą pielęgnacji jest metoda OMO: odżywka – mycie – odżywka. Przed umyciem głowy szamponem należy nałożyć na mokre włosy lekką odżywkę, następnie umyć włosy szamponem, a na koniec zaaplikować bardziej odżywczą maskę.

Warto zrezygnować z inwazyjnych zabiegów fryzjerskich czy stylizujących. To nie czas na przeprowadzanie zabiegów trwałej ondulacji czy rozjaśniania, prostowania włosów. Można ponadto udać się do gabinetu fryzjerskiego na zabieg regenerujący włosy.

A gdy nadejdzie lato…

Latem zasady pielęgnacji włosów są podobne – stosujemy lekkie kosmetyki o nawilżającej i ochronnej formule. Konieczne jest ponadto stosowanie filtrów UV na włosy. Przed zażyciem kąpieli w wodzie chlorowanej lub słonej warto użyć silikony do włosów, które zabezpieczą włosy przed przesuszeniem i zniszczeniem. Po zastosowaniu slikonów należy oczyścić włosy szamponem zawierającym SLS. Nie należy suszyć włosów na słońcu – lepszym wyborem będzie suszarka do włosów lub suszenie włosów w cieniu.

Nie bez znaczenie jest także dieta – dostarczenie produktów zawierających kwasy omega 3 odżywi włosy od wewnątrz i złagodzi wszelkie podrażnienia skóry głowy. Jedz zatem jak najwięcej ryb, orzechów, nasion chia czy siemienia lnianego, a także nierafinowanych olejów roślinnych. Na kondycję włosów pozytywnie wpłynie także witamina C, A i E oraz magnez, żelazo czy cynk. Warto odpowiednio nawadniać organizm i pić jak najwięcej naparów ziołowych. Lato to dobry czas aby sięgnąć także po suplementy diety wzmacniające włosy.

Mycie włosów – czy robisz to dobrze?

Mycie włosów – czy robisz to dobrzeMycie włosów to bez wątpienia najważniejszy element pielęgnacji włosów i skóry głowy. Ma na celu usunięcie zanieczyszczeń i sebum, a także odżywienie włosów. Jeśli wydaje Ci się, że w kwestii mycia włosów nie ma zbyt wiele do opowiadania – jesteś w błędzie. Istnieje bowiem szereg czynników decydujących o tym, czy mycie włosów okazuje się być skutecznym zabiegiem.

Podstawowe zasady właściwego mycia włosów

Aby mycie włosy skutecznie je oczyszczało, a nie wpływało negatywnie na kondycję skóry i włosów, konieczne jest przede wszystkim wykonywanie tego zabiegu z odpowiednią częstotliwością. Jak często należy myć włosy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – po prostu myj włosy tak często, jak tego potrzebują. Jedni będą myć włosy codziennie, inni – raz na tydzień.

Kolejną kluczową kwestią jest prawidłowe mycie włosów krok po kroku:

  • przed myciem warto rozczesać włosy
  • szampon zawsze powinien być rozcieńczony w niewielkiej ilości wody, a także spieniony przed zaaplikowaniem go na głowę – zapewni to dotarcie substancji myjących w każdy zakamarek skóry głowy i włosów
  • należy myć wyłącznie skórę głowy, włosom do oczyszczenia wystarczy jedynie spływająca po nich piana
  • wskazane jest wykonywane delikatnych ruchów masujących, niewskazane jest pocieranie włosów czy skóry
  • do spłukiwania idealnie nadaje się letnia woda, a na koniec można użyć wody chłodniejszej, która zamknie łuskę włosa i wygładzi go, zapewniając nienaganny połysk
  • włosy dobrze jest delikatnie osuszyć ręcznikiem, a następnie ostrożnie rozczesać i wysuszyć; najlepiej jest suszyć włosy bez użycia suszarki.

 

A jakie są metody mycia włosów?

