Przyczyny łysienia u kobiet to nie tylko łysienie poporodowe

Coraz więcej kobiet uskarża się na pogarszający się stan włosów. Kiedyś głównymi problemami były: łamliwość, matowe włosy, przetłuszczanie się skóry głowy czy rozdwajające się końcówki. Dziś na pierwszy plan wysuwa się przerzedzenie włosów, a nawet łysienie u kobiet.

Wbrew obiegowym opiniom to nie suszenie, modelowanie, farbowanie czy niewłaściwa pielęgnacja odpowiadają za nadmierną utratę włosów. Głównymi winowajcami są stres, źle zbilansowana dieta oraz coraz częściej występujące zaburzenia hormonalne. Wynika z tego, że leczenie łysienia u kobiet wymaga kompleksowej, złożonej terapii działającej na wielu frontach. Poza leczeniem przyczyn łysienia u kobiet, można działać także doraźnie, zagęszczając rzadkie włosy przy użyciu mikrowłókien do włosów.

Łysienie androgenowe – gdy męskich hormonów jest za dużo

×
Bardzo częstą przyczyną łysienia u kobiet są zaburzenia hormonalne, najczęściej o złożonym charakterze. Zazwyczaj towarzyszą one takim jednostkom chorobowym jak zespół policystycznych jajników, choroby tarczycy, zespół Cushinga czy menopauza. Bardzo często dochodzi wtedy do zaburzenia proporcji między żeńskimi i męskimi hormonami płciowymi – niskiemu poziomowi estrogenów towarzyszy wysoki poziom testosteronu u kobiet.

Androgeny to męskie hormony płciowe, jednak występują one także u kobiet. Negatywnie na włosy oddziałuje nadmiar tych hormonów, a ściślej – zbyt duże stężenie DHT. DHT, czyli dihydrotestosteron to aktywna forma testosteronu, a receptory dla tego hormonu znajdują się m.in. w mieszkach włosowych.

Zachodzące pod wpływem androgenów zmiany w organizmie kobiety:

  • łysienie androgenowe, które raczej sprowadza się do przerzedzenia włosów niż ich całkowitej utraty; te niekorzystne zmiany zlokalizowane są głównie na przodzie i środku głowy
  • bardzo często pojawia się owłosienie typu męskiego na ciele, czyli tzw. hirsutyzm
  • często kobiety borykają się ze zmianami trądzikowymi oraz nadwagą

 
Leczenie łysienia androgenowego u kobiet najczęściej sprowadza się do farmakoterapii z wykorzystaniem żeńskich hormonów płciowych. Bardzo często stosowany jest także minoksydyl.

Zła dieta i niewłaściwa pielęgnacja

Przyczyny łysienia u kobietAby móc cieszyć się nienaganną fryzurą, należy prowadzić zdrowy styl życia. Przede wszystkim warto skoncentrować się na diecie, gdyż nawet niewielkie niedobory mikroelementów ważnych dla zdrowia włosów, odbiją się niekorzystnie na ich kondycji.

W codziennym jadłospisie nie powinna dominować żywność przetworzona, fast foody, słodycze; unikać należy także używek. W przeciwnym wypadku w diecie może zabraknąć takich ważnych dla włosów związków jak: magnez, krzem, cynk, miedź, żelazo, selen, witaminy z grupy B, A, C, E, D, aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3.

Ważne są także nawyki pielęgnacyjne – stosowanie szamponów niedostosowanych do potrzeb włosów, używanie nadmiaru kosmetyków oraz nadużywanie zabiegów stylizujących odbijają się niekorzystnie na wyglądzie włosów.

Łysienie poporodowe – problem każdej kobiety

Okres ciąży i porodu to dla kobiety czas wielkich zmian. Z racji zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze i zwiększonego ryzyka rozwoju niedoborów, a także występowania zmian hormonalnych oraz metabolicznych – może dojść do nadmiernego wypadania włosów. Czy łysienie u kobiet po porodzie jest procesem nieuniknionym, czy może jest sposób, aby mu zaradzić?

Dlaczego po porodzie wypadają włosy?

Łysienie poporodowe – problem każdej kobietyW ciąży niemal każda kobieta zauważa chwilową poprawę kondycji włosów. Wynika to z korzystnego oddziaływania estrogenów na włosy. W ciąży wzrasta poziom tych żeńskich hormonów płciowych, zatem każda przyszła mama może cieszyć się gęstą i lśniącą fryzurą. Taki stan trwa średnio do miesiąca po porodzie. Potem następuje zauważalne pogorszenie stanu włosów. Dlaczego akurat wtedy? Znów główną rolę grają tu hormony – spada poziom estrogenów, wzrasta poziom prolaktyny regulującej laktację – a to przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów.

Hormony to nie wszystko – poród i okres zaraz po nim związany jest ze sporym stresem, a także brakiem snu. Dorzuć do tego jeszcze wysokie prawdopodobieństwo niedoborów pokarmowych, generowanych ciążą i laktacją – a wtedy nadmierna utrata włosów nie powinna dziwić. Mimo potocznego określenia „łysienie poporodowe”, w rzeczywistości mamy do czynienia z przerzedzeniem włosów, a nie ich całkowitą utratą.

