Łysienie u mężczyzn – przyczyny i konsekwencje
Spis treści
- „Wujek Grzesiek jest łysy”
- Jak poradzić sobie z konsekwencjami wypadania włosów?
- Łysienie zapisane w genach – łysienie androgenowe
- Najczęstszy typ łysienia genetycznego
- Jak sobie radzić z łysieniem genetycznym?
- DHT – przyczyna łysienia androgenowego
- Czy można przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi DHT ma włosy?
- Łysienie pospolite – przypadłość mężczyzn po 40. roku życia
- Przyczyny łysienia pospolitego
- Czy łysienie pospolite jest uleczalne?
- Łysienie polekowe – nie tylko po chemioterapii
- Jakie leki mogą powodować łysienie?
- Czy łysienie polekowe jest odwracalne?
- Łysienie telogenowe – jak je rozpoznać?
- Przyczyny łysienia telogenowego
- Czy można przeciwdziałać łysieniu telogenowemu i je leczyć?
- Trichotillomania – gdy rwiesz włosy z głowy
- Trichotillomania – czy każdy z nas może zachorować?
- Czy można wyleczyć trichotillomanię?
- Suplementy wspierające walkę z łysieniem różnego typu
- Źródła wiedzy:
Wypadanie włosów to jeden z tematów, który spędza sen z powiek większości mężczyzn na świecie. U każdego faceta przychodzi taki dzień, kiedy staje przed lustrem i zaczyna się zastanawiać „czy będą mi wypadały włosy?”. Sięga on wtedy pamięcią do spotkań rodzinnych i analizuje typy męskich fryzur członków swojego rodu. Jeśli wpadłeś na ten sam pomysł to cóż, jesteś na dobrej drodze. Obrałeś prawidłowy kierunek, ponieważ przyczyny wypadania włosów u mężczyzn, choć nie do końca znane, są zakodowane głęboko w naszym łańcuchu genetycznym. Czym spowodowane jest łysienie u mężczyzn? Jakie typy łysienia są najczęściej spotykane u panów w różnym wieku? Czy można zatrzymać łysienie u mężczyzn?
„Wujek Grzesiek jest łysy”
Zauważyłeś, że wypadanie włosów u mężczyzn to problem, który dotyka Twoją rodzinę. Należysz do grupy mężczyzn zagrożonych łysieniem androgenowym. Dotyczy ono nawet jednej czwartej dwudziestopięciolatków i w dużym uproszczeniu, lecz nie odbiegając zbytnio od prawdy, zwiększa się o 1% z upływem każdego roku życia. Po serii szybkich obliczeń można dojść do wniosku „jak będę miał 50 lat, mam 50% szans na bycie łysym”. Drugim czynnikiem wpływającym na rozwój łysienia jest zwiększone występowanie dihydrotestosteronu (DHT) – aktywnego hormonu męskiego. Produkcja tego androgenu może być przyczyną nadmiernego łojotoku skóry głowy oraz pojawienia się łupieżu. Niejednokrotnie są to pierwsze objawy, które towarzyszą przerzedzaniu się włosów. Równocześnie możesz zauważyć rozwój zarostu na twarzy i włosów na ciele.
Jak poradzić sobie z konsekwencjami wypadania włosów?
Być może potrafisz wymienić kilku łysych bohaterów filmów akcji, którzy świetnie wyglądają pomimo braku włosów. Jednakże, utrata włosów jest dużym problemem w postrzeganiu nas przez innych ludzi i może przerodzić się w spore problemy natury psychologicznej. U osób borykających się z problemem wypadania włosów zauważono spadek samooceny, co w dalszej kolejności było przyczyną spadku pewności siebie i problemów z decyzyjnością. Warto więc pamiętać o pielęgnacji włosów i skóry głowy, tak aby zminimalizować ryzyko wypadania włosów lub zmniejszyć efekty tego procesu. Obecnie gama produktów do pielęgnacji włosów dla mężczyzn jest bardzo szeroka i łatwo dostępna. Szampony, odżywki czy męskie maseczki można spotkać w supermarketach, drogeriach czy sklepach internetowych. Odpowiedniej pielęgnacji powinien wtórować racjonalny, zdrowy plan żywienia i suplementacja, by poprawić efektywność stosowanych zabiegów.