Ogólne zasady mycia włosów omówione zostały na przykładzie najpopularniejszej techniki mycia włosów – z użyciem szamponu. Okazuje się jednak, że technik włosów jest znacznie więcej. Oto one:

  • mycie włosów samą odżywką, gdy na zwilżone włosy aplikujemy wyłącznie odżywkę – to sposób dobry dla osób o suchych i zniszczonych włosach, niepolecana jest natomiast posiadaczom włosów przetłuszczających się; odżywka powinna mieć lekką formułę – bez parafiny i silikonów, pożądana jest natomiast obecność surfaktantów dających efekt spienienia odżywki
  • szampon + odżywka to po prostu technika zakładająca umycie włosów szamponem, a następnie zaaplikowanie odżywki (do spłukiwania lub bez spłukiwania)
  • szampon + odżywka + odżywka to metoda wykorzystująca szampon, a następnie odżywkę do spłukiwania, a na końcu – odżywkę bez spłukiwania
  • odżywka + mycie polega na zaaplikowaniu na włosy (suche lub zwilżone) odżywki, a następnie – zmyciu jej przy użyciu szamponu
  • odżywka + szampon + odżywka to coraz bardziej popularna metoda mycia włosów, określana także mianem OMO (odżywka – mycie – odżywka); w metodzie tej rozpoczynamy mycie włosów od nałożenia odżywczej maski, następnie stosujemy szampon, a finalnie – aplikujemy lekką odżywkę o działaniu nawilżającym

 
Warto poeksperymentować z różnymi metodami mycia włosów – włosy suche zareagują na określoną technikę mycia inaczej niż włosy przetłuszczające się; przerzedzone włosy dobrze zareagują na dodanie do odżywki odrobiny wzmacniającej glinki. Metodą prób i błędów warto wypracować najlepszą technikę mycia włosów, odpowiadającą indywidualnym potrzebom naszych włosów.

Jak suszyć włosy, aby im nie szkodzić?

Suszenie włosów suszarką to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. Większość z nas nie ma bowiem czasu, aby czekać aż włosy same wyschną. Jednak codzienne stosowanie suszarki może odbić się niekorzystnie na kondycji włosów. Może – ale nie musi. Wystarczy jedynie poznać kilka podstawowych zasad suszenia włosów. Kilka prostych trików wystarczy, aby używanie suszarki nie zaszkodziło zdrowiu i wyglądowi włosów.

Podstawowe zasady suszenia włosów

Jak suszyć włosy, aby im nie szkodzićNiekorzystny wpływ suszarki na włosy kojarzony jest najczęściej z działaniem wysokiej temperatury. Kluczowe dla bezpieczeństwa włosów jest zatem używanie niższej temperatury. Niech zatem nawiew powietrza używany do suszenia włosów będzie chłodny lub co najwyżej ciepły – nigdy nie stosuj natomiast gorącego powietrza. Oczywiście stosując chłodniejszy nawiew musisz liczyć się z nieco dłuższym czasem suszenia włosów, ale za to mniej im zaszkodzisz.

Poza odpowiednią temperaturą ważne jest to, w jaki sposób traktujemy włosy po umyciu. Ważne jest, aby nigdy nie suszyć suszarką mokrych włosów, z których kapie woda. Warto osuszyć zatem włosy ręcznikiem – ale nie pocierać ich mocno, a jedynie przycisnąć do nich ręcznik. Następnie należy je delikatnie rozczesać i koniecznie zabezpieczyć kosmetykiem termoochronnym. Jeśli Twoje włosy są mocno przesuszone i zniszczone, masz łamliwe i przerzedzone włosy – możesz zastosować serum ochronne na całej długości włosów. Natomiast jeśli włosy są w dobrej kondycji – wystarczy serum jedynie na końcówki włosów.

Włosy powinny być suszone z odległości co najmniej 20 – 30 cm, zgodnie z kierunkiem ich wzrostu – co sprzyja domknięciu włosów, ich wygładzeniu i lepszej podatności na modelowanie. Jeśli modelowanie włosów jest konieczne – najlepiej jest ograniczyć dodatkowo stosowanie lokówki czy prostownicy. Dla większej objętości włosów wystarczy suszyć włosy głową w dół, a dla wygładzenia włosów można wymodelować je na okrągłej szczotce.

Jaka suszarka będzie najlepsza?

Aby suszenie włosów nie prowadziło do ich zniszczenia, warto wybrać funkcjonalną suszarkę do włosów.

Najważniejsze parametry dobrej suszarki do włosów to:

  • regulacja temperatury
  • regulacja siły nawiewu
  • przycisk chłodnego nawiewu
  • funkcja jonizacji neutralizująca jony dodatnie powstałe podczas suszenia, co sprzyja wygładzeniu włosów i domknięciu łusek włosa
  • wymienne nakładki (np. dyfuzor, końcówka do prostowania włosów)

 

A jeśli jednak suszenie włosów im zaszkodzi?