Niekiedy wypadanie włosów u kobiet po porodzie nie powoduje znacznego pogorszenia stanu fryzury. Ma to miejsce, gdy kobieta jeszcze przed ciążą była posiadaczką bujnej fryzury, a dodatkowo włosy wzmocnione zostały podczas estrogenowego szczytu w ciąży. Jeśli jednak kobieta nie została obdarzona przez naturę pięknymi włosami – może odbierać poporodowe wypadanie włosów jako znaczny problem.

Czy można zapobiec poporodowemu wypadaniu włosów?

Fizjologicznych zmian hormonalnych zachodzących podczas ciąży i po porodzie nie sposób uniknąć. To one w największym stopniu determinują wygląd fryzury. Kobieta ma natomiast wpływ na dietę i ogólnie pojęty zdrowy styl życia. Warto zatem zadbać o zróżnicowaną dietę, bazującą na nieprzetworzonych produktach. Szczególnie ważne dla włosów związki to aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, krzem, cynk, magnez, miedź czy żelazo. Dobrze jest także spróbować domowej pielęgnacji wzmacniającej włosy – płukanek z pokrzywy, wcierek z kozieradki czy masek wzmacniających na bazie awokado i oleju rycynowego.

Włosy najczęściej zaczynają wypadać około miesiąca po porodzie, a proces ten najczęściej normalizuje się po upływie około roku. W tym czasie można kontynuować zdrową dietę, a także korzystać z niektórych zabiegów medycyny estetycznej, takich jak mezoterapia igłowa czy karboksyterapia. W oczekiwaniu na efekty terapii i przywrócenie dawnej gęstości fryzury, można natychmiast zagęścić włosy optycznie, stosując innowacyjne mikrowłókna do włosów. Stosowanie takiego zagęszczacza do włosów polega na jego aplikacji na włosy, co zajmuje dosłownie chwilę – i pozwala cieszyć się gęstą fryzurą przez wiele godzin.

Pielęgnacja włosów w ciąży

Pielęgnacja włosów w ciążyCiąża to okres szczególnej troski o zdrowie. Wiele przyszłych mam stara się także zachować nienaganny wygląd, choć pielęgnacja urody może nasuwać pewne wątpliwości – zwłaszcza te dotyczące bezpieczeństwa stosowania niektórych kosmetyków. Szczególną troską powinny zostać objęte włosy – co prawda w okresie ciąży ich wygląd zauważalnie się poprawia, jednak po porodzie każda świeżo upieczona mama doświadcza łysienia poporodowego. Utrata włosów po ciąży mija samoistnie, jednak warto przygotować się na to znacznie wcześniej i ograniczyć utratę włosów.

Szczególne wymagania włosów w okresie ciąży

Większość kobiet w ciąży rezygnuje z chemicznych zabiegów na włosy – rozjaśniania, farbowania, trwałej ondulacji. Ciąża jest zatem momentem odciążenia włosów od tych inwazyjnych, szkodliwych zabiegów. Nie należy jednocześnie zapominać o optymalnej pielęgnacji włosów. Włosy w ciąży nie wymagają specjalistycznych kosmetyków – wręcz przeciwnie. Powinien wystarczyć dobrej jakości szampon ziołowy oraz maska nawilżająca. Należy wystrzegać się kosmetyków, które zawierają w swoim składzie SLS, parabeny, ftalany, BHT czy BHA. W przebiegu łysienia poporodowego można wzmocnić wypadające włosy wcierkami – jednak te zakupione w drogerii mogą mieć w składzie niepożądany alkohol. Można je zastąpić przyrządzonymi w domu wcierkami z kozieradki, pokrzywy, skrzypu czy czarnej rzodkwi.

Dieta dla zdrowych włosów kobiety w ciąży

Odpowiednio zbilansowana dieta w ciąży to absolutny priorytet. Zdrowy jadłospis zagwarantuje prawidłowy rozwój płodu oraz świetne samopoczucie przyszłej mammy. Naturalnie – zyskają na tym także włosy. Szczególnie pozytywny wpływ na włosy mają ryby, oleje roślinne i orzechy dostarczające kwasów omega 3, mięsa i nabiał stanowiące źródło aminokwasów, a także zielone liście warzyw i zboża dostarczające witamin z grupy B. Ryby dostarczą ponadto cynku i selenu, kakao zaopatrzy nasz organizm w magnez, warzywa i owoce dostarczą wielu witamin i antyoksydantów.
Ostrożnie należy sięgać po suplementy diety – stosować je można wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Podobna dieta zalecana jest podczas karmienia piersią, a zatem wtedy, gdy włosy już wypadają w nadmiarze.

Źródła wiedzy:

https://www.healthline.com/health/hair-loss-in-pregnancy
https://parenting.pl/wypadanie-wlosow
https://wylecz.to/porod-i-polog/lysienie-po-ciazy/

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Stres – największy wróg Twoich włosów Amoniak, stres i temperatura – jak wpływają na Twoje włosy?

Czy wiesz, że stres nie jest sprzymierzeńcem Twojego zdrowia? W jaki sposób wpływa on na kondycję Twoich włosów? Coraz częściej słyszy się o tym, że niskie i wysokie temperatury mogą...

Łysienie u dzieci – wcale nie należy do rzadkości Pielęgnacja włosów i łysienie u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy, które będą dodawały pewności siebie. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednia pielęgnacja włosów, którą należy rozpocząć już od pierwszych dni...

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Problemy z włosami i skórą głowy – co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie, podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Copyright © 2015-2018 DrHair.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
język:
Brak produktów