Łojotok skóry głowy – jak rozpoznać tą przypadłość?

Łojotok skóry głowy - jak rozpoznać tą przypadłośćSkóra głowy to obszar ciała wyróżniający się bardzo dużym zagęszczeniem mieszków włosowych, a także gruczołów łojowych. Wydzielana przez gruczoły łojowe wydzielina określana jest mianem sebum lub łoju. Sebum pełni ważne funkcje fizjologiczne – wchodzi w skład płaszcza lipidowego skóry, zapewniając naturalną ochronę skórze. Jeśli jednak dojdzie do nadmiernej aktywacji gruczołów łojowych, zaburzona zostaje równowaga skóry i może dojść do rozwoju łojotokowego zapalenia skóry.

Jak dochodzi do rozwoju łojotokowego zapalenia skóry?

Gruczoły łojowe na skórze głowy pracują z intensywnością, która stanowi indywidualną cechę każdej osoby. Praca tych gruczołów regulowana jest m. in poziomem hormonów płciowych, wiekiem, sposobem odżywiania, warunkami środowiskowymi a także mechanicznym drażnieniem skóry. Czynniki sprzyjające nadmiernej aktywności gruczołów łojowych to m. in.:

– stres
– nieprawidłowa higiena skóry głowy
– zaburzenia hormonalne
– spadek odporności
– przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach
– podrażnienie skóry głowy przez kosmetyki
– nadmierna kolonizacja skóry głowy grzybami drożdżopodobnymi

Jak rozpoznać nadmierny łojotok skóry głowy i towarzyszący mu stan zapalny? Podstawowym objawem jest nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, zaczerwienienie skóry głowy, świąd i pieczenie. Na skórze głowy zauważalne są twarde łuski powstające na skutek nadmiernego złuszczania się naskórka, ponadto pojawiają się wypadające włosy.

Jak pielęgnować skórę głowy dotkniętą nadmiernym łojotokiem?

DrHairNanowłókna do zagęszczania włosów DrHair. Piękne, gęste włosy w 30 sekund!DrHairZ KODEM RABATOWYM WAKACJE15
KUPISZ 15% TANIEJ!
Łojotokowe zapalenie skóry to schorzenie o przewlekłym i nawracającym, a zatem bardzo ważna jest systematyczna pielęgnacja skóry głowy. Równie ważne jest określenie przyczyny nadmiernego łojotoku – niekiedy takie zaburzenie jest bowiem manifestacją ogólnoustrojowej choroby. Wymagana jest zatem konsultacja z dermatologiem. Podstawą pielęgnacji skóry głowy dotkniętej łojotokiem jest jej regularne oczyszczanie. Do mycia skóry głowy powinny być stosowane szampony dedykowane skórze z nadmiernym łojotokiem. Zawierają one związki o działaniu złuszczającym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym oraz łagodzącym stany zapalne skóry. Zalecane jest także wykonywanie regularnych peelingów skóry głowy.

W przypadku znacznie nasilonego łojotoku konieczne jest zastosowanie miejscowych preparatów leczniczych. Stosowane są:

– leki przeciwzapalne (najczęściej leki sterydowe)
– leki przeciwgrzybicze (siarka, selen, dziegieć, cyklopiroksolamina)
– leki złuszczające (kwas salicylowy)
– preparaty nawilżające (mocznik)
– leki przeciwświądowe (antyhistaminowe)

A czy można zapobiec nawrotom łojotokowego zapalenia skóry? Profilaktyka tego schorzenia sprowadza się oczywiście do regularnego oczyszczania skóry głowy, a także unikania stresu oraz odpowiednia dieta. Unikać należy spożywania źródeł węglowodanów prostych (słodyczy, białego pieczywa, makaronów), potraw smażonych oraz nabiału.

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Dopisać jeszcze jakieś jedno zdanie dłuższe.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Łysienie u dzieci – wcale nie należy do rzadkości Pielęgnacja włosów i łysienie u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy, które będą dodawały pewności siebie. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednia pielęgnacja włosów, którą należy rozpocząć już od pierwszych dni...

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Brak produktów