Koloryzacja włosów – farba czy henna?
Spis treści
Koloryzacja włosów to obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. Poza zmianą wizerunku, wykonując koloryzację możesz także liczyć na pielęgnację włosów. Współczesne formuły farb dobrej jakości obfitują bowiem w kompleksy regenerujące czy odżywcze, które zauważalnie poprawiają kondycję włosów. Należy jednak dokonać wyboru farby do włosów dobrej jakości – albo zdecydować się na hennę. Pora poznać sekrety bezpiecznej koloryzacji włosów oraz zalety i wady farby do włosów oraz henny.
W jaki sposób możesz zmienić kolor włosów?
Delikatna zmiana odcienia włosów
Jeśli zależy nam na dyskretnej zmianie koloru włosów lub zamaskowaniu pojedynczych siwych włosów – można skorzystać z zabiegów delikatnej koloryzacji. Najczęściej jej efekty nie utrzymują się zbyt długo, ale z drugiej strony – taka koloryzacja jest bezpieczna i odpowiednia nawet dla słabych, wypadających włosów. Najbardziej godnym polecenia preparatem jest toner do włosów. Od zwykłej farby do włosów różni się on bezpieczeństwem stosowania, a także ograniczeniami w zakresie zmiany koloru włosów. Toner służy tzw. koloryzacji ton w ton, czyli podkreśleniu naturalnego koloru włosów z nadaniem im nieco cieplejszego lub chłodniejszego odcienia. Bardzo często toner używany jest w przypadku włosów rozjaśnianych lub farbowanych włosów blond, które przyjmują niepożądany żółty czy zielonkawy odcień.Oto najważniejsze cechy tonera do włosów:
- efekt koloryzacji utrzymuje się do około 10 myć
- brak negatywnego wpływu na kondycję włosów; co więcej – toner ma doskonałe właściwości pielęgnujące włosy
- możliwość częstego stosowania, skutecznego maskowania odrostów czy zastosowania koloryzacji w odważnych barwach
- brak zawartości utleniacza
Alternatywą dla tonera jest szampon koloryzujący, który umożliwi podkreślenie naturalnego odcienia włosów lub delikatnie go zmodyfikuje – przyciemni lub rozjaśni o dwa tony. Efekt utrzyma się do około 20 myć. Posiadaczki jasnych włosów mogą stosować także płukanki ziołowe, jednak zapewniają one tylko nieznaczny efekt przyciemnienia lub rozjaśnienia włosów. Ich zaletą jest natomiast odżywczy wpływ na włosy.
Trwała zmiana koloru włosów? Postaw na farbę lub hennę
Henna – koloryzuj i pielęgnuj
Henna to naturalny preparat do koloryzacji włosów, skomponowany na bazie staranie wyselekcjonowanych barwników roślinnych. Podstawowym składnikiem henny jest barwnik pochodzący z lawsonii bezbronnej (jej sproszkowanych liści i pędów), z dodatkiem ziół o barwiącym działaniu. Czerwono – pomarańczowy barwnik lawsonii jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i sporadycznie generuje reakcje alergiczne. Poza dającą bardzo naturalny efekt koloryzacją, henna wnika w głąb włosa łącząc się z keratyną – podstawowym budulcem włosa. Włosy zyskują blask, są odżywione i grubsze. Co więcej – koloryzacja henną nie wpływa negatywnie na kondycję włosów.
Skład naturalnych farb z henną jest niekiedy wzbogacany dodatkiem ziół ajurwedyjskich, takich jak brahmi czy amla – poza efektem koloryzacji henna pełni wtedy dodatkowo rolę doskonałej odżywki ziołowej. Zioła ajurwedyjskie dogłębnie odżywiają włosy, łagodzą podrażnienia skóry głowy, ograniczają wypadanie włosów oraz chronią przed ich przedwczesnym siwieniem. Naturalna henna bez dodatków syntetycznych ma postać zielonego (rzadziej brązowego) proszku, który po rozmieszaniu z wodą wydziela charakterystyczny zapach świeżego siana.