Jeśli gorące powietrze zaszkodziło Twoim włosom, prawdopodobnie stały się one łamliwe, matowe, cienkie, przerzedzone i z rozdwajającymi się końcówkami. Konieczna jest wtedy ich kompleksowa pielęgnacja, obejmująca zarówno odżywianie włosów, jak i ich ochronę przed szkodliwymi czynnikami. Stosuj zatem odżywcze maski na bazie olejków roślinnych, ale uważaj na kosmetyki z keratyną czy innymi proteinami. Mogą się one osadzać na powierzchni włosów i nasilać ich matowość i łamliwość. Chroń włosy przed promieniowaniem UV, gorącym i zimnym powietrzem, mechanicznymi uszkodzeniami spowodowanymi zabiegami modelującymi. Ogranicz zabiegi koloryzacji czy rozjaśniania włosów.

Jak zapobiegać przesuszeniu włosów?

Jak zapobiegać przesuszeniu włosówJednym z najczęściej spotykanych problemów z włosami jest ich nadmierne przesuszenie. Podobnie jak skóra, także i włosy potrzebują optymalnego poziomu nawodnienia. Gdy włosy utracą zbyt dużo wody, odbija się to niekorzystnie na ich wyglądzie. Staja się łamliwe, osłabione, mogą wolniej rosnąć. W efekcie pojawia się problem wypadających i rzadkich włosów. Odpowiednia pielęgnacja powinna ograniczyć ryzyko przesuszenia włosów i wspomóc kondycję włosów już dotkniętych tych problemem.

Jak rozpoznać przesuszone i zniszczone włosy?

Niektórzy z nas mają z natury suche włosy – nie oznacza to zatem, że są to włosy zniszczone. Aby rozpoznać, czy przesuszenie włosów jest efektem zniszczenia włosów, czy wynika po prostu z natury naszych włosów, należy obserwować włosy. Te, które są po prostu suche z natury, po umyciu będą przez kilka godzin nawilżone, a z upływem czasu staną się suche, szorstkie i matowe oraz niezdyscyplinowane. Z kolei włosy przesuszone na skutek niewłaściwej pielęgnacji będą po umyciu mocno przesuszone, a po kilku godzinach stają się gładsze i miększe. Bardzo często naturalnie suche włosy występują u osób o falowanych lub kręconych włosach.

Dlaczego włosy stają się przesuszone?

Nasz włos w około 10% składa się z wody, która zlokalizowana jest w łodydze włosa. Odpowiednie uwodnienie łodygi włosa wiąże się z jego elastycznością oraz odpornością na działanie czynników uszkadzających. Optymalnie nawodnione spoiwo międzykomórkowe spaja ze sobą łuski włosów, czyniąc strukturę włosa mocniejszą. W skład tego spoiwa wchodzą ceramidy, czyli związki o właściwościach hydrofilowych. Nawodnieniu włosów sprzyja także ochronna funkcja sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe skóry.

Najczęstsze przyczyny przesuszenia włosów to:

  • zbyt częste mycie i suszenie włosów
  • stosowanie niewłaściwych kosmetyków
  • rozjaśnianie włosów i farbowanie
  • narażanie włosów na działanie słońca
  • niewystarczająca aktywność gruczołów łojowych, a zatem przesuszenie skóry głowy
  • niedobór kwasów omega 3 w diecie
  • problemy hormonalne
  • przyjmowanie zbyt małych ilości płynów.

 

Jak zapobiegać przesuszeniu włosów?

Podstawowe zasady pielęgnacji włosówAby nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia włosów, nie należy przesadzać z ich myciem. Używajmy szamponu wyłącznie wtedy, gdy nasze włosy naprawdę tego potrzebują. Podobnie jest z suszeniem, prostowaniem, zabiegami farbowania czy rozjaśniania. Warto stosować filtry UV, dokładnie myć włosy po kąpieli na basenie czy w morzu.

Do pielęgnacji włosów należy używać kosmetyków o działaniu nawilżającym i odżywczym, zawierających m.in.:

  • naturalne olejki roślinne
  • humektanty, czyli związki wiążące wodę (miód, gliceryna, kwas hialuronowy, lecytyna, panthenol czy aloes)
  • ceramidy