Łysienie zapisane w genach – łysienie androgenowe
Codziennie tracimy około 100 – 150 włosów. Jest to konsekwencją fizjologicznego cyklu życia włosa, który obejmuje okresowe wypadanie jednych włosów i zastępowanie ich nowymi. Proces wymiany włosów nie jest zsynchronizowany dla wszystkich mieszków włosowych i dlatego zachodzi stopniowo i w sposób niezauważalny. Niestety – coraz więcej osób zauważa nadmierne męskie wypadanie włosów, prowadzące do przerzedzenia fryzury. Przyczynami łysienia mogą być stosowane leki, niewłaściwa pielęgnacja, stres, źle zbilansowana dieta. A może Twoje męskie łysienie ma podłoże genetyczne?
Najczęstszy typ łysienia genetycznego
Jedną z najczęstszych postaci łysienia zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest łysienie androgenowe. U podłoża nadmiernej utraty włosów leżą predyspozycje genetyczne, które prowadzą do zwiększenia wrażliwości mieszków włosowych na działanie androgenów, a zwłaszcza DHT. Sprawia to, że nawet u osób mających prawidłowy poziom androgenów w organizmie może dojść do rozwoju łysienia.Łysienie androgenowe u mężczyzn może zacząć się już po 20. roku życia i początkowo prowadzi do powstania charakterystycznych zakoli w okolicy skroniowej. Z czasem dochodzi po wyłysienia także w centralnej części głowy. U kobiet natomiast łysienie androgenowe ma najczęściej postać przerzedzenia włosów wzdłuż przedziałka, a objawem towarzyszącym jest hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie całego ciała.
Pomimo uwarunkowań genetycznych, damskie i męskie łysienie androgenowe ma charakter odwracalny. Możliwe jest wdrożenie leczenia, które ma na celu odżywienie mieszków włosowych i odwrócenie ich miniaturyzacji. Możliwe jest to dzięki lekom przywracającym równowagę hormonalną oraz hamującym nadmierną konwersję testosteronu do DHT. Ponadto stosowane jest leczenie miejscowe, mające na celu pobudzenie krążenia krwi skóry głowy i pobudzenie mieszków włosowych do pracy.
Jak sobie radzić z łysieniem genetycznym?
Jeśli łysienie uwarunkowane genetycznie można wyleczyć – warto udać się do trychologa, który zaleci odpowiednią terapię. Stosowanie leków i specjalistycznych preparatów trychologicznych warto uzupełnić odpowiednim trybem życia. Mowa o zbilansowanej diecie, unikaniu papierosów oraz alkoholu, regularnej aktywności fizycznej oraz właściwej pielęgnacji włosów.
Jeśli przerzedzone włosy wprawiają Cię w uczucie skrępowania i chcesz znów móc się cieszyć piękną, gęstą fryzurą – wykorzystaj nanowłókna zagęszczające do włosów. Keratynowe mikrowłókna do zagęszczania włosów o mikroskopijnej średnicy przyczepiają się do naturalnych włosów i pogrubiają je, dając efekt zagęszczenia fryzury. Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu masz możliwość natychmiastowego i nieinwazyjnego poprawienia wyglądu fryzury oraz odzyskania estetycznego wyglądu. Preparat aplikowany jest bezpośrednio na włosy, cechuje go odporność na słońce, wiatr czy deszcz. Teraz łysienie nie jest wyrokiem – możesz nadal cieszyć się młodym i atrakcyjnym wyglądem. Zaufaj tylko najnowszym rozwiązaniom dozagęszczenia włosów.
DHT – przyczyna łysienia androgenowego
DHT to substancja bezpośrednio wpływająca na damskie i męskie mieszki włosowe. Powoduje ich miniaturyzację, co sprzyja ich zanikowi i wypadaniu włosów. Ponadto DHT spowalnia porost włosów, wydłużając fazę anagenu. Włosy stają się cieńsze i słabsze, co negatywnie wpływa na wygląd fryzury.
DHT to aktywna forma testosteronu, która powstaje w nadmiarze przede wszystkim u mężczyzn. Najczęstszą przyczyną nadmiernej konwersji testosteronu do DHT są uwarunkowania genetyczne, a ściślej – wysoka aktywność enzymów konwertujących testosteron. W związku z dziedzicznym charakterem tych zaburzeń, łysienie androgenowe często występuje rodzinnie i pojawiać się może w stosunkowo młodym wieku. Łysienie androgenowe u mężczyzn obejmuje stopniowo niemal całą głowę, ewentualnie z zachowaniem włosów na jej obrzeżach. Dochodzi do całkowitej utraty włosów na określonym obszarze skóry głowy.
