Mocznik w pielęgnacji włosów

Mocznik w pielęgnacji włosówMocznik to ceniony składnik kosmetyków do ciała, odpowiadający za dogłębne nawilżenie skóry. Ten związek stanowi fizjologiczny składnik płaszcza hydrolipidowego skóry, pełniąc działanie ochronne oraz utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Okazuje się jednak, że mocznik sprawdza się doskonale także w pielęgnacji włosów. Jako humektant, czyli związek wiążący wodę, mocznik idealnie sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju włosów – suchych, przetłuszczających się, rzadkich włosów czy włosów zniszczonych. Uniwersalność mocznika wynika bowiem z faktu, że każdy rodzaj włosów wymaga nawilżenia. Jakich korzyści można się spodziewać włączając mocznik do pielęgnacji włosów?

Jak działa mocznik?

Mocznik to związek o właściwościach higroskopijnych – ma zdolność wiązania cząsteczek wody, przez co doskonale nawilża. Jednak to nie jedyna właściwość mocznika, gdyż związek ten może mieć także działanie złuszczające. W jaki sposób taka jego właściwość sprawdzi się w pielęgnacji włosów? I co determinuje charakter działania mocznika?
Właściwości mocznika ściśle zależą od jego stężenia. Mocznik w stężeniu poniżej 10% ma silne właściwości nawilżające, zaś w stężeniu równym 10% – działa przeciwbakteryjnie. Natomiast użycie mocznika w stężeniach przekraczających 10% działa złuszczająco i keratolitycznie.

Właściwości nawilżające mocznika mogą być wykorzystane w celu nawilżenia włosów i skóry głowy, a także złagodzenia podrażnień. Z kolei mocznik w wyższych stężeniach może być wykorzystany do wykonania peelingu skóry głowy oraz wspomagania leczenia łupieżu.

Warto pamiętać, że mocznik to humektant, a zatem związek wiążący wodę. Niektóre włosy mogą reagować na mocznik puszeniem się, zwłaszcza, gdy poddane zostaną działaniu wilgoci.

Jak stosować mocznik na włosy?

W drogeriach i aptekach zakupić można kosmetyki zawierające mocznik – szampony, maski i odżywki do włosów. Ponadto można zakupić sam mocznik jako półprodukt – w postaci bezbarwnych, bezwonnych kryształków. Można je dodawać do rozmaitych kosmetyków w celu nadania im właściwości nawilżających. Można zatem rozpuścić kilka kryształków w szamponie czy odżywce, można także uzupełnić formułę kosmetyku roztworem mocznika. Aby nadać mu właściwości nawilżające, czyli utrzymać stężenie roztworu w granicach 5%, należy rozpuścić około 5 g mocznika na każde 100 ml wody. Taki roztwór mocznika wykorzystywany jest także samodzielnie w celu płukania włosów. Taką płukankę można np. urozmaicić dodatkiem octu jabłkowego. Mocznik może być także wykorzystany do sporządzenia domowych masek na włosy czy peelingów.

Szczególnie korzystnie na pielęgnację mocznikiem reagują włosy wysokoporowate, przesuszone, puszące się i zniszczone. Oczywiście taki mocznik kosmetyczny może wzbogacić także skład kosmetyków do pielęgnacji całego ciała. W zasadzie brak jest przeciwwskazań do stosowania mocznika kosmetycznego – jedynym jest rzadko występujące uczulenie na mocznik.

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Dopisać jeszcze jakieś jedno zdanie dłuższe.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...

Brak produktów