 
Ponadto warto wypijać co najmniej dwa litry płynów dziennie i dostarczać jak najwięcej kwasów omega 3 – znajdziemy je w rybach, olejach roślinnych, orzechach, awokado czy siemieniu lnianym. Taka pielęgnacja włosów powinna uchronić je przed przesuszeniem, rozdwajaniem końcówek, łamliwością i przerzedzeniem włosów.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Przetłuszczanie się skóry głowy to jeden z najczęściej spotykanych problemów z włosami. Zazwyczaj postrzegamy ten problem jedynie przez pryzmat jego wpływu na estetykę fryzury, podczas gdy u podłoża tego zaburzenia mogą leżeć niektóre schorzenia skóry głowy. Manifestacją ich obecności jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych. W warunkach fizjologicznych wydzielanie umiarkowanych ilości łoju na skórze głowy pełni rolę ochronną dla skóry i włosów, jednak zaburzenia pracy gruczołów prowadzi do zbyt obfitego natłuszczenia skóry głowy. Szczególnie widoczne jest to w przypadku cienkich i przerzedzonych włosów.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Przyczyny przetłuszczania się włosów mogą mieć różnorodny charakter. Najczęściej wynikają one z niewłaściwej pielęgnacji włosów – a zasadniczym błędem, który popełniany jest nagminnie jest przesuszanie skóry głowy. Zbyt sucha skóra odpowiada – w ramach kompensacji – nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Przesuszaniu skóry głowy sprzyja stosowanie kosmetyków zawierających alkohole, SLS, częste stosowanie suszarki do włosów czy narażenie jej na zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury. Niekorzystnie może zadziałać także kontakt z chlorowaną wodą.

Winowajcą może być niewłaściwa częstotliwość mycia włosów:

  • zbyt rzadkie mycie włosów sprzyja kumulacji na skórze głowy łoju, zanieczyszczeń i składników kosmetyków, co spowoduje przetłuszczenie powierzchni głowy
  • zbyt częste mycie włosów usuwa ochronną warstwę sebum i sprzyja przesuszeniu skóry włosów

 
Nadmierne przetłuszczanie skóry głowy towarzyszy także niektórym schorzeniom skóry, takim jak łuszczyca, a także schorzeniom ogólnoustrojowym, np. nadczynności tarczycy czy zaburzeniom poziomu hormonów płciowych. I wreszcie – aktywność gruczołów łojowych określana jest predyspozycjami genetycznymi, stanowi zatem bardzo indywidualną kwestię.

Jak ograniczyć nadmierny łojotok skóry głowy?

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się powinna przebiegać dwutorowo – z jednej strony chodzi o wyeliminowanie tych czynników, które generują nadmierny łojotok, a z drugiej – zapewnienie optymalnego nawilżenia i odżywienia skóry głowy. Najczęstszym błędem popełnianym w pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy jest unikanie kosmetyków o odżywczej formule. Jednak bardzo często samo mycie włosów szamponem nie wystarczy. Konieczne jest stosowanie nawilżających masek czy odżywek, które przywracają równowagę skóry głowy. Do mycia włosów najlepiej jest używać naturalnych, ziołowych szamponów, które oczyszczą skórę głowy bez jej przesuszenia, obciążenia czy podrażnienia. Po myciu warto ponadto zastosować odżywkę lub maskę. Bez względu na to, czy Twoje włosy przetłuszczają się na całej długości, czy tylko u nasady – odżywkę nakładaj jedynie na końce i dokładnie spłukuj kosmetyk.

Skuteczne są domowej roboty kosmetyki do włosów przetłuszczających się:

  • płukanka z cytryny z soku z połowy cytryny, 2 łyżek octu i 3 szklanek ciepłej wody
  • płukanki z naparu ziołowego (szałwii, rumianku, nagietka i lawendy) oraz łyżki octu jabłkowego
  • maska z dwóch łyżek glinki czerwonej, 2 łyżek naparu z pokrzywy, 2 łyżek octu jabłkowego.

 

Sucha i wrażliwa skóra głowy – jak ją pielęgnować?

Półki w drogeriach i aptekach uginają się od kosmetyków do przetłuszczającej się skóry głowy. Nie każdy jednak wie, że równie częstym problemem jest nadmiernie przesuszona skóra głowy. Mylona jest niekiedy z łuszczycą czy grzybicą skóry głowy, a jej przyczyną są przede wszystkim błędy pielęgnacyjne. Odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne powinny rozwiązać ten problem.

Jakie są główne przyczyny przesuszenia skóry głowy?

×
Każdy z nas przykłada ogromną wagę do nawilżania skóry twarzy i ciała, jednak mało kto pamięta o nawilżaniu skóry głowy. A przecież od jej właściwej kondycji zależy zdrowie włosów – przesuszona i podrażniona skóra głowy skutkuje bowiem często osłabieniem włosów, ich matowieniem i łamliwością, nadmiernym wypadaniem włosów i spowolnionym wzrostem.

