Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Pielęgnacja włosówWraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast o włosach i skórze głowy – a one także wymagają innej pielęgnacji. Warto poznać fizjologiczne mechanizmy starzenia, ale także dowiedzieć się, jakie czynniki nasilają niekorzystne zmiany na skórze głowy. I przede wszystkim – konieczne jest poznanie tajników skutecznej pielęgnacji włosów w starszym wieku.

Co się dzieje z włosami po 50 roku życia?

Skóra stale poddawana jest działaniu czynników zewnętrznych, co z pewnością ma wpływ na tempo procesu starzenia. Przyspiesza go m. in. ekspozycja na zanieczyszczenia środowiskowe, promieniowanie słoneczne, a także konserwanty czy inne podrażniające skórę składniki kosmetyków. Kluczowe znaczenie ma jednak fizjologiczne starzenie, wynikające z następujących procesów:

– spadku syntezy kolagenu i utraty elastyczności skóry
– mniejszej wydajności antyoksydacyjnej ochrony organizmu
– zaniku ochronnego płaszcza hydrolipidowego skóry
– gorszego krążenia krwi w skórze głowy, co osłabia mieszki włosowe
– zmian hormonalnych sprzyjających miniaturyzacji mieszków włosowych i wypadaniu włosów

Do tego dochodzi stres i niedobory pokarmowe, a także rozwijające się choroby ogólnoustrojowe – wszystko to skutkuje podrażnieniem i suchością skóry głowy, a także przerzedzeniem włosów. Większość osób boryka się także z siwieniem włosów. Nie da się zatrzymać procesu starzenia się, można natomiast spowolnić pojawienie się niekorzystnych zmian, a także dopasować pielęgnację włosów do ich zmieniających się wraz z wiekiem potrzeb.

Pielęgnacja włosów po 50 roku życia

Osoby, które ukończyły 50 rok życia, powinny skoncentrować się przede wszystkim na nawilżaniu skóry głowy i włosów. W tym celu doskonale sprawdzą się kosmetyki zawierające humektanty, czyli składniki o właściwościach nawilżających. W szamponach, odżywkach i maskach do włosów warto poszukiwać zatem takich składników jak:

– miód
– aloes
– panthenol
– gliceryna
– mocznik
– kwas hialuronowy
– ekstrakty ziołowe

Równie ważne jest nawilżanie włosów i skóry głowy od wewnątrz – optymalne nawodnienie organizmu zapewni przyjmowanie co najmniej 1,5 litra płynów dziennie. Z dietą warto dostarczyć jak najwięcej antyoksydantów, czyli witamin A, C i E, cynku i selenu, a także witamin z grupy B. Może to spowolnić procesy starzenia się skóry i włosów. Zamiast tradycyjnego farbowania z użyciem farb zawierających amoniak, warto zdecydować się na mniej szkodliwe tonery czy płukanki do włosów. Trzeba ich używać częściej, jednak nawet ich częste stosowanie nie odbije się niekorzystnie na kondycji włosów.

Jeśli nasza fryzura jest mocno przerzedzona – można skorzystać z prostych i dostępnych dla każdego metod zagęszczania włosów. Absolutnie każdy poradzi sobie z włóknami keratynowymi do włosów – ten prosty w użyciu preparat zapewnia natychmiastowe, optyczne zagęszczenie włosów. Dzięki mikrowłóknom do zagęszczania włosów zyskamy młodszy wygląd i pewność siebie, co będzie stanowiło doskonałe uzupełnienie odpowiedniej pielęgnacji włosów.

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Dopisać jeszcze jakieś jedno zdanie dłuższe.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...

Brak produktów