U kobiet nadmiar DHT najczęściej ma charakter względny i wynika z niedoboru estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Takie zmiany hormonalne najczęściej towarzyszą odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, menopauzie, zespołowi Cushinga czy zespołowi policystycznych jajników. Najczęściej nie dochodzi wtedy do całkowitej utraty włosów, a jedynie znacznego ich przerzedzenia, a najczęstsza lokalizacja tych niekorzystnych zmian to czubek i przednia część głowy.
Czy można przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi DHT ma włosy?
Leczenie łysienia androgenowego jest możliwe, a więc możesz zatrzymać wypadanie włosów u mężczyzn powodowane łysieniem androgenowym. Przede wszystkim opiera się na wykorzystaniu aplikowanych miejscowo leków pobudzających krążenie krwi skóry głowy. Dzięki temu mieszki włosowe są znacznie lepiej ukrwione, dotlenione i odżywione – a to przekłada się na wzmocnienie włosów. Najczęściej stosowanym lekiem miejscowym jest minoksydyl, pobudzający porost włosów oraz hamujący ich wypadanie.
Leki doustne leczące łysienie androgenowe to spironolakton hamujący konwersję testosteronu do DHT oraz flutamid hamujący receptory androgenowe. Ponadto u kobiet stosowane są doustnie estrogeny.
Łysienie pospolite – przypadłość mężczyzn po 40. roku życia
Łysienie pospolite to jedna z najczęściej występujących form łysienia, której występowanie ograniczone jest wyłącznie do mężczyzn. Po 40. roku życia ten typ utraty włosów dotyka sporego odsetka panów. Z racji genetycznego podłoża choroby, łysienie pospolite najczęściej ma charakter nieodwracalny.
Przyczyny łysienia pospolitego
W warunkach fizjologicznych proces wzrostu włosa, a następnie jego wypadania oraz zastępowania go nowym włosem występuje z cykliczną regularnością. W najdłużej trwającej fazie anagenu dochodzi do intensywnych podziałów komórek macierzy włosa, co powoduje jego wzrost. Faza trwa od 2 do 7 lat, po czym przechodzi w fazę przejściową, czyli katagen. Wtedy włos wchodzi w trwającą 2 – 3 tygodnie fazę zanikania, gdy spowolniony zostanie wzrost włosa, dochodzi do jego ścieńczenia i osłabienia. Ostatnią fazą wzrostu włosa jest anagen, czyli wypadanie włosów. W tej fazie najczęściej znajduje się około 10 – 15% włosów na głowie.
U niektórych mężczyzn po 40. roku życia, a nawet wcześniej dochodzi do zaburzenia cyklu wzrostu włosa – cykl ten zatrzymuje się na fazie wypadania włosów, nie dochodzi natomiast to ponownego ich odrastania. Najczęściej zjawisko to uwarunkowane jest genetycznie, ale spory wpływ na wystąpienie łysienia pospolitego wpływ mają także czynniki środowiskowe związane z niezdrowym stylem życia:
- palenie papierosów
- picie alkoholu
- stres
- przemęczenie i mała ilość snu
- źle zbilansowana dieta.
Czy łysienie pospolite jest uleczalne?
W związku z genetycznym podłożem łysienia pospolitego, utrata włosów ma charakter nieodwracalny. Początkowo dochodzi do przerzedzenia fryzury, a z czasem kolejne partie włosów ulegają wypadaniu, co ostatecznie prowadzi do całkowitego wyłysienia. Nieskuteczne okazują się być terapie standardowo stosowane w przebiegu nadmiernej utraty włosów – suplementacja, odpowiednia dieta, stosowanie leków miejscowych pobudzających krążenie krwi w skórze głowy czy leków ogólnych. Jedyną skuteczną metodą leczenia wydaje się być transplantacja włosów, jednak z racji inwazyjności tej metody leczenia i znacznych kosztów niewielu panów decyduje się na to rozwiązanie.
Na etapie stopniowego przerzedzania się włosów można natomiast skutecznie maskować problem z fryzurą. Sposobem na zamaskowanie wypadania włosów jest wspomniana już innowacyjna metoda. Mowa o mikrowłóknach do włosów – keratynowych nanowłókienkach, które po zaaplikowaniu na włosy pogrubiają i zagęszczają włosy. Preparat jest łatwy w aplikacji, dostępny w kilku wariantach kolorystycznych oraz odporny na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu można znacznie dłużej cieszyć się bujną fryzurą, skutecznie maskując postępującą utratę włosów. Pozwoli to zachować dłużej młody wygląd i doskonałe samopoczucie.