Skóra sucha to skóra po prostu niedożywiona. Niedobory witamin i minerałów czy niewystarczające nawodnienie organizmu mogą odbijać się niekorzystnie na skórze głowy. Kolejną częstą przyczyną przesuszenia skóry głowy jest niewłaściwa jej pielęgnacja. Co to oznacza? Bardzo częstym błędem pielęgnacyjnym jest zbyt częste mycie skóry głowy. Jeśli Twoje włosy przetłuszczają się zbyt szybko, Twoją reakcją jest codzienne ich mycie. Warto uświadomić sobie jednak, że jest to nic innego, jak reakcja obronna organizmu przed nadmiernym przesuszeniem skóry. Częste mycie włosów oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków powoduje bowiem naruszenie fizjologicznej ochrony skóry, czyli płaszcza hydrolipidowego. Gdy brak tej warstwy ochronnej, dochodzi do kompensacyjnej nadprodukcji łoju i przetłuszczania włosów. Jednocześnie tłustym włosom towarzyszy podrażniona i swędząca skóra głowy.

Wspomniano o stosowaniu niewłaściwych kosmetyków. Mowa o formułach przeładowanych konserwantami, parabenami czy detergentami, które mogą przesuszać i podrażniać skórę głowy. Niekorzystnie wpływa także duża zawartość alkoholu. Przesuszać może także działanie wysokiej temperatury – suszarka czy lokówka powinny być zatem stosowane okazjonalnie.

Inne czynniki zewnętrzne generujące przesuszenie skóry głowy to: nadmierna ekspozycja na słońce, centralne ogrzewanie, klimatyzacja, zimne powietrze czy noszenie czapki zimą.

Przesuszona skóra głowy czy inne schorzenia?

Przesuszona skóra na głowie objawiać może się jej podrażnieniem, swędzeniem, zaczerwienieniem oraz łuszczeniem się skóry. Tego typu objawy różnicować należy z łupieżem, grzybicą skóry głowy oraz łuszczycą. Pewną podpowiedzią może być także ustąpienie dolegliwości po wprowadzeniu odpowiedniej pielęgnacji, skoncentrowanej na nawilżaniu i odżywianiu skóry głowy.

Pielęgnacja przesuszonej skóry głowy skoncentrowana powinna być na unikaniu podrażniających kosmetyków. Spróbuj pielęgnacji dermokosmetykami lub kosmetykami domowej roboty. Doskonałe efekty przyniesie stosowanie świeżego soku z aloesu, maski z żółtka i oliwy czy oleju kokosowego. Płukanka z octu jabłkowego przywraca pH skóry głowy i łagodzi swędzenie, zaś olejek z drzewa herbacianego łagodzi podrażnienia i działa antybakteryjnie. Jeśli chcesz się pozbyć uporczywego swędzenia skóry głowy, idealne efekty przyniesie stosowanie pasty z wody i sody oczyszczonej, Zanim zaaplikujesz ją na skórę głowy, możesz wetrzeć w skórę odrobinę oliwy z oliwek. Zaś wybitne właściwości odżywcze ma maska z awokado i banana. Świetnie sprawdzą się także naturalne peelingi – cukrowy, kawowy, z mielonych migdałów czy soli morskiej. Złuszczą one przesuszoną skórę oraz przygotują ją na przyjęcie składników odżywczych. Konieczne jest oczywiście ograniczenie zabiegów stylizujących z wykorzystaniem gorącego powietrza.

Źródła wiedzy:

https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/wlosy-tluste-pielegnacja-dlaczego-wlosy-sie-przetluszczaja-aa-H7vs-Ffba-1qbQ.html
https://wylecz.to/wlosy/sposob-na-przetluszczajace-sie-wlosy/
https://www.medme.pl/artykuly/suche-wlosy-jak-skutecznie-nawilzyc-i-pielegnowac,67294.html

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Stres – największy wróg Twoich włosów Amoniak, stres i temperatura – jak wpływają na Twoje włosy?

Czy wiesz, że stres nie jest sprzymierzeńcem Twojego zdrowia? W jaki sposób wpływa on na kondycję Twoich włosów? Coraz częściej słyszy się o tym, że niskie i wysokie temperatury mogą...

Łysienie u dzieci – wcale nie należy do rzadkości Pielęgnacja włosów i łysienie u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy, które będą dodawały pewności siebie. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednia pielęgnacja włosów, którą należy rozpocząć już od pierwszych dni...

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Problemy z włosami i skórą głowy – co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie, podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Copyright © 2015-2018 DrHair.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
język:
Brak produktów