Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

Wypadanie włosów to zjawisko fizjologiczne, które wynika z cyklu życiowego włosów. Dziennie tracimy około 100 – 150 włosów, a każdy włos na głowie wymieniany jest w ciągu naszego życia około 6 – 8 razy. Włosy nie wypadają synchronicznie, w jednym czasie, zatem ich wymiana następuje stopniowo i płynnie, bez uszczerbku na gęstości fryzury.

Niekiedy jednak ma miejsce nadmierne wypadanie włosów – włosy znaleźć można na szczotce, w kabinie prysznicowej, na ubraniach. Bagatelizowanie takiego stanu rzeczy może prowadzić do znacznego przerzedzenia fryzury, a nawet całkowitego wyłysienia. Próba samodzielnego poradzenia sobie z problemem – także. Co robić? Udać się do dermatologa czy trychologa, który zdiagnozuje przyczyny osłabienia włosów. Zadbać o właściwą dietę przyjazną włosom oraz suplementację, a także w odpowiedni sposób pielęgnować włosy.

Jeśli czujesz skrępowanie związane z niekorzystnymi zmianami na Twojej głowie i Twoja samoocena drastycznie spadła – głowa do góry. Dziś leczenie łysienia to nie problem. Kilkumiesięczna terapia przyniesie pożądany efekt, a do tego czasu można skutecznie maskować przerzedzenia preparatem Dr Hair. Zaaplikowanie tych nanowłókien na włosy powoduje natychmiastowe ich optyczne zagęszczenie. Mikrowłókna keratynowe trwale wiążą się ze strukturą włosa, dodając mu grubości i głębi koloru. Wytrwają ona na głowie bez względu na wiatr i deszcz, a jutro znów powtórzysz aplikację DrHair i wyjdziesz z domu z poniesioną głową, na której uwagę zwracać będzie gęsta fryzura. Kiedy może zajść potrzeba wykorzystania nanowłókien do włosów DrHair? A zatem – jakie są przyczyny wypadania włosów?

Zaburzenia hormonalne – najczęstsza przyczyna wypadania włosów

przyczyny wypadania włosówHormony mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i wygląd. Wiele zaburzeń hormonalnych może niekorzystnie wpływać na stan owłosienia na głowie. Najczęstszą postacią łysienia zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest łysienie androgenowe. Zbyt wysoki poziom męskich hormonów płciowych lub nadwrażliwość mieszków włosowych na ich działanie powoduje nadmierną utratę włosów. U mężczyzn łysienie najczęściej rozpoczyna się około 20 roku życia i prowadzi do całkowitej utraty włosów; u kobiet – między 20 a 50 rokiem życia może dojść do znacznego przerzedzenia fryzury, nie ma jednak ryzyka całkowitej utraty włosów. Najczęstsze czynniki powodujące łysienie androgenowe u mężczyzn to predyspozycje genetyczne, a u kobiet – menopauza, zaburzenia cyklu miesięcznego, okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Inne częste zaburzenie hormonalne sprzyjające nasilonemu wypadaniu włosów to niedoczynność tarczycy. Większość kobiet boryka się ponadto z poporodowym wypadaniem włosów. W okresie ciąży i przy wysokim poziomie estrogenów włosy stają się gęste, zaś po porodzie poziom estrogenów gwałtownie spada. Skutkuje to osłabieniem włosów, które powinno minąć samoistnie po okresie około roku.

Łysienie plackowate – stany zapalne mieszków włosowych

×
Kolejną częstą przyczyną nadmiernej utraty włosów jest łysienie plackowate, spowodowane stanami zapalnymi obejmującymi mieszki włosowe. Do ich rozwoju przyczynić może się częste przechodzenie infekcji, stres, używki, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Około 20 – 40 roku życia pojawiają się na skórze głowy miejscowe wyłysienia, najczęściej wielkości monety. Niewielki odsetek pacjentów traci włosy na całej skórze.

Niewłaściwa dieta i niedobory pokarmowe

Źle zbilansowana i mało urozmaicona dieta, stres, picie zbyt dużych ilości kawy, nadużywanie alkoholu – wszystko to może prowadzić do niedoborów pokarmowych. Kobiety najczęściej narażone są na niedobory żelaza, mężczyźni często borykają się z niedoborami magnezu. Inne witaminy i minerały, których niedobór może negatywnie wpływać na kondycję włosów, to: cynk, mangan, miedź, siarka, krzem, witaminy z grupy B, witamina A i E.

Także zbyt mała ilość w diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych czy białka może powodować osłabienie, łamliwość i wypadanie włosów. Bardzo często jednym z czynników prowadzących do łysienia poporodowego jest niedobór witamin i minerałów, na które narażone są kobiety w ciąży.

Łysienie pospolite, czyli uwarunkowane wiekiem

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą w podeszłym wieku borykać się z nadmiernym wypadaniem włosów. Kumulujące się w ciągu wielu lat błędy żywieniowe, stres, stosowane leki i używki oraz liczne choroby powodują osłabienie mieszków włosowych. A jeśli mieszki włosowe nie są właściwie dotlenione i odżywione – zauważalnie upośledzone zostaną podziały komórkowe i przyrost nowych włosów. Z przerzedzeniem włosów i łysieniem spowodowanym wiekiem nie można walczyć – jest to proces postępujący i nieodwracalny.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę.

Przejdź do sklepu

Artykuły na blogu

Zapraszamy na naszego bloga, gdzie dowiesz się wielu ciekawych rzeczy odnośnie pielęgnacji włosów, różnych chorób, które ich dotyczą, a także spososów ich zapobiegania i leczenia.

Stres – największy wróg Twoich włosów Amoniak, stres i temperatura – jak wpływają na Twoje włosy?

Czy wiesz, że stres nie jest sprzymierzeńcem Twojego zdrowia? W jaki sposób wpływa on na kondycję Twoich włosów? Coraz częściej słyszy się o tym, że niskie i wysokie temperatury mogą...

Łysienie u dzieci – wcale nie należy do rzadkości Pielęgnacja włosów i łysienie u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy, które będą dodawały pewności siebie. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednia pielęgnacja włosów, którą należy rozpocząć już od pierwszych dni...

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Problemy z włosami i skórą głowy – co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie, podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Brak produktów