Łysienie polekowe – nie tylko po chemioterapii
Utrata włosów na skutek leczenia kojarzona jest głównie z terapią onkologiczną. Okazuje się jednak, że istnieje szereg leków – także tych stosowanych na co dzień – które mogą przyczynić się do nadmiernej utraty włosów. Bardzo wiele osób stosujących te leki nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie one odpowiedzialne są za zauważalne przerzedzenie fryzury. Warto poznać głównych winowajców takiego stanu rzeczy – zwolni to bowiem z konieczności poszukiwania innych przyczyn wypadania włosów.
Jakie leki mogą powodować łysienie?
Aby zrozumieć, w jaki sposób leki generują nadmierne wypadanie włosów, warto jest poznać cykl życia włosa. Jedną z najważniejszych faz tego cyklu jest telogen, czyli okres zahamowania wzrostu włosa i jego wypadania. Leki mogą wydłużać okres telogenu, co prowadzi do nadmiernej utraty włosów. W związku z tym, że faza telogenu trwa kilka miesięcy – pierwsze symptomy łysienia telogenowego zauważyć można po około trzech miesiącach od stosowania leków. Dlatego powiązanie farmakoterapii z łysieniem może sprawiać tyle trudności. Mniejsze znaczenie na utratę włosów ma wpływ leków na mieszki włosowe, które mogą ulec miniaturyzacji.
Jakie leki są najczęściej odpowiedzialne za nadmiernie wypadające włosy? Przede wszystkim – powszechnie stosowane leki hormonalne. Doustna antykoncepcja hormonalna czy androgeny mogą powodować zaburzenie równowagi między żeńskimi a męskimi hormonami płciowymi. Stanowi to podłoże do łysienia androgenowego, generowanego zwiększeniem stężenia męskich hormonów płciowych (androgenów) oraz nadmiernej konwersji testosteronu do jego pochodnej DHT.
Inne leki generujące wypadanie włosów to:
- statyny stosowane w celu normalizacji podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi
- hormony tarczycy
- retinoidy wykorzystywane w terapii łuszczycy czy trądziku
- leki antydepresyjne
- leki stosowane w kardiologii
- antykoagulanty normalizujące krzepliwość krwi
- leki stosowane w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów.
Czy łysienie polekowe jest odwracalne?
Najczęściej łysienie generowane stosowaniem leków ma odwracalny charakter. Wystarczy odstawić problematyczny lek, aby w przeciągu kilku tygodni – miesięcy fryzura powróciła do stanu wyjściowego. Nie zawsze mamy jednak możliwość rezygnacji ze stosowania leków. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak wzmocnić włosy odpowiednią pielęgnacją, suplementacją czy zabiegami medycyny estetycznej.
Zadbaj zatem o zróżnicowaną dietę, dostarczającą sporo białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B, D, C i A, żelaza, wapnia, selenu, cynku czy krzemu. Unikaj stresu, nie nadużywaj zabiegów stylizujących na włosy. Sięgaj po aplikowane na skórę włosy preparaty wzmacniające, stosuj doustną suplementację. A w celu natychmiastowego zamaskowania przerzedzonej fryzury skorzystaj z mikrowłókien do włosów. Jednorazowa aplikacja takich mikrowłókien do zagęszczania włosów wystarczy, aby przez cały dzień móc cieszyć się nienaganną fryzurą.
Łysienie telogenowe – jak je rozpoznać?
[HAIR LEWA]Łysienie telogenowe to stosunkowo częsta przyczyna wypadania włosów. Łysienie to ma charakter odwracalny i polega na wydłużeniu fazy telogenowej cyklu życiowego włosa. Telogen to faza spoczynku włosów, która następuje po fazie intensywnego wzrostu włosa i trwa około 2 – 4 miesięcy. Dochodzi do osłabienia włosów i ich wypadania, a następnie zastępowania ich nowymi. Cykl wzrostu wszystkich włosów na głowie nie jest zsynchronizowany – w fazie telogenu zazwyczaj znajduje się 10 – 20% włosów. Podczas łysienia telogenowego proporcje te mogą ulec zaburzeniu i w fazie telogenu znajdować może się nawet połowa włosów. Prowadzi to do zauważalnego przerzedzenia fryzury.
