Najczęstsze problemy z włosami u kobiet i mężczyzn
Włosy to jeden z elementów budujących nasz wizerunek. Jednak bardzo wielu z nas nie jest zadowolonych z wyglądu włosów. Najczęściej uskarżamy się na cienkie i łamliwe włosy, ich nadmierne wypadanie oraz przerzedzenie fryzury. Inne częste problemy to rozdwajające się końcówki i nadmierne przesuszenie włosów lub – wprost przeciwnie – skłonność włosów do przetłuszczania. Z czego wynika stale pogarszająca się kondycja włosów w dzisiejszych czasach, gdy mamy dostęp do doskonałej jakości kosmetyków i zabiegów pielęgnujących?
Nadmiernie wypadające włosy – najczęstszy problem
Włosy to w rzeczywistości zrogowaciałe, martwe komórki tworzące łodygę włosa – a zatem nie zachodzą tu żadne procesy życiowe. Być może to sprawia, że włos jest podatny na wszelkie uszkodzenia – bo nie ma możliwości jego natychmiastowego zregenerowania. Natomiast częścią włosa, w której zachodzą intensywne procesy, jest mieszek włosa. Jeśli z różnych powodów zostanie on osłabiony – włos wypada.
Najczęstsze przyczyny osłabienia mieszków włosowych i ich konsekwencje to:
- zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność tarczycy, zbyt niski poziom estrogenów bądź zbyt wysoki poziom androgenów; ten ostatni jest najczęstszą przyczyną łysienia, tzw. łysienia androgenowego, wynikającego z nadwrażliwości mieszków włosowych na działanie testosteronu i jego pochodnej DHT; wtedy mieszek ulega zanikowi, a włos – wypada
- niedobory żywieniowe, czyli źle zbilansowana dieta; niedobór kluczowych dla zdrowia i wyglądu włosów minerałów, witamin i innych składników szybko odbija się ma kondycji włosa; najważniejsze składniki pokarmowe to: miedź, siarka, krzem, chrom, magnez, żelazo, witaminy z grupy B, witamina A i E, aminokwasy siarkowe, nienasycone kwasy tłuszczowe
- stres i używki – o ich szkodliwym wpływie na zdrowie i wygląd napisano już wiele; nie inaczej jest z włosami – szybko ulegną osłabieniu i wzmożonemu wypadaniu
- niewłaściwa pielęgnacja – kupno dobrej jakości kosmetyku okazuje się być niewystarczające, gdyż po pierwsze – kosmetyk musi być dostosowany do potrzeb włosów i skóry głowy, a po drugie – nadużywamy zabiegów stylizujących z wykorzystaniem wysokiej temperatury – a to dla włosów katastrofa.
Te i inne czynniki mogą powodować, że bardzo szybko pojawią się rzadkie włosy i nieestetycznie wyglądająca fryzura. Jak sobie radzić z nadmiernym wypadaniem włosów lub – co gorsza – łysieniem? Należy zadbać o zdrowy styl życia, właściwą dietę, zastąpić chociaż część drogeryjnych kosmetyków specjalistycznymi dermokosmetykami bądź… kosmetykami domowej roboty. Niekiedy jest oczywiście konieczne włączenie leczenia przez dermatologa. To wszystko rozwiązania długoplanowe – na ich efekty trzeba poczekać. A co z dzisiejszym wyjściem ze znajomymi? Co z uczuciem skrępowania, bo na głowie widoczne są prześwity gołej skóry? Co z ciągłym tłumaczeniem dlaczego Twoja fryzura wygląda inaczej niż zwykle (w domyśle – po prostu gorzej)?
Przesuszone, zniszczone włosy i rozdwojone końcówki
Jeśli myślisz, że częste stosowanie kosmetyków dobrze wpływa na włosy – możesz się mylić. Jest to bowiem prawdą tylko po części. Jeśli stosujesz naturalne, najlepiej domowej roboty kosmetyki – rzeczywiście odżywią one włosy. Jednak zwykłe drogeryjne kosmetyki aż kipią od konserwantów, barwników czy podrażniających substancji, które sprzyjają przesuszeniu i zniszczeniu włosów. Dołóż do tego częste używanie suszarki, opalanie, kąpiele w słonej wodzie – i przepis na katastrofę na głowie gotowy. Bardzo szybko pojawią się rozdwojone końcówki, suchość i łamliwość włosów, rzadkie i cienkie włosy. Najlepszy program naprawczy to zrezygnowanie z działania na włosy wysoką temperaturą oraz stosowanie jak najbardziej naturalnych kosmetyków.
Źródła wiedzy:
http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,10-przyczyn-wypadania-wlosow,galeria,203226.html
https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-wypadania-wlosow