Dla kogo henna będzie idealnym rozwiązaniem? Henna to koloryzacja naturalna i łagodna, wybierana bardzo często przez miłośniczki zdrowego stylu życia. Z racji delikatnego efektu koloryzującego, henna może pokryć jedynie pierwsze siwe włosy – z pewnością nie poradzi sobie z zaawansowaną siwizną. Zaletą farbowania włosów henną jest brak trwałego wiązania z włosem – kolor stopniowo zostanie wypłukany, a powrót do naturalnego kolory włosów nie będzie problemem. Ponadto hennę można używać tak często, jak chcemy. Wady naturalnej koloryzacji henną to z kolei niewielka trwałość koloryzacji, mała gama kolorystyczna oraz dość długi zabieg koloryzacji, trwający minimum godzinę. Do wad zaliczyć można także brak możliwości zafarbowania siwych włosów oraz radykalnej zmiany koloru.
Jak farbować włosy henną?
Początkowym krokiem jest wybranie dobrej jakości henny, bez syntetycznych dodatków – minimalizuje to ryzyko podrażnień czy alergii. Jak już wspomniano, prawdziwa henna występuje w postaci proszku o zielonkawym odcieniu – i takiego produktu należy poszukiwać.
Farbowanie henną – wskazówki:
- przygotowanie mieszanki polega na wymieszaniu proszku z ciepłą wodą aż do uzyskania gładkiej, dość gęstej konsystencji, która nie będzie spływać z włosów
- do rozmieszania henny i jej aplikacji nie wolno używać metalowych przedmiotów
- henna powinna być nakładana na świeżo umyte, mokre włosy – pasmo po pasmie, rozpoczynając od nasady włosów
- po zaaplikowaniu mieszanki koloryzującej na włosy należy pozostawić mieszankę na określany czas; dla łagodnego efektu koloryzującego wystarczy 30 minut, zaś dla efektu intensywnego – nawet dwie godziny
- po upływie określonego czasu hennę należy zmyć ciepłą wodą
Najczęściej każdy musi opracować własną technikę farbowania, dopasować odpowiedni odcień, jego konsystencję i czas trzymania mieszanki na włosach. Kilka pierwszych zabiegów farbowania to najczęściej zabiegi eksperymentalne.
Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania henny jest uczulenie na jakikolwiek składnik – zdarza się to jednak niezwykle rzadko.
Farba do włosów – jaką wybrać?
Większość osób wybierając farbę do włosów przywiązuje główną wagę do oczekiwanego efektu kolorystycznego. Jednak równie ważna powinna być kwestia właściwości pielęgnujących farby – poszukiwać należy zatem łagodnej formuły, wzbogaconej o:
- olejki odżywcze
- wosk pszczeli
- proteiny odżywcze (sojowe, ryżowe, pszenne, owsiane)
- kolagen
- masło karite
Unikać należy z kolei mocno podrażniających i uczulających składników farb. Poza amoniakiem, znanym wszystkim amatorom koloryzacji włosów, należy wystrzegać się PPD (parafenylenodiaminy) czy amin aromatycznych, zwłaszcza ortotoluidyny.
Farb do włosów nie powinny się dziś obawiać osoby o cienkich i zniszczonych włosach. Do ich wyboru pozostają farby bez amoniaku czy delikatnie działające szampony koloryzujące – a po przeprowadzonej koloryzacji warto zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację regenerującą włosy. Trwała koloryzacja idealna jest dla osób pragnących poeksperymentować z kolorem włosów, a także posiadających sporą siwiznę.
Wiele osób posiadających rzadkie włosy, unika koloryzacji ciemniejszymi odcieniami – z obawy przed podkreśleniem kontrastu między ciemniejszymi, przerzedzonymi włosami a prześwitującą skórą głowy. Jest na to sposób – i to dający natychmiastowy efekt. Mowa o innowacyjnym i bezpiecznym dla włosów rozwiązaniu – mikrowłóknach do zagęszczania włosów. Wystarczy szybka aplikacja preparatu na włosy, aby móc cieszyć się optycznie zagęszczoną fryzurą.
Źródła wiedzy:
http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,111997,22216150,henna-do-wlosow-zalety-i-wady.html
https://www.medme.pl/artykuly/czy-farbowanie-wlosow-henna-jest-bezpieczne,71858.html
Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.