Przyczyny łysienia telogenowego
Łysienie telogenowe to zjawisko o bardzo zróżnicowanych przyczynach, które może mieć charakter przewlekły lub jedynie okazyjny. Przerzedzenie fryzury ma miejsce na całej powierzchni głowy, charakterystyczne jest występowanie tzw. baby hair, czyli króciutkich, odrastających włosów. Wynika to z faktu, iż w przebiegu łysienia telogenowego nie dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, zatem w miejsce włosów, które wypadają – szybko odrastają kolejne.
Najczęstsze przyczyny łysienia telogenowego, które dotknąć mogą osób w każdym wieku to:
- zmiany hormonalne towarzyszące ciąży i porodowi
- niedoczynność tarczycy
- stres
- toczeń układowy
- niedobory pokarmowe (zwłaszcza dotyczące cynku czy żelaza)
- zatrucie metalami ciężkimi
- zakażenie wirusem HIV
- stosowanie niektórych leków (np. retinoidów, beta blokerów, heparyny)
Rozpoznanie przyczyny łysienia telogenowego może być utrudnione, gdyż do wypadania włosów najczęściej dochodzi po około 3 miesiącach od momentu zadziałania czynnika sprawczego. Najczęściej po usunięciu przyczyny, włosy odrastają w przeciągu 6 – 12 miesięcy.
Czy można przeciwdziałać łysieniu telogenowemu i je leczyć?
Trudno jest zapobiegać łysieniu telogenowemu, gdyż generowane jest one wieloma zróżnicowanymi czynnikami – i nie jesteśmy w stanie wyeliminować ich wszystkich. Na pewno warto zadbać o zdrowy styl życia, unikanie stresu, zbilansowaną i urozmaiconą dietę. A jak wygląda leczenie łysienia telogenowego? Przede wszystkim – należy jak najwcześniej rozpoznać typ łysienia. Pomocne mogą okazać się w tym badania laboratoryjne (morfologia, badania hormonalne), a także diagnostyka trychologiczna. Po wykonaniu trichogramu stwierdzić można, że ponad połowa włosów znajduje się w fazie spoczynku.
Włosy osłabione łysieniem telogenowym można wzmocnić suplementami trychologicznymi, kosmetykami o właściwościach odżywczych i regenerujących oraz naturalnymi recepturami wzmacniającymi włosy. Największe znaczenie ma jednak rozpoznanie przyczyny i jej wyeliminowanie/ wyleczenie. A natychmiastowa poprawę wyglądu fryzury uzyskać można dzięki zastosowaniu mikrowłókien do zagęszczania włosów. Ich aplikacja na przerzedzone włosy spowoduje pogrubienie i zagęszczenie fryzury, dając możliwość natychmiastowej poprawy wyglądu fryzury.
Trichotillomania – gdy rwiesz włosy z głowy
Trichotillomania to coraz częściej występujące zaburzenie psychiczne, które polega na przymusie wyrywania włosów. Może dotyczyć nawet 2 – 3% społeczeństwa. Wraz z obsesyjnym obgryzaniem paznokci, trichotillomania określana jest mianem schorzenia psychodermatologicznego. Choroba ta najlepiej dowodzi ścisłego związku między zaburzeniami psychicznymi a pogorszeniem stanu skóry. Jakie są przyczyny tej choroby? I na czym polega jej terapia?
Trichotillomania – czy każdy z nas może zachorować?
W przypadku wielu zaburzeń o charakterze psychicznym kluczowe znaczenie mają predyspozycje genetyczne, a także zaburzenia w chemii mózgu. W przypadku trichotillomanii proponowanych jest kilka teorii, które mogłyby wyjaśnić predyspozycję to chorobliwego wyrywania włosów. Jedną z możliwości jest wystąpienie urazu okołoporodowego, inną – mutacje niektórych genów (np. SLITRK1). U podłoża choroby może ponadto leżeć nadmierna aktywność układu serotoninergicznego, ze zwiększonym stężeniem kwasu 5-hydroksyindolooctowego (5 – HIAA).
Choroba może ujawnić się w różnym wieku, przed 5. rokiem życia najczęściej występuje u chłopców, natomiast powyżej 5. roku życia – u dziewczynek. Małe dzieci przechodzą to schorzenie nieco łagodniej niż osoby dorosłe. U maluchów trichotillomania kojarzona jest – podobnie jak stałe ssanie kciuka czy moczenie nocne – z przejawami lęku. U osób dorosłych natomiast wyrywanie włosów pojawia się na skutek czynnika stresogennego i stanowi sposób na rozładowanie napięcia. Najczęściej objawy choroby generowane są negatywnymi emocjami, choć zdarza się mimowolne wyrywanie włosów podczas wykonywania codziennych czynności, np. oglądania telewizji czy prowadzenia samochodu. Choroba ta znacznie częściej dotyczy kobiet, ale również wielu mężczyzn zmaga się z tym poważnym problemem. Wyrywanie włosów może być celowe lub nieświadome.
