Łysienie androgenowe – problem nie tylko mężczyzn

Wypadanie włosów to bardzo często diagnozowana przypadłość, u podłoża której mogą leżeć chwilowo działające czynniki, takie jak stres, niedobory pokarmowe czy niewłaściwa pielęgnacja. W takim przypadku wystarczyć powinna zmiana diety czy sposobu, w jaki traktujemy swoje włosy – i problem mamy z głowy. Jednak niekiedy osłabienie włosów, nadmierne ich wypadanie oraz – w konsekwencji – przerzedzenie fryzury są manifestacją poważniejszych zaburzeń.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Najczęstszą postacią łysienia jest łysienie androgenowe, czyli utrata włosów o podłożu hormonalnym. Androgeny to męskie hormony płciowe, których najbardziej znanym przedstawicielem jest testosteron oraz jego pochodna – dihydrotestosteron (DHT). Hormony te występują w sporych stężeniach u mężczyzn, ale także obecne są także u kobiet, zatem problem łysienia androgenowego dotyka osób obojga płci.

×
U podstaw łysienia androgenowego leży zbyt wysoki poziom androgenów w organizmie. U mężczyzn zaburzenia hormonalne najczęściej mają charakter dziedziczny – dochodzi do nasilonej przemiany testosteronu do DHT i jego negatywnego wpływu na włosy.

Bardzo częstą przyczyną łysienia androgenowego u mężczyzn jest ponadto stosowanie suplementów diety mających intensyfikować przyrost masy mięśniowej, które oddziałują na gospodarkę hormonalną. Z kolei łysienie androgenowe u kobiet najczęściej towarzyszy menopauzie czy zespołowi policystycznych jajników. Także odstawienie doustnej antykoncepcji hormonalnej sprzyja zaburzeniom hormonalnym i łysieniu androgenowemu u pań.

Jak DHT działa na włosy? Wpływa niekorzystnie na tempo przyrostu włosów na długość, ponadto spowalnia cykl życiowy włosa, zatem jeśli włos wypadnie – na jego miejsce długo nie odrośnie nowy. Ponadto DHT zmniejsza odżywienie mieszków włosowych, co nasila wypadanie włosów, a także powoduje zmniejszenie grubości włosów. Efektem jest przerzedzona, nieestetyczna fryzura oraz intensywne wypadanie włosów. W związku z tym, że łysienie androgenowe wpływa na cykl życia włosów, terapia wymaga czasu. W oczekiwaniu na rezultaty leczenia dobrze jest sięgnąć po doraźne metody zagęszczania włosów, takie jak nanowłókna do włosów DrHair. Jak widać – w większości przypadków nie da się zapobiec rozwojowi łysienia androgenowego. Można jednak skutecznie je leczyć długoterminowo oraz działać doraźnie, stosując mikrowłókna do włosów DrHair.

Jak rozpoznać, czy to łysienie androgenowe?

Diagnostyka rodzaju i przyczyny łysienia należy do specjalisty – trychologa. Istnieją jednak charakterystyczne cechy utraty włosów, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na jej hormonalne podłoże. Łysienie androgenowe u mężczyzn manifestuje się początkowo powstaniem charakterystycznych zakoli w okolicy czołowo – skroniowej, które z czasem zajmują także środkową część owłosionej skóry głowy. W związku z genetycznym podłożem zaburzeń hormonalnych, pierwsze objawy łysienia androgenowego u mężczyzn pojawić się mogą już około 20. roku życia. U kobiet z kolei brak jest całkowitej utraty włosów, zauważalne jest jednak znaczne przerzedzenie fryzury na czubku głowy. W przypadku kobiet trudno określić ramy wiekowe – najczęściej jest to wiek 30 – 50 lat.

Leczenie łysienia androgenowego

Leczenie łysienia androgenowego to długotrwała terapia o charakterze zarówno ogólnym, jak i miejscowym. Terapia ta ma na celu przede wszystkim unormowanie poziomu androgenów w organizmie, ale także miejscowe wzmocnienie cebulek włosowych.

łysienie androgenoweDoustna terapia leczenia androgenowego polega na stosowaniu leków, które hamują przemianę testosteronu do DHT. Najczęściej stosowane leki to spironolakton czy finasteryd. Są to leki przepisywane przez lekarza i zażywane pod ścisłą jego kontrolą. Miejscowo na skórę głowy są natomiast stosowane toniki poprawiające ukrwienie skóry głowy, wzmacniające mieszki włosowe i przyspieszające porost włosów. Tego typu preparaty można kupić w aptece bez recepty. Cała terapia trwa nawet kilkanaście miesięcy. Jak w tym czasie poradzić sobie z uczuciem skrępowania, wynikającym z mało estetycznych zmian na głowie? Odpowiedź jest bardzo prosta, a stanowi ją jedno z najnowszych osiągnięć nanotechnologii. Mowa o DrHair – zagęszczaczu do włosów zapewniającym spektakularny, doraźny efekt bujnej fryzury. Nie należy traktować tego preparatu jako alternatywę dla terapii łysienia androgenowego, gdyż tylko specjalistyczne leczenie rozwiąże problem. Jednak w oczekiwaniu na efekty terapii warto podbudować własną samooceną i zadbać o swój nienaganny wizerunek. Jak to zrobić?

Jak działają mikrowłókna DrHair?

Wystarczy na suche i umyte włosy rozpylić puder do włosów DrHair. Zawarte w nim nanowłókna o mikroskopijnej wielkości w dyskretny i trwały sposób zwiążą się ze strukturą włosa, powodując natychmiastowe jego pogrubienie i przyrost objętości. Fryzura natychmiast zyskuje nowy, imponujący wygląd. Odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne to niewątpliwy atut zagęszczacza do włosów. Nagle miejsca na głowie dotknięte przerzedzeniem włosów staną się zupełnie niezauważalne, gdyż cała fryzura zachwyci jednolitym, nienagannym wyglądem. W ten sposób możesz używać DrHair zawsze wtedy, gdy sytuacja wymaga od Ciebie świetnego i pewnego siebie wyglądu. Bez szkodliwego wpływu na włosy czy skórę głowy, bez efektu farbowania, bez ryzyka uczulenia – dzień po dniu odzyskasz pewność siebie, a łysienie androgenowe przestanie być palącym problemem.

Źródła wiedzy:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK278957/
https://ghr.nlm.nih.gov/condition/androgenetic-alopecia

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę.

Przejdź do sklepu

Artykuły na blogu

Zapraszamy na naszego bloga, gdzie dowiesz się wielu ciekawych rzeczy odnośnie pielęgnacji włosów, różnych chorób, które ich dotyczą, a także spososów ich zapobiegania i leczenia.

Stres – największy wróg Twoich włosów Amoniak, stres i temperatura – jak wpływają na Twoje włosy?

Czy wiesz, że stres nie jest sprzymierzeńcem Twojego zdrowia? W jaki sposób wpływa on na kondycję Twoich włosów? Coraz częściej słyszy się o tym, że niskie i wysokie temperatury mogą...

Łysienie u dzieci – wcale nie należy do rzadkości Pielęgnacja włosów i łysienie u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy, które będą dodawały pewności siebie. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednia pielęgnacja włosów, którą należy rozpocząć już od pierwszych dni...

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Problemy z włosami i skórą głowy – co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie, podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Copyright © 2015-2018 DrHair.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
język:
Brak produktów