Łysienie androgenowe – problem nie tylko mężczyzn
Spis treści
Wypadanie włosów to bardzo często diagnozowana przypadłość, u podłoża której mogą leżeć chwilowo działające czynniki, takie jak stres, niedobory pokarmowe czy niewłaściwa pielęgnacja. W takim przypadku wystarczyć powinna zmiana diety czy sposobu, w jaki traktujemy swoje włosy – i problem mamy z głowy. Jednak niekiedy osłabienie włosów, nadmierne ich wypadanie oraz – w konsekwencji – przerzedzenie fryzury są manifestacją poważniejszych zaburzeń.
Łysienie androgenowe – przyczyny
Najczęstszą postacią łysienia jest łysienie androgenowe, czyli utrata włosów o podłożu hormonalnym. Androgeny to męskie hormony płciowe, których najbardziej znanym przedstawicielem jest testosteron oraz jego pochodna – dihydrotestosteron (DHT). Hormony te występują w sporych stężeniach u mężczyzn, ale także obecne są także u kobiet, zatem problem łysienia androgenowego dotyka osób obojga płci.
U podstaw łysienia androgenowego leży zbyt wysoki poziom androgenów w organizmie. U mężczyzn zaburzenia hormonalne najczęściej mają charakter dziedziczny – dochodzi do nasilonej przemiany testosteronu do DHT i jego negatywnego wpływu na włosy.Bardzo częstą przyczyną łysienia androgenowego u mężczyzn jest ponadto stosowanie suplementów diety mających intensyfikować przyrost masy mięśniowej, które oddziałują na gospodarkę hormonalną. Z kolei łysienie androgenowe u kobiet najczęściej towarzyszy menopauzie czy zespołowi policystycznych jajników. Także odstawienie doustnej antykoncepcji hormonalnej sprzyja zaburzeniom hormonalnym i łysieniu androgenowemu u pań.
Jak DHT działa na włosy? Wpływa niekorzystnie na tempo przyrostu włosów na długość, ponadto spowalnia cykl życiowy włosa, zatem jeśli włos wypadnie – na jego miejsce długo nie odrośnie nowy. Ponadto DHT zmniejsza odżywienie mieszków włosowych, co nasila wypadanie włosów, a także powoduje zmniejszenie grubości włosów. Efektem jest przerzedzona, nieestetyczna fryzura oraz intensywne wypadanie włosów. W związku z tym, że łysienie androgenowe wpływa na cykl życia włosów, terapia wymaga czasu. W oczekiwaniu na rezultaty leczenia dobrze jest sięgnąć po doraźne metody zagęszczania włosów, takie jak nanowłókna do włosów DrHair. Jak widać – w większości przypadków nie da się zapobiec rozwojowi łysienia androgenowego. Można jednak skutecznie je leczyć długoterminowo oraz działać doraźnie, stosując mikrowłókna do włosów DrHair.
Jak rozpoznać, czy to łysienie androgenowe?
Diagnostyka rodzaju i przyczyny łysienia należy do specjalisty – trychologa. Istnieją jednak charakterystyczne cechy utraty włosów, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na jej hormonalne podłoże. Łysienie androgenowe u mężczyzn manifestuje się początkowo powstaniem charakterystycznych zakoli w okolicy czołowo – skroniowej, które z czasem zajmują także środkową część owłosionej skóry głowy. W związku z genetycznym podłożem zaburzeń hormonalnych, pierwsze objawy łysienia androgenowego u mężczyzn pojawić się mogą już około 20. roku życia. U kobiet z kolei brak jest całkowitej utraty włosów, zauważalne jest jednak znaczne przerzedzenie fryzury na czubku głowy. W przypadku kobiet trudno określić ramy wiekowe – najczęściej jest to wiek 30 – 50 lat.
Leczenie łysienia androgenowego
Leczenie łysienia androgenowego to długotrwała terapia o charakterze zarówno ogólnym, jak i miejscowym. Terapia ta ma na celu przede wszystkim unormowanie poziomu androgenów w organizmie, ale także miejscowe wzmocnienie cebulek włosowych.
Doustna terapia leczenia androgenowego polega na stosowaniu leków, które hamują przemianę testosteronu do DHT. Najczęściej stosowane leki to spironolakton czy finasteryd. Są to leki przepisywane przez lekarza i zażywane pod ścisłą jego kontrolą. Miejscowo na skórę głowy są natomiast stosowane toniki poprawiające ukrwienie skóry głowy, wzmacniające mieszki włosowe i przyspieszające porost włosów. Tego typu preparaty można kupić w aptece bez recepty. Cała terapia trwa nawet kilkanaście miesięcy. Jak w tym czasie poradzić sobie z uczuciem skrępowania, wynikającym z mało estetycznych zmian na głowie? Odpowiedź jest bardzo prosta, a stanowi ją jedno z najnowszych osiągnięć nanotechnologii. Mowa o DrHair – zagęszczaczu do włosów zapewniającym spektakularny, doraźny efekt bujnej fryzury. Nie należy traktować tego preparatu jako alternatywę dla terapii łysienia androgenowego, gdyż tylko specjalistyczne leczenie rozwiąże problem. Jednak w oczekiwaniu na efekty terapii warto podbudować własną samooceną i zadbać o swój nienaganny wizerunek. Jak to zrobić?
Jak działają mikrowłókna DrHair?
Wystarczy na suche i umyte włosy rozpylić puder do włosów DrHair. Zawarte w nim nanowłókna o mikroskopijnej wielkości w dyskretny i trwały sposób zwiążą się ze strukturą włosa, powodując natychmiastowe jego pogrubienie i przyrost objętości. Fryzura natychmiast zyskuje nowy, imponujący wygląd. Odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne to niewątpliwy atut zagęszczacza do włosów. Nagle miejsca na głowie dotknięte przerzedzeniem włosów staną się zupełnie niezauważalne, gdyż cała fryzura zachwyci jednolitym, nienagannym wyglądem. W ten sposób możesz używać DrHair zawsze wtedy, gdy sytuacja wymaga od Ciebie świetnego i pewnego siebie wyglądu. Bez szkodliwego wpływu na włosy czy skórę głowy, bez efektu farbowania, bez ryzyka uczulenia – dzień po dniu odzyskasz pewność siebie, a łysienie androgenowe przestanie być palącym problemem.
Źródła wiedzy:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK278957/
https://ghr.nlm.nih.gov/condition/androgenetic-alopecia