Trichotillomania najczęściej dotyczy włosów na głowie, ale nie tylko – osoby dotknięte tą przypadłością mogą wyrywać także owłosienie z dowolnego obszaru ciała, w tym brwi, rzęsy, włosy łonowe, owłosienie z rąk czy nóg. Poza wyrywaniem włosów chory przejawia tendencję do nadmiernego ich kręcenia, zwijania, a nawet żucia i połykania wyrwanych włosów (trichofagia).
Czy można wyleczyć trichotillomanię?
Nietrudno domyśleć się, że nałogowe wyrywanie włosów prowadzi do ich znacznego przerzedzenia. Przerzedzenie włosów może być równomierne na całej powierzchni głowy lub ma charakter miejscowy, nawet z powstaniem obszarów całkowitego wyłysienia. Jest to dla osób dotkniętych trichotillomanią kolejny powód do stresu – może to nasilać wyrywanie włosów i stale zaognia problem. Z czasem może dojść do izolacji społecznej, problemów ze snem, rozwoju stanów depresyjnych.
Terapia trichotillomanii polega na terapii łączonej – psychoterapii i farmakoterapii. Najczęściej stosowane są leki serotoninergiczne, które nie ograniczają nawyku wyrywania włosów, ale znacząco poprawiają nastrój, co przekłada się na większe powodzenie psychoterapii.
Suplementy wspierające walkę z łysieniem różnego typu
Problemy skóry głowy, takie jak zapalenie skóry, to problemy, z którymi należy udać się do specjalisty. Podobnie jest jeśli chodzi o wypadanie włosów u mężczyzn i kobiet, gdzie proces łysienia postępuje bardzo szybko. Istnieją sposoby, by wzmocnić swoje włosy i uodpornić je na androgenowe łysienieczy inne dolegliwości związane z wypadaniem włosów. Kosmetyki takie jak szampon to nie wszystko – warto sięgnąć również po inne produkty, które dostępne są bez recepty. Żaden szampon nie przyniesie tak dobrych rezultatów jak suplement diety zawierający naturalne witaminy pochodzące z ekstraktów roślinnych.
Hair Formula marki Cheers to suplement diety dostępny bez recepty. Ma on bardzo duży wpływ na zdrowie skóry głowy, paznokci i włosów. Wielu trychologów zachęca do korzystania z suplementów diety, ponieważ stanowią one naprawdę skuteczne wzmocnienie dla mieszków i cebulek włosowych i pomagają uniknąć takich metod jak profesjonalne zabiegi czy nawet przeszczep włosów. Łysienie męskie każdego typu wymaga dobrze dobranych kosmetyków i suplementów, które dostarczą cennych składników.
Hair Formula to naturalne ekstrakty roślinne, które ograniczają wypadanie włosów u mężczyzn i kobiet. W składzie znajdziesz palmę sabałową, pędy bambusa, skrzyp polny, a także kwas fosfatydowy, krzem, cynk, selen i biotynę. Po produkt mogą sięgać kobiety, mężczyźni, a także starsze dzieci. W przypadku łysienia typu telogenowego, androgenowego, polekowego i pospolitego i przy wszelkich problemach skóry głowy, warto sięgać po naturalne kosmetyki i suplementy diety, które dodatkowo nie obciążą cebulek i mieszków włosowych.
Chcąc uniknąć takich problemów jak zapalenie skóry głowy, wypadanie włosów u mężczyzn i kobiet czy rozdwajanie się końcówek, warto zapobiegawczo sięgnąć po takie sposoby, jak suplementy diety, które wzmocnią zdrowie i kondycję skóry i włosa. Czy korzystanie z kosmetyków naturalnych i suplementów jest bezpieczne? Jeśli korzystasz z nich zgodnie z zaleceniami producenta, nie musisz się obawiać żadnych negatywnych efektów takiego zabiegu.
Źródła wiedzy:
https://wylecz.to/choroby-skory/lysienie-telogenowe/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493186/
https://parenting.pl/o-czym-swiadczy-lysienie-u-mezczyzn
https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/lysienie-u-mezczyzn-przyczyny-i-leczenie-wypadania-wlosow-aa-87Wq-9ZJq-szSh.html
Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.